Reklama

Kościół

Tomasik: "Słowo" ważne dla Niemiec, Polski i świata

Ogłoszone "Słowo"- list biskupów niemieckich z okazji przypadającej 8 maja 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej jest ważne dla niemieckiego Kościoła i Niemców, Polaków, Europy i świata.

[ TEMATY ]

biskup

list

Niemcy

fill/pixabay.com

Przede wszystkim jest to ważny głos dla niemieckiego Kościoła i Niemców. Biskupi krytycznie oceniają zachowania swoich poprzedników w czasie panowania nazizmu i II wojny światowej, że nie wypowiedzieli "dobitnego «nie» dla wojny, a większość z nich wzmacniając wolę walki, stała się współwinna wojny”.

Nie doszło nie tylko do otwartego protestu biskupów przeciwko wojnie, a także przeciwko potwornym zbrodniom na innych, dyskryminowanych i prześladowanych jako „obcy rasowo”, zwłaszcza na Żydach oraz Sinti i Romach. Niemieccy biskupi wyznają, że w miarę upływu lat szczególnie haniebny jest fakt, że przez długi czas brakowało dostatecznej uwagi wobec cierpienia i ofiar innych.

Z kolei społeczeństwu niemieckiemu dokument po raz kolejny uświadamia, że dzień 8 maja jest dniem wyzwolenia, wyzwolenia z plagi wojny, nazistowskiego ucisku i masowych mordów. Niemieccy biskupi swoim "Słowem" wypełniają nie tylko "lukę w pamięci", ale także "lukę w przyznaniu się" do winy.

Podziel się cytatem

Reklama

"Słowo" jest ważne także dla Kościoła w Polsce i Polaków. W dokumencie biskupi poświęcają dużo uwagi Polsce i losowi naszego kraju w czasie II wojny światowej. Przypominają, że w Polsce toczyła się wojna o zniewolenie i zagładę naszego narodu przede wszystkim poprzez deportacje i morderstwa polskiej inteligencji, w tym duchowieństwa katolickiego, a prawie dwa miliony Polaków zostało wywiezionych na roboty przymusowe do niemieckich przedsiębiorstw, w tym do wielu instytucji Kościoła katolickiego w Niemczech.

Wskazują między innymi na ważną cześć prawdy o II wojnie światowej jaką jest fakt, że Związek Sowiecki wspierał niemiecki atak na Polskę w ramach paktu hitlerowsko-stalinowskiego i uczestniczył w niszczeniu naszego kraju. Ponadto, że zwycięstwu nad narodowym socjalizmem w Europie Wschodniej towarzyszyło ustanowienie dziesięcioleci komunistycznej tyranii.

„Słowo” biskupów niemieckich jest w ważne dla współczesnej Europy i świata. Zawiera apel, aby domagać się od każdego rządu i w każdym państwie godności dla wszystkich ludzi, niezbywalnych praw człowieka, zasad moralnych w ładzie społecznym oraz wszystkiego, co służy zbawieniu dusz.

Przypominają, że przesłanie Ewangelii nie kończy się na granicy własnego kraju a solidarność w duchu chrześcijańskim, nie ogranicza się do własnego narodu, a pokonanie wszelkich cierpień na świecie jest naśladowaniem Jezusa Chrystusa.

Słowa niemieckich biskupów są tym bardziej ważkie, że w świecie sparaliżowanym obecnie koronawirusem istnieje tym większe zagrożenie dla demokracji ze strony autorytaryzmu, populizmu, a także ze względu na próby wykorzystywania historii jako broni do bieżących celów politycznych.

Komentarz w formie wideo dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/P_jEFMtfS-0

2020-05-08 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: „Słowo” biskupów niemieckich przyjmujemy z największym szacunkiem

„Słowo” biskupów niemieckich z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej jest odważnym aktem wyznania współwiny, które my - jako Kościół w Polsce - przyjmujemy z największym szacunkiem” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki w komentarzu dla KAI.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował abp. Wiktorowi Skworcowi za jego refleksję na temat niemieckiego dokumentu. Przypomniał słowa metropolity katowickiego, że wspólne wystąpienia i modlitwy z okazji kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej stały się już tradycją oraz, że w ramach tej tradycji obecne „Słowo” jest jednak czymś zupełnie wyjątkowym, pozytywnym i odważnym.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję