Reklama

Kościół

Dlaczego ojciec św. Jana Pawła II został ochrzczony w Białej?

Dopiero niecałe trzy lata temu w księgach parafii Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku odnaleziono dowód, że miejscem chrztu Karola Wojtyły, ojca Jana Pawła II, był kościół Opatrzności Bożej w Białej. Wcześniej uważano, że został on ochrzczony 27 lipca 1879 r. w podbialskim Lipniku, gdyż do tej parafii należeli jego rodzice.

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Karol Wojtyła

Archiwum autorki

Karol Wojtyła w mundurze austriackim

Karol Wojtyła w mundurze austriackim

Jak wyjaśnił notariusz i archiwista Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej ks. Czesław Chrząszcz, który pracuje w parafii w Lipniku, dokładna lektura lipnickiej Księgi Chrztów ukazuje zaskakujący kontekst chrztu Karola Wojtyły seniora.

Reklama

„Wśród aktów metrykalnych z roku 1879 na kilku stronach znalazły się adnotacje dotyczące 46 dzieci, które zostały ochrzczone nie w Lipniku, lecz w sąsiedniej parafii w Białej” – podkreślił i zauważył, że ówczesny proboszcz lipnicki, ks. Jerzy Dyczek, sporządzając wykaz ochrzczonych w roku 1879, umieścił spis dzieci ochrzczonych w kościele w Białej od 24 marca 1877 do 10 sierpnia 1879 r. w dodatku „Appendix baptisatorum Bialae” (dodatek ochrzczonych w Białej).

„Przy numerze 43 zanotował fakt chrztu Karola Wojtyły oraz podał imię szafarza tego sakramentu: ks. Stanisława Lachmanna, wikariusza parafii w Białej” – zaznaczył ks. Chrząszcz i wytłumaczył, dlaczego mieszkający na granicy Lipnika i Białej rodzice Karola wybrali bialski kościół, choć należeli do lipnickiej parafii.

„Wśród różnych powodów można domyślić się głównego: w dniu urodzenia Karola (18 lipca) od kilku tygodni kościoła w Lipniku po prostu nie było, spłonął on bowiem w nieco tajemniczych okolicznościach w sam dzień Zielonych Świąt” – wytłumaczył archiwista i podkreślił, że chociaż miejscem chrztu Karola Wojtyły, syna Macieja, był kościół Opatrzności Bożej w Białej, to z całą pewnością od dnia narodzin ojciec papieża należał do parafii w Lipniku – jednej z najstarszych w Polsce południowej.

2020-05-07 15:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla wielkich Polaków

Niedziela lubelska 24/2020, str. III

[ TEMATY ]

dąb

Karol Wojtyła

kard. Wyszyński

symbol

Paweł Wysoki

Posadzone dęby upamiętniają św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego

Posadzone dęby upamiętniają św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego

– Dęby są symbolem pielęgnowania i propagowania wartości wynikających z nauczania św. Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział Mirosław Grzelak, wójt gminy Baranów.

Na skwerze przed kościołem św. Jana Chrzciciela w Baranowie zasadzono dwa drzewka pamięci. Jedno poświęcono św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę urodzin największego z rodu Polaków, a drugie kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w roku planowanej beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem Tysiąclecia

2021-02-27 22:00

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Wielki Post to czas szczególnego rozważania Męki Pańskiej. Jakże pomocne w tej praktyce jest nabożeństwo Gorzkich żali. Rozważanie Męki Pańskiej poparte śpiewem trafia do serca słuchacza, rodzi głębokie uczucia, wskazuje, jak wiele uczynił Jezus dla naszego zbawienia.

Spotkałem kiedyś starszego człowieka, który przyszedł do kościoła na Gorzkie żale w niedzielę Wielkiego Postu. Przebył dość długą drogę do kościoła, a droga nie była łatwa. Kiedy wyraziłem podziw dla jego zaangażowania, on powiedział: Proszę księdza, bez Gorzkich żali coś brakowałoby w Wielkim Poście. Gdybym nie przyszedł na Gorzke żale, coś brakowałoby mi w tegorocznym Wielkim Poście".

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony na te czasy

W archidiecezji częstochowskiej trwa peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney'a, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. 27 lutego relikwie powitała parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Na rozpoczęcie peregrynacji wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej przed Najświętszym Sakramentem. Podczas nabożeństwa akt zawierzenia kapłanów, ochrony życia w ojczyźnie, rodzin, małżonków oraz Rycerzy Kolumba odczytał Stanisław Dziwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję