Reklama

Duchowny, czyli pod wpływem Ducha Bożego...

Blisko 500 kapłanów diecezji płockiej odnowiło przyrzeczenia kapłańskie podczas koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery Mszy św. Krzyżma. Księża zgromadzili się zwyczajowo wokół swojego biskupa w Wielki Czwartek 20 marca w katedrze płockiej, będącej kościołem biskupim i matką kościołów diecezji

Niedziela płocka 14/2008

Biskup Piotr w homilii skierowanej do kapłanów zaznaczył, że odnowienie przyrzeczeń jest powtórnym poddaniem się kształtującemu człowieka Bożemu działaniu, gdyż z biegiem czasu kapłan może odejść od wizji kapłaństwa, jaką pozostawił Chrystus. „Czy jesteśmy gotowi pozwolić Jezusowi od nowa ukształtować nasze kapłaństwo według Jego zamysłu?” - pytał Ksiądz Biskup. Przypomniał przy tym zgromadzonym księżom, że w chwili święceń kapłańskich Duch Święty spoczął na każdym z nich i namaścił ich, by szli i głosili ludowi dobrą nowinę o Bożej miłości, która leczy, przynosi wolność, przebaczenie, a ślepym przywraca wzrok. „Duch Pański został nam dany, ale i zadany - mówił w swojej homilii Biskup Piotr. - Zadany jako obowiązek współpracy z Boskim Parakletem, który stale działa w Kościele, uświęcając go i wzywając do nawrócenia, do powrotu do pierwszej miłości. Dlatego nazywają nas duchownymi, czyli pozostającymi pod wpływem Ducha Bożego, otwartymi na Jego natchnienia”.
Ordynariusz diecezji płockiej nawiązał też w swoim słowie do Listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek. W liście tym czytamy m.in.: „Jesteśmy świadkami nagłaśnianych odejść księży, zajmujących nawet wysokie stanowiska w Kościele. Fakty te otwierają nam oczy na mechanizmy procesu odchodzenia od kapłaństwa. Pomijamy motywy osobiste, bo nie mamy wglądu w głębiny ludzkiego serca. Uderza nas jednak, że odejściom towarzyszy często lista pretensji do Kościoła rozumianego jako instytucja. Takiego, jak go postrzega świat”. Właśnie rozumienie Kościoła jako „instytucji - firmy” bez uwzględniania Bożego wymiaru jest, zdaniem Pasterza diecezji płockiej, przyczyną bolesnych wydarzeń w Kościele.
Ksiądz Biskup, doceniając zaangażowanie płockiego prezbiterium szczególnie podczas wielkopostnych rekolekcji parafialnych i w przygotowanie do Triduum Paschalnego, odniósł się raz jeszcze do słów cytowanego listu, mówiąc: „Wiem, że takie postawy należą do rzadkości, ponieważ zdecydowana większość naszych księży pracuje z pełnym oddaniem dla Chrystusa, nie żałując swych sił, zdrowia i czasu. Są autentycznie zatroskani o duchowe dobro powierzonych im wspólnot”. Biskup podziękował też księżom pracującym poza granicami kraju na misjach w Peru, Wenezueli, Brazylii, Zambii, Rosji i na Ukrainie.
Na koniec Biskup Płocki przypomniał o jeszcze jednej ważnej w życiu kapłańskim zasadzie. „Na nic się zdadzą nawet najlepsze programy duszpasterskie czy inicjatywy zmierzające do ożywienia życia religijnego w parafii czy diecezji, jeśli zabraknie miłości wzajemnej. Bez miłości jesteśmy «jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący» (1 Kor 13, 1). Dlatego przeproś dziś Jezusa i brata za grzechy przeciw miłości wzajemnej; popełnione myślą, słowem i uczynkiem. Wyciągnij pierwszy rękę do zgody. Nie czekaj na gest drugiego. Niech prezbiterium Kościoła płockiego wolne będzie od podziałów, oskarżeń, podejrzliwości, fałszywych ambicji czy zazdrości. Odrzućmy wreszcie wzajemne żale, uprzedzenia, pretensje. Gorąco Was o to proszę! Ważniejsze jest bowiem działanie w jedności, niż choćby nie wiem jak doskonałe działanie w izolacji. A więc: ważniejsza jest współpraca niż praca, communio niż actio”.
Po uroczystej Mszy św. zgromadzonym księżom zaprezentowano odnowione opactwo benedyktyńskie - jedną z zabytkowych pereł Wzgórza Tumskiego. Prezbiterzy jako jedni z pierwszych mogli obejrzeć odnowiony budynek, który w najstarszej części datuje się na XI wiek. W sali opactwa bp Piotr Libera złożył swoim prezbiterom życzenia świąteczne i wręczył pełny tekst Listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję