Reklama

Niedziela Wrocławska

Patronka Pierwszych Sobót w Brzegu

Dopiero w 1949 r., a więc 32 lata po ostatnim objawieniu Matki Bożej w Fatimie, spełniło się marzenie siostry Łucji: powstała figura Niepokalanego Serca Maryi - Patronki Nabożeństwa Pierwszych Sobót - serdecznego wynagrodzenia za grzechy raniące Matkę Boga. Kopia tej figury jest w kościele św. Mikołaja w Brzegu.

Agnieszka Bugała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy znamy figurę Maryi z fatimskiej kaplicy objawień – Maryja, w białej sukni i białym płaszczu obszytym złotym ściegiem, w koronie na głowie. Ręce ma złożone do modlitwy, różaniec oplata Jaj nadgarstki. Stopy – bose – opierają się na obłoku. Dzieci – Hiacynta, Franciszek i Łucja - widzące Ją od 13 maja do 13 października 1917 r. wiele razy opisywały Piękną Panią kolejnym kościelnym komisjom zanim powstała figura Matki Bożej z Fatimy, którą dziś zna cały świat.

Niepokalane Serce w cierniach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ale był jeszcze inny obraz Maryi, który głęboko zapisał się w sercach fatimskich Pastuszków, a szczególnie Łucji, która żyła najdłużej z całej trójki i po 1917 r., gdy objawienia w Cova da Iria już się zakończyły, jeszcze kilka razy widziała Matkę Jezusa. To obraz Maryi, z otwartymi rękami, w pozie ukazującej Jej Niepokalane Serce oplecione cierniami. Obraz ten był Łucji tak drogi, że nie ustała w staraniach dotąd, aż wreszcie jej widzenie Maryi zostało „odbite” w figurze. Stało się to dopiero w 1949 r., a więc 32 lata po ostatnim objawieniu fatimskim.

Łucja była już od roku karmelitanką w klasztorze w Coimbrze, gdy figura wreszcie została wykonana. Wcześniej dwukrotnie przygotowała dziewczynkę do fotografii, która miała posłużyć za model figury z Objawienia, ale niestety, nie udało się dopiąć wszystkich etapów prac. Gdy wreszcie prace ruszyły pierwsza figura nie została zaakceptowana przez s. Łucję – miała za mocno uniesioną prawą rękę. Rzeźbiarz, José Ferreira Thedim wykonał więc drugą i ta została przyjęta. Łucji zależało, aby Maryja miała dłonie ułożone w pozycji matczynego gestu podnoszącego dziecko, które upadło: „Lewą ręką podnosi dziecko, które upadło, a prawą chroni je i błogosławi. Tym dzieckiem jest każdy z nas” – wyjaśniała. Jednak – co podkreślała s. Łucja – „rzeźbiarze, nawet najwybitniejsi, nie są w stanie zadowolić tego, kto widział niewidzialne!”

Reklama

(historia ta przypomina scenę z malowaniem obrazu Jezusa Miłosiernego – s. Faustyna, gdy po raz pierwszy zobaczyła obraz, rozpłakała się, bo Jezus nie był na nim nawet w niewielkim stopniu tak piękny, jak Ten, którego widziała w objawieniu.)

Nabożeństwo Pierwszych Sobót

Orędzie fatimskie nie zostało definitywnie zakończone w październiku 1917 r. Osiem lat później,10 grudnia 1925 r. s. Łucja, na mocy decyzji biskupa Leirii ukryta przed światem (nosiła wtedy imię Maria das Dores), była postulantką w domu zakonnym św. Doroty w Pontevedra. „Znajdowałam się w moim pokoju, gdy nagle wszystko się rozświetliło; to było światło ukochanej Matki z Nieba, przybywającej z Dzieciątkiem Jezus w świetlistej chmurze. Matka Boża, jakby chcąc dodać mi odwagi, położyła słodko swą matczyną dłoń na moim prawym ramieniu, ukazując jednocześnie swe Niepokalane Serce otoczone cierniami. Dzieciątko Jezus powiedziało: zmiłuj się nad Sercem twojej Najświętszej Matki – całe jest pokryte cierniami, które niewdzięczni ludzie bez przerwy wbijają i nie ma nikogo, kto by uczynił akt zadośćuczynienia, aby ciernie wyjąć” – zapisała s. Łucja

W tym samym objawieniu Maryja dodała: „Córko moja, spójrz na Serce moje otoczone cierniami, które niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność w każdej chwili wbijają. Przynajmniej ty pociesz mnie i przekaż, że tym wszystkim, którzy w ciągu pięciu miesięcy, w pierwsze soboty, wyspowiadają się, przyjmą Komunię świętą, odmówią różaniec i będą mi towarzyszyć przez kwadrans, rozważając 15 tajemnic różańcowych, w intencji zadośćuczynienia Mnie, w godzinę śmierci obiecuję przyjść z pomocą, ze wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia."

Dwa miesiące później, 15 lutego 1926 r., s. Łucji znów ukazuje się Dzieciątko Jezus. Łucja wyjaśniła Jezusowi trudności jakie będą miały niektóre osoby, żeby przystąpić do spowiedzi w sobotę i poprosiła, by spowiedź była tak samo ważna podczas kolejnych ośmiu dni. Pan Jezus odpowiedział: „Tak, spowiedź może być ważna o wiele więcej dni, pod warunkiem, że gdy będą Mnie przyjmować, będą w stanie łaski uświęcającej i wyrażą intencję zadośćuczynienia za znieważenie Niepokalanego Serca Maryi”.

Reklama

W tej samej rozmowie s. Łucja podniosła jeszcze kwestię dotyczącą sytuacji, w której ktoś w momencie spowiedzi zapomni sformułować intencję, na co Pan Jezus odpowiedział następująco: „Mogą to uczynić przy następnej spowiedzi, wykorzystując w tym celu pierwszą nadarzającą się okazję”. Podczas czwartkowego czuwania w nocy z dnia 29 na 30 maja 1930 r., Pan Jezus znów przemówił do siostry Łucji: „Praktykowanie tego nabożeństwa będzie dopuszczone również w niedzielę po pierwszej sobocie, jeżeli moi księża – ze słusznych powodów – przyzwolą na to.”

W tym samym objawieniu wyjaśniał: „Dlaczego pięć sobót, a nie dziewięć albo siedem, dla uczczenia cierpień Matki Bożej? Moja córko, powód jest bardzo prosty: jest pięć rodzajów zniewag i bluźnierstw przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi: 1. Bluźnierstwa przeciwko Niepokalanemu Poczęciu. 2. Przeciw dziewictwu Matki Bożej. 3. Przeciw Jej boskiemu macierzyństwu, przy równoczesnym sprzeciwie uznania Jej za Matkę rodzaju ludzkiego. 4. Czyny tych, którzy usiłują publicznie wpoić w serca dzieci obojętność, pogardę, a nawet nienawiść do tej Matki Niepokalanej. 5. Czyny takich, którzy profanują wizerunki Najświętszej Panny.

Jak odprawić nabożeństwo?

Ważnych jest kilka elementów – przede wszystkim spowiedź wynagradzająca. Należy do niej przystąpić w intencji wynagradzającej w pierwszą sobotę miesiąca, przed nią lub nawet po niej, byleby tylko przyjąć Komunię świętą w stanie łaski uświęcającej. Do spowiedzi można przystąpić nawet tydzień przed lub po pierwszej sobocie. Następnie Komunia święta wynagradzająca, odmówienie jednej części różańca i rozważanie jednej, lub kilku tajemnic różańcowych, przynajmniej przez kwadrans.

Reklama

Maryja zawsze dotrzymuje słowa

Gdy s. Łucja opowiadała o Nabożeństwie podkreślała kwestię obietnic, jakie złożyła Maryja tym, którzy podejmą trud odprawienia Nabożeństwa Pierwszych Sobót. „Tym, którzy będą praktykować to nabożeństwo, obiecuję ratunek. Przybędę w godzinę śmierci z całą łaską, jaka dla ich wiecznej szczęśliwości będzie potrzebna. Te dusze będą obdarzone szczególną łaską Bożą; przed tronem Bożym jako kwiaty je postawię” – notowała Łucja słowa Maryi. Pastuszka z Fatimy wiele razy mówiła o konieczności wyjmowania cierni z Niepokalanego Serca Maryi, które cierpi, gdy świadomie wybieramy grzech i toniemy w jego odmętach. Pokuta – słowo, które powraca w Orędziu fatimskim jest kluczem w podjęciu zadośćuczynienia. W pobożnym wzbudzaniu właściwej intencji potrzebnej do dobrego odprawienia nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi może pomóc modlitwa pozostawiona przez Piękną Panią, nauczyła jej Pastuszków w czasie objawienia 13 lipca 1917 r.: „Jezu, to z miłości do Ciebie, za nawrócenie grzeszników i dla zadośćuczynienia za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi”.

2020-05-02 23:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

24 kwietnia w sali akademika Piast (Uniwersytet Zielonogórski) odbyło się spotkanie z serii Pogadaj z Czarnym pt. „Ksiądz a media społecznościowe”. Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. Waldemar Kostrzewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję