Reklama

Popielcowy zaczyn

Niedziela lubelska 6/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze ziąb doskwiera i przestrzenie pogrążone w śniegach, a już jawi się nadzieja. I pociecha wynurza się z utajonej tęsknoty za wiosną. Bowiem pokutna zaduma popielcowej środy zwiastuje czas zbawienny. Tylko trzeba najpierw przeżyć smutek wielkopostnych doznań. Zanim Bóg uwieńczył swój majestat triumfem zmartwychwstania Syna, była Męka Pańska na Drodze Krzyżowej. Ileż miłości i miłosierdzia otrzymali ludzie w darze Chrystusowego cierpienia. Jakiż strumień szczęścia płynie z głębi Bożych przesłań, z bolesnych wydarzeń na jerozolimskiej Kalwarii. Cóż zatem godzi się czynić, by czas dany przez Stwórcę owocował w skołatanym sercu, w zatroskanych myślach, w obolałej duszy. Oto na misyjnym krzyżu przy parafialnym kościele cieśla dłutem utrwalił napis: "Nawróćcie się". Szczęściodajna mądrość ukryta w prostym zawołaniu.

Wielki Post to czas opamiętania. Pewien nawrócony chrześcijanin tak po latach wspomina swój powrót do Boga: "Nad Polską wisiała czerwona pomroka. Coraz bardziej pienił się nurt kłamstwa. Wzbierał jazgot pustosłowia. Po krętych, śliskich ścieżkach codzienności spieszono donikąd. A w głębi majaczyła gwiazda jak krwawiąca rana. Wielu dreptało w tym żałosnym pochodzie. Sam, także schlebiając bałamutom i gawiedzi, z wolna zatracałem wiarę, skarb otrzymany na chrzcie świętym. Jak można było wyrzec się Boga? Przecież to On miłością swoją powołał do życia moje serce i obdarował duszą nieśmiertelną. Odkupił mnie na Krzyżu i przygotował szczęście wieczne. Dał mi rodziców, otoczył przyjaciółmi i wprowadził w bogate, ojczyste dziedziny. I jeszcze zdrowiem obdarzył, rozumem i wrażliwością. A ty co z życiem uczyniłeś, niewdzięczny, marnotrawny synu? - dręczyła zgryzota. Z pomocą przyszła Matka Boża. Weszła w kopii Jasnogórskiej Ikony do naszego domu. Wpatrując się w cudowną twarz Maryi widziałem ślady cięć zadanych obliczu Częstochowskiej Pani. Czyżbym winien był tych zabliźnionych ran? Wysłuchała mnie Bogurodzica. A potem już w kościele, przed Najświętszym Sakramentem do reszty skruszało moje sumienie. Tak więc znów po ćwierćwieczu klęknąłem przed spowiednikiem u kratek konfesjonału. Zaczynał się wtedy Wielki Post".

Niby nie ma nic nadzwyczajnego w przytoczonych życiowych epizodach. Przecież ciągle marnotrawni wracają do Ojca, a w wielu pojednaniach z Bogiem Najświętsza Matka pośredniczy. Oby teraz znowu wielkopostny okres obfitował w nowe, szczęśliwe powroty do Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-27 08:37

[ TEMATY ]

zmiany personalne

Archidiecezja Warszawska

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Drzewicki Koncert Uwielbienia

2024-05-27 09:40

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek, 30 maja 2024 r. w Boże Ciało o godz. 19.00, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się po raz piąty Drzewicki Koncert Uwielbienia.

Hasło tegorocznego Koncertu - „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, nawiązuje do najważniejszego wyzwania, jakie stawia przed nami Chrystus – przykazania miłości. W sposób heroiczny przykazanie to zrealizowała rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Kilka miesięcy temu, bo we wrześniu 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka, które w momencie śmierci było jeszcze w łonie matki. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Ponieśli oni w dniu 24 marca 1944 roku śmierć męczeńską, ponieważ w swoim domu dali schronienie ośmiu Żydom, którzy także zostali zamordowani z rąk hitlerowców. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. W muzeum domu rodziny Ulmów do dziś znajduje się egzemplarz książki zawierającej historie biblijne. Można zauważyć, że nosi on wyraźne ślady używania. Znamienne jest to, że ktoś z rodziny podkreślił czerwonym kolorem jeden z tytułów: „Przykazanie Miłości – Miłosierny Samarytanin”, a obok niego dopisał słowo: „TAK”. Widać tu niezwykłą siłę obecną w Ewangelii uzdalniającą człowieka do realizacji miłości bliźniego, aż po ofiarę z własnego życia. Tegorocznemu Koncertowi, oprócz doskonałej muzyki i czasu na modlitwę, będą towarzyszyły sceny z życia błogosławionych męczenników, obecnych w znaku relikwii. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Patronat medialny zapewniają Redakcja Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA", Redakcja Radia Plus Radom, Redakcja "Gościa Niedzielnego". Organizatorami Koncertu są Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kolejny rok kapłańskiej posługi

2024-05-27 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

d

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję