Reklama

Polska

Jesienią zakończenie prac nad dyrektorium dla duszpasterstwa emigracyjnego

[ TEMATY ]

dokument

AndYaDontStop--Foter.com-CC-BY

Jesienią powinny się zakończyć prace nad dyrektorium dla duszpasterstwa emigracyjnego, które wesprze pracę duszpasterzy wśród polskich wspólnot żyjących poza granicami kraju – zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za granicą. Gremium to dyskutowało 19 czerwca nad ostatecznym kształtem dokumentu, który po wakacjach trafi pod obrady Episkopatu Polski.

Dyrektorium ma być instrukcją lub kartą, która pomagałaby polskim duszpasterzom wyjeżdżającym do pracy w ramach duszpasterstwa emigracyjnego i regulowałaby ich status oraz obowiązki. „Dokument ten, podpisany w przyszłości przez Konferencję Episkopatu Polski, miałby też znaczenie dla biskupów krajów, w których żyją Polacy i w których pracują polscy duszpasterze” – wyjaśnił w rozmowie z KAI bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Reklama

Bp Lechowicz zaznacza, że dyrektorium nie byłoby dokumentem narzucającym gotowe rozwiązania, gdyż „każdy biskup diecezjalny jest autonomiczny w swojej jurysdykcji”. – Ale chcemy przekazać pewne informacje, wskazując miejscowym biskupom na specyfikę polskiego duszpasterstwa – stwierdził.

„Trzeba pamiętać, że w każdym większym kraju, w którym przebywają Polacy, są podpisane umowy między Episkopatem Polski a episkopatem miejscowym. Nie chcemy więc wprowadzać niczego nowego, to ma być dokument dający ogólne ramy działania polskiego duszpasterstwa” – dodał bp Lechowicz.

Zdaniem bp. Lechowicza, specyfika polskiej emigracji wynika z kilku przyczyn, w tym z dużej liczby Polaków, którzy żyją zagranicą, stanowiąc w wielu krajach główną grupę etniczną. – Po drugie, spora liczba Polaków, w odniesieniu do innych grup, korzysta z duszpasterstwa, chodzi do kościołów lokalnych i kościołów polskich. Wreszcie, Polacy odznaczają się pewną tradycją i kulturą chrześcijańską, bogactwem zwyczajów religijnych, to nas na pewno wyróżnia – wyjaśnia biskup.

Reklama

Dokument będzie podkreślał konieczność poszanowania polskiej tradycji związanych np. z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, czy obchodzeniem i przeżywaniem sakramentów. - Chcemy też zwrócić uwagę na działalność edukacyjną, społeczną i kulturalną polskich duszpasterzy, która także poza granicami naszego kraju powinna być prowadzona. Chcemy uwrażliwiać biskupów krajów, w których mieszkają Polacy, że mają oni prawo zarówno do modlitwy w języku polskim, jak i do korzystania z dziedzictwa kulturalnego przy polskich ośrodkach duszpasterskich – wyjaśnił bp Lechowicz.

Trwają prace redakcyjne nad dyrektorium. Jesienią dokument powinien trafić do Rady Prawnej KEP, a następnie zostać zatwierdzony na zebraniu plenarnym Episkopatu Polski. W przyszłym roku trafiłby do wszystkich diecezji oraz do rektorów polskich misji katolickich na całym świecie.

2013-06-19 21:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zatwierdzono Instrumentum laboris synodu dla Amazonii

[ TEMATY ]

dokument

Amazonia

Agnieszka Kutyła

Obradująca w dniach 14 i 15 maja Rada Przedsynodalna zatwierdziła tekst dokumentu roboczego (Instrumentum laboris) Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla regionu Amazonii. Będzie ono obradowało w Watykanie od niedzieli 6 do niedzieli 27 października 2019 roku, a temat prac tego gremium został sformułowany jako: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i na rzecz ekologii integralnej”. Wspomniany dokument będzie stanowił podstawę prac synodalnych.

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zaznaczył, że Instrumentum laboris jest owocem konsultacji nad dokumentem przygotowawczym, w tym z udziałem zainteresowanych episkopatów, poprzez sesje, spotkania, seminaria i konferencje. Dokument roboczy jest podzielony na trzy części, które dotyczą następujących tematów: głos Amazonii rozumiany jako wysłuchanie tego terytorium, ekologia integralna oraz Kościół o obliczu amazońskim. Celem tego tekstu jest przedstawienie sytuacji duszpasterskiej tych ziem i zainicjowanie nowych dróg skuteczniejszej ewangelizacji w Amazonii. Jednocześnie wspomniany dokument roboczy jest refleksją na temat problemu ekologicznego, dotyczącego tego regionu.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję