Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Gądecki: Wobec epidemii odkryliśmy na nowo, że zależymy od Boga

– Wobec wirusa to, co nas do tej pory najbardziej zaprzątało, czyli gospodarka, wakacje i polemiki medialne, to wszystko okazało się drugorzędne. Gdy wszystko się rozpada, pozostają tylko więzi małżeństwa, rodziny i przyjaźni. Odkryliśmy, że zależymy od Boga – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański, który 3 maja przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Stanisław Gądecki

YouTube/Jasna Góra

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w czasie epidemii księża powinni towarzyszyć chorym i umierającym oraz odkryć ojcostwo duchowe. – Przy każdym powinien czuwać dobry pasterz, choćby duchowo – powiedział. Wiernych świeckich zachęcił do trwania w duchowej łączności z Kościołem, ponownego odkrycia wartości życia sakramentalnego, szczególnie rzeczywistej, a nie duchowej Komunii św., czytania słowa Bożego, milczącej adoracji, odmawiania Różańca w rodzinie, służenia bliźnim, wzajemnego wspierania się i znoszenia jedni drugich.

Przewodniczący KEP wyraził radość z mobilizacji narodów do ochrony osób w podeszłym wieku i pochwały osób „pracujących skromnie”, takich jak salowe, pielęgniarki, lekarze czy wolontariusze. – Nasza epoka potrzebowała bohaterów i świętych, których się wcześniej wstydziła – stwierdził.

Reklama

– Trzeba, abyśmy odbudowali naszą ojczyznę na czymś więcej niż tylko na pragnieniu nieustannego rozwoju, konsumpcji i gonitwie za pieniędzmi. Gdybyśmy po wyjściu z tego kryzysu pogrążyli się w tych samych co wcześniej błędach, bylibyśmy ślepcami skazanymi na nieuchronną klęskę, ponieważ dopóki człowiek nie zwróci się do Boga całym sercem, nieuchronnie zmierza do przepaści – podkreślił abp Gądecki.

Kaznodzieja odwołał się również do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Określił ją jako wielkie „osiągnięcie XVIII-wiecznej polskiej myśli politycznej, przejaw politycznej roztropności naszych posłów, którzy potrafili, bez rewolucyjnych wstrząsów, zreformować ustrój państwa, i jako dowód umiejętności znalezienia kompromisu”. – Niestety, lekarstwo podawane umierającemu było zwykle mało skuteczne, dlatego, chociaż konstytucja stała się kamieniem milowym w historii polskiej myśli politycznej, okazała się jednocześnie testamentem gasnącej ojczyzny – zauważył abp Gądecki. Dodał jednak, że mimo iż obowiązywała zaledwie nieco ponad rok, „miała ogromne znaczenie dla kolejnych pokoleń Polaków, ponieważ przez długie lata rozbiorów podtrzymywała w ojczyźnie nadzieję na wolność”.

Przewodniczący KEP odniósł się również do kwestii organizacji zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce. – Kościół nie ma mandatu, aby uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy czy terminu wyborów, a tym bardziej, by opowiadać się za tym lub innym rozwiązaniem – zaznaczył. Przypomniał również stanowisko Rady Stałej KEP, która apeluje do rządzących i opozycji, „aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich”. Abp Gądecki powtórzył zachętę Rady Stały KEP, aby politycy poszukiwali rozwiązań, które nie budziłyby podejrzeń prawnych oraz „podejrzenia łamania zasad wolnych i uczciwych wyborów”. Przypomniał prośbę biskupów do polityków, „aby kierując się najlepszą wolą w swoich działaniach, szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dzisiaj zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa”.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił także uwagę na osobę kard. Stefana Wyszyńskiego, w którego życiu wszystkie ważne wydarzenia działy się w dni poświęcone Matce Bożej. Przewodniczący KEP przypomniał, że kard. Wyszyński był głównym organizatorem obchodów Milenium Chrztu Polski, czemu zawdzięcza przydomek „Prymasa Tysiąclecia”. – Śmierć kard. Stefana Wyszyńskiego nie zakończyła jego oddziaływania na Polaków – powiedział abp Gądecki, odwołując się do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych 28 maja 1981 r. o umierającym wtedy prymasie: „Szczególnym przedmiotem (...) medytacji uczyńcie (...) jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. (...) Podejmijcie to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na które on (...) wycisnął trwałe, niezatarte piętno.

Abp Gądecki przypomniał o zbliżającej się 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zauważył, że ciąża była zagrożona, a znany wadowicki ginekolog i położnik dr Jan Moskała sugerował Emilii Wojtyle, matce przyszłego papieża, aby zdecydowała się na aborcję. Ona jednak odmówiła i dzięki innemu lekarzowi, Samuelowi Taubowi, urodziła zdrowego i silnego syna. Karol Wojtyła przyszedł na świat w domu, przy śpiewie Litanii Loretańskiej, który dobiegał przez uchylone okno z pobliskiego kościoła. – Setny jubileusz urodzin św. Jana Pawła II zwraca raz jeszcze naszą uwagę na współczesny problem, który św. Jan Paweł II poruszył w encyklice „Evangelium vitae”: „Świat – doprowadziwszy do odkrycia idei «praw człowieka» – jako wrodzonych praw każdej osoby, uprzednich wobec konstytucji i prawodawstwa jakiegokolwiek państwa – popada dziś w zaskakującą sprzeczność. Właśnie w epoce, w której uroczyście proklamuje się nienaruszalne prawa osoby i publicznie deklaruje wartość życia, samo prawo do życia jest w praktyce łamane i deptane, zwłaszcza w najbardziej znaczących dla człowieka momentach jego istnienia, jakimi są narodziny i śmierć” – powiedział przewodniczący episkopatu.

Po homilii abp Gądecki zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

2020-05-03 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa różańcowa w duchu solidarności z Francuzami

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zamach w Paryżu

Ruggiero Scardigno / Fotolia.com

- Na Jasnej Górze modlimy się za naszych braci, którzy zginęli w zamachach w Paryżu, ale również za tych, którzy cierpią po stracie swoich bliskich – powiedział o. Robert Jasiulewicz, rzecznik sanktuarium. Jako wyraz solidarności z narodem francuskim w czasie różańca o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej, jedna tajemnica będzie odmawiana w języku francuskim.

- Jasna Góra to miejsce solidarności z człowiekiem – przypomniał o. Robert Jasiulewicz. Podkreślił, że „ w sanktuarium modlimy się za naszych braci, którzy zginęli w zamachach w Paryżu, ale również za tych, którzy cierpią po stracie swoich bliskich. Za cały naród, który jest wstrząśnięty wraz z nami tymi tragicznymi wydarzeniami”. Rzecznik prasowy Jasnej Góry zauważył, że „tutaj chcemy ich wspierać, chcemy opowiadać Bożej Matce o ich bólu, cierpieniu, troskach, o tym wszystkim, co ich niepokoi, co może i przeraża”.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Szasztinie: dziękujcie za dar wiary

2021-09-15 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

„Niech Pan zachowa w was zawsze zachwyt i wdzięczność za dar wiary! I niech Najświętsza Maryja Panna wyjedna wam łaskę, aby wasza wiara była zawsze w drodze, aby miała tchnienie proroctwa i była bogata we współczucie” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. na błoniach narodowego sanktuarium w Szasztinie. Było to ostatnie wydarzenie publiczne pielgrzymki Ojca Świętego na Słowację.

Papież zauważył na wstępie, że Maryja jest drogą, wprowadzającą nas do Serca Chrystusa, który oddał swoje życie z miłości do nas. Wskazał na Maryję jako wzór wiary i zachęcił do dostrzeżenie trzech cech tej wiary: drogę, proroctwo i współczucie. Mówiąc o wierze Maryi wyruszającej w drogę Ojciec Święty podkreślił, że Maryja Dziewica jest „wzorem wiary narodu słowackiego: wiary, która wyrusza w drogę, zawsze ożywiana prostą i szczerą pobożnością, zawsze pielgrzymująca w poszukiwaniu Pana. I także wy, idąc, przezwyciężacie pokusę wiary statycznej, zadowalającej się jakimś obrzędem lub dawną tradycją, wychodzicie natomiast ze swoich ograniczeń, nosicie w plecakach wasze radości i smutki, i czynicie z życia pielgrzymkę miłości do Boga i do braci. Dziękuję za to świadectwo! I proszę, bądźcie zawsze w drodze!” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny wielkiej nadziei

2021-09-16 11:04

[ TEMATY ]

szkoła

nowy rok szkolny

Monika Jaworska

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup Roman Pindel modlił się w Cieszynie w intencji całej społeczności szkolnej.

Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny uczniów cieszyńskich szkół była sprawowana w kościele św. Marii Magdaleny. Przewodniczył jej biskup Roman Pindel w koncelebrze z księżmi katechetami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję