Reklama

Przesłanie papieskie dla Pomorzan

Droga do naszej przyszłości wiedzie, jak wskazał nam Jan Paweł II, przez człowieka, jego dobro, bo człowiek jest największym dobrem, przez rodzinę i jej jedność, bo jedność jest nieocenionym szczęściem

Modląc się o łaskę rychłej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, pragniemy w myśl słów Henryka Sienkiewicza: „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”, podjąć wspólny wysiłek - w oparciu o szczecińskie nauczanie Jana Pawła II - na drodze odrodzenia się naszego pomorskiego społeczeństwa.
Droga do naszej przyszłości wiedzie, jak wskazał nam Jan Paweł II, przez człowieka, jego dobro, bo człowiek jest największym dobrem; przez rodzinę i jej jedność, bo jedność jest nieocenionym szczęściem; przez uczciwą pracę - pracę nad pracą, bo przez uczciwość i rzetelność naród się wzbogaca; przez służebne kapłaństwo - w jedności z Chrystusem i z sobą nawzajem, bo we wspólnocie jest siła ewangelizacyjna i moc wobec tych, którzy chcą wprowadzać zamęt w Kościele; przez poszanowanie honoru, patriotyzmu i historii, które stanowią tożsamość narodową, bo wiatr wieje od naszego morza. I aby nasze plany nie legły w gruzach, stróżem ich musi być Stwórca.
Nasz wysiłek pragniemy czynić w duchu modlitwy, by jak wołał w Szczecinie Papież - „... nie brakowało nikomu dobrej woli, inicjatywy, realizacji”; przez odpowiedzialne rodzicielstwo; bo jak wołał Papież, odpowiedzialność to „rodziny odpowiedzialne za życie, za wychowanie (...), to odpowiedzialność wzajemna: męża za żonę, żony za męża, rodziców za dzieci”; przez pracę Papież podkreślił, że „w latach osiemdziesiątych Szczecin był miejscem doniosłych wydarzeń i doniosłych umów pomiędzy władzami państwowymi a przedstawicielami świata pracy”, dlatego „została nam zadana praca nad pracą”, a w myśl nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, według którego praca ma dwa cele: „«udoskonalenie rzeczy i udoskonalenie człowieka pracującego... ma być tak wykonywana, by w jej wyniku człowiek stawał się lepszy»”; w duchu odwagi Papież wołał: „Trzeba się zmagać! Ci, co żyją nad morzem, ludzie morza, którzy wypływają na morze, muszą się zmagać z wichrem, aby zwyciężyć”. Papież zapewniał nas o obecności Ducha Świętego, mówiąc: „Pragnę podziękować Szczecinowi, że nas powitał tak piękną pogodą, słońcem i wiatrem od morza. Wy wiecie dobrze, że ten Papież wędruje po różnych stronach świata i nad różnymi oceanami i morzami wypada sprawować mu Eucharystię i doznawać tego uderzenia wiatru od różnych mórz. Ale tutaj wiatr od Bałtyku, od tego morza, które nazywamy naszym, od naszego morza. Ten wiatr jest też ewangelicznym znakiem Ducha Świętego”.
Troska o lud pomorski i jego przyszłość, która tak głęboko leżała na sercu papieżowi Janowi Pawłowi II, niech stanie się naszym ważnym wyzwaniem i zadaniem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Redakcja

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję