Reklama

Kościół

Europa stopniowo łagodzi ograniczenia udziału wiernych w nabożeństwach

W ostatnich dniach niektóre państwa w Europie zaczynają stopniowo łagodzić surowe przepisy wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Powoli przywracane są nabożeństwa z udziałem wiernych, choć jeszcze na ściśle określonych zasadach.

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock.pl

Austria:
od 15 maja będą możliwe liturgie otwarte dla wiernych. Według podanych informacji, na jednego uczestnika powinno przypadać 10 metrów kwadratowych powierzchni świątyni, przy czym musi być zachowany co najmniej 2-metrowy odstęp między osobami. Np. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, której powierzchnia wynosi 3 tys. m. kw., będzie mogło przebywać jednocześnie 300 osób. Normalnie świątynia może pomieścić nawet pięć tysięcy. Podczas całego nabożeństwa wierni muszą mieć maski zakrywające nos i usta jako barierę przeciwko infekcji kropelkowej. Nie dotyczy to dzieci do szóstego roku życia. Na tej podstawie episkopat opracowuje szczegółowe przepisy.

Włochy:
po ostrych protestach Kościołów i wspólnot religijnych rząd Włoch wprowadził 28 kwietnia zmianę w dotychczasowym zakazie nabożeństw z udziałem wiernych. Premier Giuseppe Conte poinformował, że 4 maja przedstawi pierwsze złagodzenia obowiązującego od ośmiu tygodni kategorycznego pozostawania w domach. Jego pierwotny plan przewidywał stopniowy powrót do działalności przemysłowo-gospodarczej, kulturalnej i socjalnej, jednak na razie bez nabożeństw z udziałem wiernych. Ostatnio papież Franciszek ostrzegł, że sukcesy w walce z wirusem nie powinny być zmarnowane także pod kątem możliwości obecności wiernych na nabożeństwach.

Reklama

Niemcy:
w niektórych landach niemieckich, np. w Saksonii, Turyngii czy Berlinie już od kilku dni są możliwe nabożeństwa z udziałem niewielkiej grupy wiernych. Także inne landy zamierzają w najbliższych dniach umożliwić nabożeństwa dla małych grup. Wyznaczane są różne terminy (3, 4 lub 10 maja), a także liczby osób i przepisy, jak m. in. wymagany odstęp między osobami, ograniczenie liczby uczestników i noszenie masek. Ma to związek z nakładającymi się na siebie kompetencjami władz krajowych, landu oraz wytycznymi, na mocy których poszczególni biskupi wyznaczają warunki ochronne przed wirusem.

Np. w Bawarii nabożeństwa z udziałem wiernych będą możliwe już od 4 maja. Wierni powinni zachować odległość co najmniej dwóch metrów od siebie, parafia ustala służby porządkowe, nabożeństwo nie może trwać dłużej niż godzinę.

Czechy:
od początku tygodnia w Czechach w nabożeństwie mogło uczestniczyć do 15 osób, od 1 maja - 30, a od 25 maja – 50. Rząd obiecuje, że od 8 czerwca kościoły znowu będą otwarte dla wszystkich.

Reklama

Słowenia:
nabożeństwa z udziałem wiernych będą znowu możliwe od 4 maja. Uczestnicy Mszy św. muszą mieć na twarzach maski ochronne i przy wejściu do kościoła dezynfekować ręce, poinformowała 28 kwietnia Konferencja Biskupów. Dalsze wytyczne dotyczące ochrony uczestników nabożeństw przed koronawirusem będą wydawali poszczególni biskupi diecezjalni.

Słowacja:
nadal obowiązuje wprowadzony przez państwo zakaz publicznych liturgii w kościołach. Wyjątek – podobnie jak w innych krajach - dotyczy tylko liturgii nadawanych przez radio lub w Internecie, podczas których może być obecny „niezbędny” pracownik techniczny. Ogłoszone przez rząd 22 kwietnia w Bratysławie złagodzenia nie dotyczą jeszcze kościołów. Liturgie i śluby mają być dopuszczone dopiero w drugim z zaplanowanych czterech etapów wychodzenia z obowiązujących środków ostrożności.

Węgry:
podobnie jak w innych krajach, kościoły są wprawdzie otwarte na sprawowanie nabożeństw, jednak od ponad miesiąca nie odbywają się liturgie publiczne. Wierni mogą uczestniczyć w mszach św. tylko za pośrednictwem radia i telewizji. Premier Viktor Orban zapowiedział 30 kwietnia wprowadzanie stopniowych złagodzeń w stosowaniu środków ochronnych przeciwko epidemii, nie obejmie to Budapesztu. Bez ograniczeń będą mogły być otwarte np. sklepy, 30 kwietnia nie było jeszcze decyzji w sprawie otwarcia kościołów.

Francja:
Msze św. z udziałem wiernych nie będą możliwe przynajmniej do połowy czerwca. Przed wideokonferencją z prezydentem Emmanuelem Macronem biskupi domagali się, aby publiczne Msze św. były możliwe od 11 maja. Ostatnio z oburzeniem spotkało się przerwanie przez policję liturgii z udziałem siedmiorga wiernych transmitowanej dla mediów społecznościowych.

Szwajcaria:
rząd federalny zapowiedział stopniowe łagodzenie środków ochronnych przeciwko koronawirusowi. Od 27 kwietnia są już możliwe pogrzeby w kręgu rodzinnym (do 15 osób)z maskami ochronnymi na twarzach i zachowaniem odstępów. Z kolei Konferencja Biskupów Szwajcarskich zapowiedziała swój projekt ramowych warunków publicznych Mszy św. I tak liczba wiernych ma zostać ograniczona do 30% miejsc a odległość między osobami ma wynosić cztery metry. Jednak rząd ostudził nadzieje na umożliwienie publicznych liturgii od 11 maja i zapowiedział, że dopiero 27 maja zadecyduje w kwestii „3 fazy” planowanej od 8 czerwca; ma ona objąć również złagodzenia dla ceremonii religijnych. Tym samym nie będzie otwartych liturgii ani w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, ani w Zesłanie Ducha Świętego.

Hiszpania:
publiczne liturgie z ograniczoną liczbą uczestników oraz zachowaniem przepisowych odstępów będą możliwe od 11 maja. W kościele może być wykorzystanych tylko 30 procent miejsc, w dwa tygodnie później ten limit w kościołach zostanie podwyższony na 50 procent. Ponieważ są znaczne różnice w liczbie infekcji w poszczególnych regionach, otwarte nabożeństwa na wyspach jak Majorka, czy Wyspy Kanaryjskie, będą dopuszczone wcześniej niż w regionach mocno dotkniętych epidemią, jak Madryt czy Katalonia.

Grecja:
dopuszcza od 17 maja publiczne liturgie. Wierni będą mogli przychodzić do kościołów na modlitwę już od 4 maja.

2020-05-02 17:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: katolicy kijowscy odzyskali w końcu kościół św. Mikołaja

2020-09-18 20:32

[ TEMATY ]

Kościół

Ukraina

św. Mikołaj

Kijów

Wikipedia

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Rada Ministrów Ukrainy zatwierdziła 16 września plan budowy w Kijowie do końca 2023 Domu Muzyki. Trafi tam Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy, mieszczący się obecnie w dawnym kościele katolickim św. Mikołaja, co oznacza, że wróci on do swych pierwotnych właścicieli – katolików stolicy Ukrainy. Do tego czasu gmach będzie użytkowany wspólnie przez wiernych i melomanów.

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej ma do końca 2023 roku zbudować w Kijowie Dmach Muzyki i przenieść do niego wspomniany Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy.

Władze poleciły również resortowi kultury przekazanie w stałe bezpłatne użytkowanie "Gminie Religijnej Parafia św. Mikołaja diecezji kijowsko-żytomierskiej Kościoła rzymskokatolickiego w mieście Kijowie" budynku kościoła św. Mikołaja na ul. Wełykiej Wasilkiwśkiej 75. Rząd postanowił ponadto, że do chwili przeniesienia się na nowe miejsce Domu Muzyki dotychczasowy użytkownik będzie korzystał z dawnej świątyni razem z parafianami.

Katolicy stołeczni od dawna starali się o odzyskanie kościoła, apelując jednocześnie o jego pilne odnowienie. Rok temu protestowali oni przeciwko odbyciu w pomieszczeniu świątyni pokazu mody. Zgodę na przeprowadzenie go wydało Ministerstwo Kultury.

Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim kościół św. Mikołaja jest jednym z arcydzieł sławnego w tamtym czasie miejscowego architekta Władysława Horodeckiego i należy do najpiękniejszych budowli Kijowa.

Do połowy XIX stulecia w mieście istniała tylko jedna świątynia katolicka – kościół św. Aleksandra, który, choć duży jak na tamte czasy, mógł pomieścić najwyżej nieco ponad tysiąc osób. Tymczasem liczba wiernych przekraczała wówczas 35 tys. (w połowie byli to Polacy), co stanowiło prawie 14 proc. mieszkańców miasta. Nieustannie zabiegali oni o zezwolenie na budowę nowego obiektu i w końcu dopięli swego, a prywatni przedsiębiorcy i wierni przeznaczyli na ten cel ogromną, jak na tamten okres, sumę pół miliona rubli.

Ogłoszono konkurs, który wygrał 24-letni student Instytutu Inżynierów Cywilnych Stanisław Wołowski. Władze miasta uznały jednak, że projektant jest za młody i nie ukończył jeszcze studiów, toteż kierownictwo i nadzór nad budową powierzono wspomnianemu W. Horodeckiemu, cieszącemu się wówczas sławą jednego z najlepszych architektów w mieście, podczas gdy wystrojem wnętrza zajął się włoski mistrz Elio Sala, który już wcześniej współpracował z Horodeckim.

21 sierpnia 1899 wmurowano uroczyście kamień węgielny pod przyszły kościół, rozpoczynając w ten sposób budowę, która trwała ponad 10 lat. Wynikało to częściowo z warunków przyrodniczych: ziemia w tym miejscu znajdowała się w pobliżu rzeczki Łybiď i była mocno podmokła, budowniczowie musieli więc wzmacniać fundamenty palami betonowymi (był to wynalazek kijowskiego inżyniera Antona Strausa). Ale budowę przerwała również na pewien czas tragiczna śmierć 1 września 1904 r. 18-letniego robotnika Juchyma Kewlicza. Wszczęto śledztwo przeciw Horodeckiemu, ale okazało się, że poszkodowany zginął wskutek własnej nieostrożności.

Ostatecznie 19 grudnia 1909 ówczesny biskup pomocniczy łucki, żytomierski i kamienieckopodolski Antoni Karaś w obecności tysięcy wiernych konsekrował nową świątynię. Jej pierwszym proboszczem został pochodzący z Niemirowa na Podolu ks. Józef-Jan Żmigrodzki. Doczekał on czasów sowieckich i w 1930 został skazany na 7 lat obozu pracy, ale zmarł już przed końcem wyroku, w 1935 na Wyspach Sołowieckich.

W 1938 bolszewicy zamknęli kościół a parafia przestała istnieć. Budynek ograbiono z cennych rzeczy a w środku urządzono magazyn. Podczas walk o Kijów jesienią 1943 wskutek ostrzału artyleryjskiego uszkodzono mury i część wystroju wnętrza. Gmach odbudowano po wojnie, niszcząc jednak "przy okazji" cenne witraże i malowidła, a do odnowionych pomieszczeń przeniesiono Państwowe Archiwum Obwodu Kijowskiego. Na wieżach (wysokości 55 m) umieszczono urządzenia do zagłuszania zachodnich rozgłośni radiowych.

Postanowieniem Rady Ministrów ówczesnej Ukraińskiej Republiki Sowieckiej z 13 grudnia 1979 dawną świątynię zamieniono na Republikański Dom Muzyki Organowej i Kameralnej. Na miejscu głównego ołtarza stanęły organy sprowadzone z Czechosłowacji.

Pierwszą Mszę św. w byłym kościele odprawiono dopiero w styczniu 1992, a 25 czerwca 2001, podczas swego pobytu w Kijowie, odwiedził to miejsce Jan Paweł II. Obecnie współgospodarzami budynku są wspomniany Domu Muzyki i parafia katolicka a Msze i nabożeństwa są tam odprawiane po ukraińsku, polsku, hiszpańsku i po łacinie.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: wierni adorowali Najświętszy Sakrament w monstrancji z Medjugorie

2020-09-22 19:34

[ TEMATY ]

Medjugorie

Bydgoszcz

Niedziela

„Jestem ogromnie wdzięczny, że zostaliśmy wyróżnieni i zobowiązani do jeszcze gorliwszej modlitwy o pokój, która trwa na całym świecie” – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ks. Mirosław Pstrągowski.

Wspólnota stała się kilkudniowym miejscem szczególnej modlitwy, podczas której wierni adorowali Najświętszy Sakrament w monstrancji z Medjugorie.

„Królowa Pokoju” wróciła z Bośni i Hercegowiny i peregrynuje po Polsce. Monstrancja została ofiarowana jako wotum dziękczynne w imieniu pielgrzymów z całego świata, które wpisało się w inicjatywę stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”. Buduje ono na całym świecie dwanaście ołtarzy, gdzie odbywać się będzie wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o pokój. Dotychczas udało się już stworzyć kilka takich miejsc, m.in. w sanktuarium w Kibeho w Rwandzie, gdzie ćwierć wieku temu doszło do ludobójstwa, oraz w słynnej Grocie Mlecznej w Betlejem. Kolejnym ma być ołtarz w Medjugorje, w który zostanie wkomponowana „Królowa Pokoju”.

Monstrancja powstała w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego. Do jej wykonania użytych zostało dwanaście meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”. Monstrancja ma swym wyglądem i konstrukcją nawiązywać do nadprzyrodzonego wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa. Osobną symbolikę mają również barwy kamieni, których użyto w monstrancji. Jej wysokość wynosi 1,5 metra, a z tronem do przenoszenia i ustawiania – 185 centymetrów, zaś waga sięga około 50 kilogramów.

Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w Medjugorie jest zlokalizowane w nękanym nieustannymi wojnami i konfliktami kraju położonym na Półwyspie Bałkańskim. To miejsce modlitwy i nawrócenia tysięcy osób. – Znajdujemy się w Diecezjalnym Ośrodkiem Kultu św. Rity, włoskiej augustianki, patronki spraw trudnych i niemożliwych, za której wstawiennictwem również prosimy o ustanie wojen, konfliktów oraz codzienny pokój międzyludzki w naszej ojczyźnie – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ks. Mirosław Pstrągowski.

Przez siedem dni kapłani, młodzież i wierni uczestniczyli w Mszach Świętych, adoracji, odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz Apelach Jasnogórskich.

Szczególny dniem był natomiast 22 września. W Eucharystii wzięli udział czciciele św. Rity, członkowie jej bractwa, przedstawiciele Towarzystwa św. Wojciecha oraz członkowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Po Mszy św. odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej z Bliskiego Wschodu w językach aramejskim i arabskim w wykonaniu Sylwii Hazboun – Polki, katoliczki, która wyszła za mąż za Józefa z Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszy kapitał

2020-09-23 15:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

katolickie liceum

Krzysztof Ułamek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie obchodziło 18 września jubileusz 30-lecia działalności.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który uświadamiał nam, że jubileusz wzywa do zatrzymania się, dziękowania i świętowania, bo jest to powód do radości. Celebrans zostawił nam przesłanie na dziś i jutro. – Jesteście własnością Boga, jesteście z rodu Maryi, i to jest najlepszy kapitał na przyszłość. Bądźcie mu wierni – apelował. Dziękczynną Eucharystię zakończyło uroczyste zawierzenie wspólnoty szkolnej Matce Bożej Jasnogórskiej.

Na dzień jubileuszu zaplanowanych było więcej wydarzeń, m.in. spotkanie z absolwentami, które ze względu na warunki epidemiczne musiało zostać przełożone na późniejszy czas.

Jubileusz to nie tyko świętowanie, to świadomość wspólnoty, więzi, sukcesów, ale i trudnych, wspólnie przeżywanych chwil. Przez 30 lat wiele się zmieniło, jednak pozytywna energia, nadzieja i przyjazna atmosfera towarzyszą uczniom i nauczycielom od początku istnienia szkoły. Katolickie liceum niesie ze sobą dużo dobra. Wykształciło wiele wspaniałych osób i przyciąga do siebie licznie kolejne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję