Reklama

Niedziela Wrocławska

Pierwsze ofiaromaty we Wrocławiu

Budzą wiele emocji – podobnie jak inne tego typu nowatorskie pomysły. Mowa o urządzeniach do płatności elektronicznej w kościele. Czy elektroniczna taca zyska na popularności? Pewnie czas i działania ludzkie niebawem to zweryfikują.

Marzena Cyfert

Trzeba jednak przyznać, że proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego na Brochowie ks. Jan Kleszcz wyprzedził potrzeby obecnej chwili. Obserwując czasy, w jakich żyjemy i metody oraz narzędzia, jakimi się posługujemy dla misji ewangelizacyjnej, zainstalował w marcu br. ofiaromat na terenie parafii. Było to pierwsze urządzenie tego typu na terenie Wrocławia. Tacomat znajduje się bezpośrednio przy wejściu do świątyni. Dwa terminale płatnicze trafiły wówczas również do zakrystii i kancelarii parafialnej. Jest to bez wątpienia wyjście naprzeciw potrzebom wiernych, którzy coraz częściej posługują się kartami płatniczymi – mogą więc dawać na tacę bez używania gotówki. Jest to też duże ułatwienie w dobie pandemii, kiedy staramy się działać jak najbardziej bezdotykowo. Ale trzeba podkreślić, że pomysł zrodził się znacznie wcześniej.

Drugi ofiaromat został właśnie ustawiony w holu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu, obok skarbony, do której zbierane są datki na budowę kaplicy dworcowej.

Reklama

– Sprawą nabycia tacomatów zajmowaliśmy się od jesieni, ale dopiero teraz całość przedsięwzięcia została sfinalizowana – mówi ks. Jan Kleszcz. Związane to było z koniecznością zachowania procedur, które wcale nie są proste, choć dość szybko udało się przez nie przejść. Korzystaliśmy z pomocy środowiska krakowskiego, które miało już doświadczenie w tym temacie, a do którego pomogli nam dojść przyjaciele z EWTN. I owocem tych działań są te 2 tacomaty – w parafii i na dworcu – i 2 terminale: w kancelarii i zakrystii. Można powiedzieć, że zelektronizowaliśmy się za jednym cięciem w sposób najbardziej szeroki, jak to tylko możliwe – mówi ksiądz proboszcz.

Warto dodać, że tematem płatności elektronicznej w kościołach zajął się polski Episkopat podczas jednej z konferencji. Biskupi zachęcali wówczas parafie do przyjmowania ofiar pieniężnych składanych za pośrednictwem kart.

– Właśnie wtedy spróbowałem to przenieść na własne podwórko. Na przełomie stycznia i lutego zwróciliśmy się również do Ministerstwa Cyfryzacji, prosząc, aby wydało nam zgodę na zbiórkę publiczną. Dotyczy to skarbony i ofiaromatu na dworcu, bo to one znajdują się nurcie zbiórki publicznej – wyjaśnia ks. Kleszcz.

Reklama

Obsługa ofiaromatu jest prosta. Najpierw na dużym dotykowym ekranie wyświetlają się możliwości wyboru konkretnej kwoty, np. 2, 5, 10 czy 100 zł. Można też wprowadzić inną liczbę w zależności od tego, jaką kwotę chcemy przekazać. Potem zbliżamy kartę, a jeśli chcemy, możemy otrzymać sms-a z potwierdzeniem.

Wiemy, że w niedługim czasie również w innych wrocławskich kościołach znajdą się podobne urządzenia. Wśród wiernych pojawiają się bowiem pytania o to, jak można pomóc parafiom. W niektórych z nich wystawione są tradycyjne koszyczki, do których można wrzucić ofiary, np. przechodząc obok lub odwiedzając świątynię. Łatwiej jest jednak złożyć taką ofiarę przy pomocy płatności elektronicznej, zwłaszcza gdy coraz rzadziej nosimy przy sobie gotówkę.

2020-05-11 11:44

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyła wg. zasad LGBT: „Nie pamiętam, żebym była bardziej nieszczęśliwa"

2021-06-22 13:05

[ TEMATY ]

świadectwo

świadectwa

pixabay.com

Ksiądz Francisco Javier Bronchalo z Hiszpanii, podzielił się na swoim koncie na Twitterze świadectwem kobiety, która doświadcza pociągów do osób tej samej płci i która wyznała mu, że nigdy nie była „bardziej nieszczęśliwa” niż wtedy, gdy żyła tak, jak nakazuje ideologia LGBT.

Kobieta napisała do księdza Bronchalo po tym, jak ten kilka miesięcy temu zamieścił na swoim koncie na portalu Twitter wpisy dotyczące opublikowanego w marcu przez Watykan zakazu błogosławienia par osób tej samej płci.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

Kanada: spłonęły dwa stuletnie kościoły

2021-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Kanada

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Kanadyjska policja bada przyczyny pożarów, w których dzisiejszej nocy doszczętnie spłonęły dwa ponad stuletnie kościoły. Leżały w odległości niespełna 40 km od siebie, na terenach zamieszkiwanych przez rdzennych mieszkańców tego kraju. Wiele wskazuje na to, że zostały specjalnie podpalone.

Kościoły Najświętszego Serca i św. Grzegorza były drewnianymi konstrukcjami wybudowanymi około 1910 roku na terenie zamieszkałym przez dwie społeczności indiańskie. Pozostały po nich jedynie sczerniałe gruzy, które przeszukuje policja i strażacy w poszukiwaniu dowodów ewentualnego podpalenia. Bob Graham, szef Ochotniczej Straży Pożarnej w Oliver w zachodniokanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska poinformował, że ślady wskazują na użycie płynnego akceleratora. Do pożarów doszło mniej więcej w tym samym czasie, co może wskazywać na skoordynowane działania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję