Reklama

Niedziela Łódzka

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Pasierbickiej

Obraz Matki Boskiej Pasierbickiej jest piękną ilustracją zawierzenia losu Matce Bożej i spełnienia danego Jej przyrzeczenia.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marcin Błaszczyk

W jednej z bitew w 1793 r. pod Rastatt, toczonej pomiędzy rewolucyjną armią Francji a koalicją anty-Francuską - Jan Matras, chłop ze wsi Laskowa, wcielony do armii austriackiej, został ciężko ranny. Leżąc na polu bitwy przekonany o rychło nadchodzącej śmierci, żarliwie modlił się do Matki Boskiej o pomoc. Miał przy tym widzenie, że Matka Boża ochroni go płaszczem przed szarżującą francuską konnicą. Ocalały z bitwy złożył ślub, że jeżeli tylko wyzdrowieje i szczęśliwie powróci do domu, wybuduje z wdzięczności ku czci Matki Bożej kapliczkę. Śluby powtórzył powtórnie w obecności innych żołnierzy po powrocie do macierzystego oddziału. W roku 1811 Jan Matras przenosi się z Laskowej do Pasierbca do nabytego gospodarstwa i domu, a w 1822 roku spełnia swój ślub złożony Matce Bożej i buduje kamienną kapliczkę.

Fundator w kapliczce umieścił obraz Matki Bożej, który nabył u nieznanego, ludowego artysty z okolicy Gorlic. W 1824 r. Ks. Dziekan Andrzej Danek z Tymbarku poświęcił kapliczkę z obrazem i odprawił tam pierwszy odpust. Z czasem kaplicę rozbudowano tak, iż wyglądała jak mały kościółek. W 1909 r. wybudowano obok kamienną dzwonnicę. W 1983 obraz przeniesiono w uroczystej procesji do nowego kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Koronacji obrazu złotymi, papieskimi koronami Jana Pawła II dokonał Ks. Bp Józef Życiński. Uroczystość odbyła się 28 sierpnia 1993 r., w dziesiątą rocznicę przeniesienia obrazu z kapliczki i w dwusetną rocznicę ocalenia fundatora przez Matkę Bożą pod Rastatt.

Obraz z Pasierbca przedstawia częste i popularne przedstawienie Matki Boskiej z półksiężycem u stóp oraz wężem owiniętym wokół kuli świata. Tego typu przedstawienia znane są jako wizerunki Matki Boskiej Immaculaty (łac. „Niepokalanej”). Co wyróżnia ten obraz na tle innych? Matka Boża odziana w złotą szatę królewską z lekko złożonymi rękoma wskazuje na serce, pod którym nosi nie narodzonego jeszcze Chrystusa. Jest więc Matką Brzemienną. Jest to jedno z niewielu przedstawień Matki Boskiej Brzemiennej w Polsce ale również i Europie. Prezentowany obraz jest bardzo dokładną kopią obrazu z sanktuarium w Pasierbcu. Prawdopodobnie obraz powstał na potrzeby lokalnych wiernych lub pielgrzymów.

2020-05-09 14:19

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: parafia pw. św. Jana XXIII

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pierwszy odpust na pustym placu odprawił abp Władysław Ziółek, który czekał, aby powołać parafię pod takim wezwaniem w Archidiecezji Łódzkiej. Za czasów Jana XXIII ówczesny ksiądz Ziółek studiował w Rzymie i był świadkiem jak papież umierał. Był wtedy na Placu Świętego Piotra i razem z innymi uważał, że był to święty papież. Jego marzeniem od czasu objęcia diecezji łódzkiej, było powołanie parafii z tym patronem, co udało się w 2000 roku. Odpust parafialny przypada na 11 października – dzień rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, którego inicjatorem był właśnie Jan XXIII. Widział, że koniecznie jest wyjście Kościoła na potrzeby współczesnego świata. Jego droga papiestwa była niezwykłą drogą, która przez nowoczesne podejście dawał odpowiedź, która wypływa z Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Bożej miłości: dając, bogacimy się

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 16-18.

Poniedziałek, 25 września

CZYTAJ DALEJ

Mecenas Zorski o wyroku TSUE: kolejny krok ku przyspieszeniu tzw. "spraw frankowych"

2023-09-25 10:02

[ TEMATY ]

bank

Adobe Stock

Wyrok TSUE to kolejny krok ku uproszczeniu tzw. "spraw frankowych" - ocenił mecenas Andrzej Zorski, komentując dla PAP rozstrzygnięcie trybunału. Dla osób walczących w sądach oznacza to częściowe przyspieszenie spraw - dodał.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że na podstawie przekazanych przez bank informacji konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej w razie znacznej deprecjacji waluty, w której uzyskuje dochody, względem waluty rozliczeniowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję