Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Katolickie Liceum pamięta

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju

Katolickie Liceum w Biłgoraju nosi imię Papieża Jana Pawła II. Dlatego też szkolna społeczność w szczególny sposób uczciła setną rocznicę urodzin swojego Patrona.

Ze względu na stan epidemiczny świętowanie tej wyjątkowej rocznicy zostało przeniesione w przestrzeń wirtualną, ale nie wyobrażamy sobie, aby jej w podniosły sposób nie uczcić – podkreślała w rozmowie wicedyrektor Maria Oleszek: – Funkcjonujemy teraz w wyjątkowym czasie, innym niż zwykle, dlatego też świętowanie tej rocznicy i przypominanie postaci i nauczania św. Jana Pawła II też musi się odbyć inaczej. My jako społeczność Katolickiego Liceum zawsze pamiętaliśmy o urodzinach naszego Patrona, zawsze mieliśmy w szkole różne uroczystości m.in. Majówkę ze św. Janem Pawłem II. My tutaj w szkole staramy się tak wychowywać młodzież, aby 18 maja kojarzył im się z czymś wyjątkowym, bo właśnie wtedy narodził się najbardziej wyjątkowy z Polaków, Wielki Święty Jan Paweł II, patron naszej szkoły – tłumaczyła.

Reklama

Nauczanie, które zostawił nam Papież Jan Paweł II to dziedzictwo, którego nie możemy zapomnieć: –Mamy takie doświadczenia, że kolejne młode pokolenia, które teraz rozpoczynają edukację, niewiele wiedzą na temat Papieża Jana Pawła II. Jest to dla nich jeden ze świętych, który kiedyś tam żył. Dlatego też my, nauczyciele, którzy na co dzień żyjemy nauczaniem Jana Pawła II, czujemy się w sposób szczególny zobowiązani do tego, aby młodym przybliżać jego postać, nauczanie, pokazywać tę jego świętość, pokazać, w jaki sposób te jego słowa wciąż w nas żyją. Jego słowa są wciąż aktualne, to jest wartość nie do przecenienia i dziedzictwo, o którym nie wolno nam zapomnieć – zaznaczyła.

– Jestem dumna z tego, że mogę uczyć się w szkole, której patronuje Papież Jan Paweł II. To właśnie tutaj bardzo dużo się o nim dowiedziałam, poznałam jego nauczanie, zobaczyłam też, że nasi nauczyciele rzeczywiście z wielkimi emocjami i wzruszeniem wspominają swoje spotkania z Papieżem Polakiem. To dla mnie taka żywa lekcja o człowieku, który żył jeszcze niedawno, który był na naszej ziemi, który zostawił nam wspaniałą naukę, a którą w Katolickim Liceum nauczyciele przekazują nam każdego dnia. Setna rocznica urodzin naszego Patrona to dzień wyjątkowy i bardzo się cieszę, że mogłam się włączyć w stworzenie wspólnego kolażu i zapewnić o swojej pamięci o św. Janie Pawle II – wyjaśniała jedna z uczennic, Emilia Gałka.

Uczniowie i nauczyciele 'Katolika' przygotowali m.in. specjalny film, w którym nauczyciele czytają fragmenty nauczania św. Jana Pawła II, zaś uczniowie, poprzez kolaż zdjęć, zapewniają o tym, że pamiętają o swoim Patronie. Efekty wspólnych działań można zobaczyć na fanpage'u szkoły na Facebooku oraz w serwisie youtube.

2020-05-18 17:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: lista zmian personalnych

2021-06-23 14:25

Katarzyna Krawcewicz

W środę 23 czerwca bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety tym księżom, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urzędy 2 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia. Inne terminy podano w nawiasach. Lista nie obejmuje zmian personalnych w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

2021-06-23 16:42

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, zelżywością napełnione...

2021-06-23 20:00

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by archer10 (Dennis) on Foter.com

Kiedy rozważam to wezwanie, budzi się we mnie ciekawość, która każe szukać odpowiedzi na pytanie: co to jest zelżywość?

Zadałem sobie trochę trudu i znalazłem odpowiedź: wyraz zelżywość jest już archaizmem, ale jeszcze w pierwszej połowie XX wieku był w powszechnym użyciu. Jest to regularny rzeczownik, utworzony od przymiotnika zelżywy. Czasownik zelżyć, który jest źródłem wspominanych wyrazów, ma podwójne znaczenie: pierwsze – uczynić coś lżejszym; drugie: przynieść ujmę, znieważyć, zhańbić. I to drugie znaczenie, pomaga zrozumieć obecność tego wyrażenia w wezwaniu litanijnym. Oto dostrzegamy dziś, że Serce Jezusa jest nie tylko ogniskiem miłości, skarbnicą sprawiedliwości, źródłem życia i świętości, ale jest też znieważone przez ludzką złośliwość. Chrystus, który tak wiele bólu wycierpiał, doznał również zniewagi w Swoim Najświętszym Sercu, które doświadczyło wielu cierpień i zniewag.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję