Reklama

Polityka

Debata prezydencka w TVP - relacja na żywo

Na antenie TVP zakończyła się debata kandydatów w wyborach prezydenckich. Wzięło w niej udział dziesięciu kandydatów, którzy wystartują w wyborach prezydenckich. Przed debatą zastosowano specjalne środki bezpieczeństwa. Każdemu z kandydatów sprawdzono temperaturę. Wynika to z pandemii koronawirusa.

[ TEMATY ]

wybory 2020

debata prezydencka

PAP

Debata rozpoczęła się punktualnie o 20.30. W trakcie debaty każdy kandydat miał maksymalnie minutę na odpowiedź na pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa.

21:41

Prezydent Andrzej Duda: - Te minione pięć to lat to był dobry dla Polski czas. Czas dobrze prowadzonej gospodarki, programów społecznych, dzięki którym zyskała polska rodzina. 500+,wzrastające wynagrodzenia, inne programy społeczne, jak 300+, czyli dobry start. To wszystko dało polskiej rodzinie znacznie lepsze życie. Obok tego polscy seniorzy zyskali wreszcie godziwą waloryzację rent i emerytur. Zyskali trzynastą emeryturę. (…) Młodzi ludzie, którzy mają dzisiaj lepszy start, bo nie płacą podatku. (…) Teraz uderzył nas koronawirus, chce nas wepchnąć w kryzys. Ale dzięki dobremu współdziałaniu między prezydentem, rządem i większością parlamentarną, obronimy się, wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego. Jestem pełen optymizmu, bo wierzę w to, że my Polacy damy radę. Proszę o wsparcie.

21:39

Kosiniak-Kamysz: - Będę prezydentem, który przywróci normalność po czasie koronawirusa, nieskutecznych działań rządzących. (…) Uczyni wszystkich równymi, nie będzie równiejszych. (…) Nie wiemy kiedy odbędą się w te wybory, ale nie bojkot a zwycięstwo pozwoli, że skończymy z samowładztwem.

21:38

Krzysztof Bosak: - Nie jestem kandydatem z establishmentu. Stoją za mną jedynie zwykli polscy patrioci, którzy stworzyli od podstaw zamilczaną przez media Konfederację. (…) Moje idee to nowoczesny konserwatyzm i wolność gospodarcza.

21:37

Hołownia: - Jeśli myślicie, by te wybory zbojkotować, to mówię coś specjalnie do was. Właśnie w tej chwili na mojej stronie opublikowaliśmy wyniki badań z wielu sondażowni. Jeżeli zbojkotujecie te wybory, to nie będzie drugiej tury, bo kandydat Andrzej Duda wygra w pierwszej, (…) a na to Polska nie może sobie pozwolić

Reklama

21:35

Robert Biedroń: - Szanowni państwo, znacie mnie. Jestem zwykłym chłopakiem z Krosna. Przeszedłem długą drogę, by stanąć tutaj. Jestem w polityce dla zmiany. (…) Nie będę klękał przed biskupami jak oni wszyscy.

21:34

Kidawa-Błońska: - Polska potrzebuje prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji. Jeżeli prezydent łamie te zasady, nie można budować demokratycznego państwa — powiedziała. - Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, tak samo wygramy z PiS-em w całej Polsce — dodała.

Wolne wypowiedzi kandydatów

Podziel się cytatem

21:32

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że w sprawie wieku emerytalnego zmienił spojrzenie i nie podpisze takiej ustawy. - Również nie podpisze ustawy dot. „małżeństw” homoseksualnych.

21:27

Robert Biedroń o „małżeństwach” homoseksualnych. - W polityce jest się dla zmiany. Trzeba mieć odwagę, by powiedzieć coś, co nie jest popularne, ale ludziom żyje się szczęśliwiej i lepiej. Gdy byłem w Sejmie, głosowałem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Ale w ten drugiej sprawie uważam, że jak równość to równość. (…) Symbolem polityki społecznej jest dzisiaj pani Jolanta Brzeska, spalona żywcem obrończyni praw lokatorskich. Miliony ludzi w Polsce ma dzisiaj kredyty hipoteczne — stwierdził.

21:26

Małgorzata Kidawa-Błońska: - Mówi pan o ustawach, które nie trafią w najbliższym czasie na biurko żadnego prezydenta, bo takiego tematu w polskim parlamencie nie ma i to nie są najważniejsze problemy. (…) 500+ nie rozwiązało problemów społecznych. Poziom ubóstwa w Polsce wzrósł.

21:25

Szymon Hołownia o ustawie o „małżeństwach” gejowskich: - Jestem spokojny, że za mojej kadencji takie ustawy nie trafią na moje biurko. Ustawa o małżeństwach homoseksualnych zostałaby przeze mnie odesłana do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, czyli zawetowana — zapewnił.

Reklama

21:21

Prezydent Andrzej Duda: - Ustawy, która wprowadza w Polsce „małżeństwa” jednopłciowe absolutnie nigdy nie podpiszę. Tak jak nie zgodzę się na adopcję dzieci przez takie party. Jest to absolutnie wykluczone. (…) Ludzie błagali o to, by obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny.

Czy kandydaci podpiszą ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego i „małżeństwach” homoseksualnych

Podziel się cytatem

21:17

Prezydentowi odpowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska: - Mówi pan, że Europa nam nie pomaga. Są ogromne środki przeznaczone na pomoc naszemu krajowi. Rząd powinien zwrócić się po te pieniądze. (…) Powinna być też solidarność z Polakami w tej sprawie. Rząd zaspał i co najmniej miesiąc nie realizował tego co powinien. A testów do tej pory nie realizuje na takim poziomie jak powinien. Polska wyprowadzana jest z Unii Europejskiej. Mamy sprawy przed TSUE. Przegrane procesy.

21:11

Prezydent Andrzej Duda: - Pandemia koronawirusa najlepiej pokazała, kto dzisiaj radzi sobie w Europie. Radzą sobie z nią państwa narodowe. To one stanęły do walki. Tak jak dobrze radzi sobie nasz kraj. Instytucja europejskie zaspały w tej sprawie, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy, bo ona jest bardzo ważna. Dlatego napisałem list do koleżanek i kolegów przywódców europejskich. W Europie powinniśmy postawić na współpracę. To w ramach wsparcia wysłaliśmy grupę lekarzy i lekarek do Włoch — mówił prezydent. - Europa powinna opierać się na solidarności, nie na konkurencji, dyktacie silnych, ale na wzajemnym zrozumieniu i współpracy — dodał.

Reklama

Czwartym tematem jest: Europa państw czy państwo Europa

Podziel się cytatem

21:07

Robert Biedroń: - Gdy pan prezydent z panem Macierewiczem bawią się ołowianymi żołnierzykami w armie, ludzie mówią, że prawdziwym problemem jest susza, pandemia, kryzys gospodarczy. To są prawdziwe problemy Polek i Polaków. Nie potrzebujemy F-35, bo one nie ugaszą pożary w Biebrzy.

21:03

Małgorzata Kidawa-Błońska o obronności: - Nie mamy rozwiązanej sprawy tarczy rakietowej, nie mamy śmigłowców, samoloty nadal nie są na lotniskach.

21:01

Kosiniak-Kamysz odpowiedział prezydentowi: - Byłby pan niezłym archiwistą. Poszukał pan w archiwum. Podwyższenie wieku emerytalnego było po to, by podnieść wysokość świadczeń, choć została zanegowana i nie ma do tego powrotu. (…) Po tych latach rozwalania wspólnoty narodowej przez prezydenta Andrzej Dudę, przez ferajnę z Nowogrodzkiej, trzeba przywrócić wspólnotę narodową

20:59

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do kandydata PSL i przypomniał mu podwyższenie wieku emerytalnego. Mówił też, jak wiele ustaw przedstawił w trakcie swojej kadencji. - Wśród nich była ustawa obniżająca wiek emerytalny. Tak, panie kandydacie Władysławie Kosiniak-Kamysz. Wiek, który pan podwyższał swoimi podpisami. Pan był ministrem za to odpowiedzialnym.

Reklama

Kolejnym tematem jest bezpieczeństwo

Podziel się cytatem

20:57

Krzysztof Bosak: - Nieprawdą jest, że polska gospodarka rozwijała się przed kryzysem szczególnie szybko (…) Mniej propagandy więcej faktów. (…) Musimy uwolnić energię Polaków.

20:56

Hołownia: - PiS wciąż buduje państwo z kartonu i zszywek. (…) Jako prezydent złożę 5 projektów ustaw opisujących moje minimum antykryzysowe.

20:55

Paweł Tanajno chce postawić przed Trybunałem Stanu Mateusza Morawieckiego oraz Andrzeja Dudę. Kandydat mówił o zbrodni wobec przedsiębiorców.

20:53

Kosiniak-Kamysz: - Jestem tutaj jako rzecznik pracowników, przedsiębiorców i rolników. Mam gotowe ustawy. Będę aktywnym prezydentem, nie tak jak Andrzej Duda — stwierdził.

20:51

Małgorzata Kidawa-Błońska o powrocie do wzrostu gospodarczego po kryzysie: - Niestety nasz rząd w czasach koniunktury nie przygotował się na taką sytuację. Słyszeliśmy, że mamy zrównoważony budżet, ale okazało się, że ten budżet jest pusty. (…) Ludzie potrzebują zwolnienia z ZUS-U, szybkich kredytów.

20:49

Marek Jakubiak: - My przedsiębiorcy potrzebujemy pomocy już teraz, bo umieramy na waszych oczach. (…) Powinniśmy czynnie zabiegać o reformę — powiedział.

20:48

Prezydent Andrzej Duda odpowiadał na pytanie dot. kryzysu wywołanego koronawirusem. - To był efekt dobrego współdziałania pomiędzy prezydentem, rządem i większością parlamentarną. Jeżeli dzisiaj dotyka nas kryzys, to pokazujemy, że poprzez dobrze współdziałanie potrafimy sobie z tym kryzysem poradzić. Dowodem tego są kolejne tarcze antykryzysowe. (…) To przedsiębiorcy są ważnym głosem. Chodzi nam o to, by uratować polską przed. (…) Jestem optymistą i wierzę, że to nasze współdziałanie pozwoli nam przetrwać

20:45

Małgorzata Kidawa-Błońska: - Potrzebujemy polityki zagranicznej, która w ostatnich latach nie wygląda najlepiej. (…) Ważna jest UE, Stany Zjednoczone, kraje Europy Wschodniej. Chciałabym żebyśmy pokazali, że potrafimy rozmawiać. (…) chciałabym zaprosić do Polski przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego.

Reklama

20:41

Kosiniak-Kamysz: - Trzeba przywrócić demokratyczne standardy. Trzeba powrócić do godnego miejsca w UE, do godnego stołu, a nie być czarną owcą w oślej ławce. Nie pozwolę sobie, by kucać przy stole jakiegoś prezydenta. (…) Polska potrzebuje powrotu godności w polityce zagranicznej.

20:38

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział, że odwiedziłby Rzym. - Swoją prezydenturę rozpocząłem od wizyty w Tallinie. W czasie myślę, że z pierwszą wizytą chciałbym pojechać do Rzymu. To oznaczałoby, że pandemia koronawirusa się skończyła, a Włochy są wspierane przez partnera z Unii Europejskiej — powiedział. - Chciałbym żebyśmy pomogli Unii Europejskiej wyjść z tego kryzysu — dodał.

20:37

Krzyszof Bosak zapowiedział, że pierwszym miejscem, które odwiedzi będą Węgry

20:36

Szymon Hołownia odpowiedział na pytanie dot. swojej ew. pierwszej oficjalnej wizyty. - Na tej liście znajdzie się Kijów, bo prezydent wolnej RP musi dobre relację z tym państwem — powiedział. Zapewnił też, że odbuduje relacje w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Relacje zapomniane, które są nam potrzebne — stwierdził.

20:35

Jako pierwszy na pytanie odpowiada Robert Biedroń. - Chciałbym podziękować, że tak dzielnie i rozsądnie zachowujecie się w tym czasie. Szkoda, że rządzący nas zawiedli. Trzeba budować mosty, a nie mury, szczególnie ze Wschodem, gdzie rządzący popsuli bardzo dużo— powiedział. - Powinniśmy wzmacniać naszą obecność w NATO i UE.

20:30

Rozpoczęła się debata. Pierwsze stanowisko zajmuje prezydent Andrzej Duda. Drugie zajmuje Małgorzata Kidawa-Błońska. Miejsca zostały wylosowane.

20:25

Widzimy, ze skoro można przeprowadzić taką debatę, można również przeprowadzić wybory. Skoro można stać w kolejce do sklepu, może też wziąć udział w wyborach. (…) Ta histeria bardzo Polsce zaszkodziła — powiedział Jacek Karnowski na antenie TVP Info.

20:10 Prezydent Andrzej Duda jest już w studiu

2020-05-06 21:03

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: chcę kontynuować politykę redukowania ubóstwa

Podczas ostatnich pięciu lat 1,2 mln Polaków wyszło za skrajnego ubóstwa, a bieda wśród dzieci została zredukowana o ponad 90 proc. - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Mniowie (woj. świętokrzyskie). Zadeklarował, że jest to polityka, którą chce kontynuować.

"Dzisiaj bezrobocie nadal jest niskie, dużo niższe, o połowę niższe niż było w 2015 roku, kiedy kończyły się rządy PO, której wiceprzewodniczącym jest dzisiaj mój konkurent (w wyborach) Rafał Trzaskowski" - podkreślił Duda. "Oni chcą wrócić do władzy, ale to jest szkodliwe dla Polski, bo oni już pokazali, co potrafią przez osiem lat i poza wspieraniem wąskich grup, to nic nie potrafią" - mówił o Platformie Obywatelskiej prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję