Reklama

Jasna Góra

Abp Depo: Maryja jest związana z naszym chrześcijańskim losem

O tym, że każdy człowiek, który uwierzy w Chrystusa i bierze swój krzyż, nie jest samotny, bo ma Matkę - przypomniał w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował Mszę św. na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Mariusz Książek

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o Maryi pod krzyżem swego Syna abp Depo podkreślił, że los Jezusa i Jego Matki stał się zwierciadłem wiary, w którym przegląda się cały Kościół, ale i każdy człowiek dobrej woli. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Bogu, a w sposób wyjątkowy tę prawdę dostrzegła i przeżywała Maryja.

- Każdy człowiek, który uwierzy w Chrystusa, bierze swój krzyż i idzie za Nim, nie jest samotny, bo ma Matkę. Tak jest z człowiekiem, tak jest ze wspólnotami i narodami. Ona jest związana z naszym chrześcijańskim losem na czas i na wieczność – mówił duchowny.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita częstochowski podkreślił, że Maryja, która jest naszą Matką streszcza w sobie wszystkie cierpienia i bóle ziemskich matek - W Niej jest matka każdego rodzącego się dziecka, matka każdego dziecka nienarodzonego; zmarłego czy zabitego przez człowieka. W Maryi odnajdują siebie matki uchodźców i konających żołnierzy.

Przywołując myśl teologa ks. Czesława Bartnika zwrócił uwagę, ze Maryja stała się Matką Jezusa dla przezwyciężenia zła ludzkiego przez cierpienie. Gromadzi Ona wszelki ból choroby, błędu, odrzucenia przez ludzi, nieudanego życia. Staje przy każdym człowieku jak stała pod krzyżem swego Syna. To nie jest sentymentalizm, to jest życie – przekonywał metropolita częstochowski.

Tradycyjnie na Jasnej Górze i w paulińskich klasztorach w uroczystość maryjną wierni podejmują Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. To modlitwa w intencji życia, które poczęło się w łonie matki, a nie zostało przez nią przyjęte, ma na celu ocalenie dziecka przed aborcją.

2020-05-02 14:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe przestrzenie dla ewangelizacji

W Kościele powszechnym w maju obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w tym roku - 12 maja. W naszym kraju, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, ten dzień świętowany jest w trzecią niedzielę września, tym razem przypada 15 września 2013 r. Jeszcze papież Benedykt XVI wydał orędzie na tegoroczny - 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pt. „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”. Tekst orędzia został ogłoszony 24 stycznia 2013 r., w święto św. Franciszka Salezego. Benedykt XVI zaproponował refleksje na temat dynamicznie rozwijających się cyfrowych sieci społecznościowych. Napisał w orędziu, że „sprzyjają one tworzeniu się nowej «agory» - otwartej przestrzeni publicznej, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty”. Tekst orędzia papieskiego dostępny jest na stronie: www.niedziela.pl. Abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w związku z ŚDŚSP skierował do ludzi mediów swoje słowo, które publikujemy obok, oraz udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję