Reklama

Niedziela Łódzka

Moja posługa biskupa diecezjalnego w Łodzi trwała tyle samo lat, miesięcy i dokładnie tyle samo dni co pontyfikat Jana Pawła II

4 maja 1980 roku Arcybiskup Władysław Ziółek, obecny Arcybiskup Senior, przyjął z rąk biskupa Józefa Rozwadowskiego sakrę biskupią ordynariusza diecezji łódzkiej. Dziś mija 40 lat od tamtego wydarzenia. Kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii w Archikatedrze Łódzkiej modlili się wspólnie, dziękując za otrzymane dary i łaski, jakimi Bóg obdarzył Jubilata, a poprzez Jego posługę cały Kościół Łódzki.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dzisiejsza uroczystość wpisuje się także w kalendarz obchodów setnej rocznicy istnienia diecezji łódzkiej i przypada w przededniu urodzin świętego Jana Pawła II, którego fragment listu do kapłanów na Wielki Czwartek 1980 roku przytoczył, nawiązując do jubileuszu, proboszcz łódzkiej katedry.

Kapłaństwo bowiem służebne i hierarchiczne zarazem, Kapłaństwo Biskupów i Prezbiterów, a obok nich posługa Diakonów – urzędy, które normalnie rozpoczynają się od głoszenia Ewangelii – pozostają w najściślejszym związku z Eucharystią. Eucharystia jest główną i centralną racją bytu Sakramentu Kapłaństwa, który definitywnie począł się w momencie ustanowienia Eucharystii i wraz z nią. Nie bez powodu słowa “To czyńcie na moją pamiątkę”, wypowiedziane bezpośrednio po słowach eucharystycznej konsekracji, powtarzamy przy każdym przeistoczeniu, sprawując Najświętszą Ofiarę –przypominał kapłanom 40 lat temu nasz święty Jan Paweł II.

Reklama

W Mszy Świętej brali udział: arcybiskup Grzegorz Ryś, biskupi pomocniczy – bp Marek Marczak oraz bp Ireneusz Pękalski, w duchowej łączności był także bp Adam Lepa. Modlitwą wspierali Jubilata kapłani diecezjalni i zakonni, diakoni, klerycy, osoby życia konsekrowanego, rodzina jubilata i goście.

Zgromadzeni w Archikatedrze w podziękowaniu za 40 lat ofiarnej posługi pasterskiej Arcybiskupa Seniora Władysława Ziółka wyśpiewali uroczyste Tedeum Laudamus..

W dniu 17 maja na łamach ogólnopolskiego tygodnika Niedziela ukaże się wywiad z Arcybiskupem - Seniorem, który przeprowadził ks. Paweł Gabara.

2020-05-04 16:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kociszew: Parafialne Misje Serca Jezusowego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Paweł Czerwiński

Parafia św. Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Jezusowego serdecznie zaprasza w dniach od 3 do 10 czerwca na Misje Serca Jezusowego, które będą miały miejsce w parafii w której proboszczem jest ks. Mirosław Wujek.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję