Reklama

„Diogenes” na świąteczne spotkanie dyrektorów szkół z Księżmi Biskupami

Świąteczne spotkanie dyrektorów szkół kieleckich i pracowników Kuratorium z Księżmi Biskupami kieleckimi staje się już tradycją. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 18 marca w wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, z udziałem m.in. prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego i przedstawicieli Kuratorium.
Na ile w sferę odwiecznych pytań i poszukiwania wolności wprowadziła gości sztuka Teatru Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach „Diogenes w koronie”? Na to pytanie każdy zapewne odpowiedział sobie sam, wyrwany choć na chwilę z przedświątecznej gorączki. Spektakl w reżyserii ks. Stefana Radziszewskiego to uwspółcześniona interpretacja historii Diogenesa, filozofa z czasów demokracji ateńskiej, poruszającego się w świecie władzy, ciągłego wyboru miedzy dobrem a złem, w dążeniu ku absolutnej wolności. Tytułowy Diogenes stawia niewygodne pytania: o prestiż, władzę, pieniądze, o sens życia na naszej planecie. Diogenes - filozof i autorytet dla rosnącej rzeszy własnych uczniów, który w Atenach szukał człowieka ze świecą w samo południe i mieszkał w beczce - w spektaklu seminaryjnym jest pokazany jako rozbijacz uporządkowanej demokracji, a przy tym jako człowiek, z którym każdy może się utożsamić. To rzecz o lustrowaniu i interpretowaniu rzeczywistości, o niebezpieczeństwach głupoty, wreszcie o wolności jako przestrzeni do szukania prawdy. To rozgrywka pomiędzy ładem i porządkiem społecznym a samorealizacją i wolnością, to opowieść o „psach, które nie chcą złotej obroży”. No i że ostatecznie Aleksander Macedoński wolałby być Diogenesem...
Scenariusz sztuki na podstawie „Diogenesa psa” rumuńskiego pisarza Dumitru Salomona napisał Marcin Słoń, a wyreżyserował ją ks. Stefan Radziszewski, w roli tytułowego Diogenesa wystąpił Karol Stawowczyk i równie pięknie kilkunastu aktorów z Seminarium:
Autorzy wykorzystali m.in. teksty Platona, Dantego, Kafki, Huxley’a, Weil’a.
Po spektaklu bp Kazimierz Ryczan złożył środowisku nauczycieli życzenia błogosławionych Świąt Wielkanocnych, a ks. Karol Zegan, dyrektor Referatu Katechetycznego podziękował za dobrą współpracę dyrektorów szkół na polu katechetycznym, m.in. przy organizowaniu pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę, rekolekcji wielkopostnych czy dni papieskich. W spotkaniu świątecznym uczestniczyli: bp Kazimierz Ryczan, bp Marian Florczyk, bp Kazimierz Gurda, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, ks. kanclerz Kurii Andrzej Kaszycki, p.o. Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Sławomir Meresiński, dyrektor Wydziału Edukacji i Ochrony Zdrowia Mieczysław Tomala, Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Rozwoju Nauczycieli, księża dziekani i wizytatorzy szkół oraz dyrektorzy kieleckich szkół.

A. D.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję