Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Katolickie Liceum pamięta

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju

Katolickie Liceum w Biłgoraju nosi imię Papieża Jana Pawła II. Dlatego też szkolna społeczność w szczególny sposób uczciła setną rocznicę urodzin swojego Patrona.

Ze względu na stan epidemiczny świętowanie tej wyjątkowej rocznicy zostało przeniesione w przestrzeń wirtualną, ale nie wyobrażamy sobie, aby jej w podniosły sposób nie uczcić – podkreślała w rozmowie wicedyrektor Maria Oleszek: – Funkcjonujemy teraz w wyjątkowym czasie, innym niż zwykle, dlatego też świętowanie tej rocznicy i przypominanie postaci i nauczania św. Jana Pawła II też musi się odbyć inaczej. My jako społeczność Katolickiego Liceum zawsze pamiętaliśmy o urodzinach naszego Patrona, zawsze mieliśmy w szkole różne uroczystości m.in. Majówkę ze św. Janem Pawłem II. My tutaj w szkole staramy się tak wychowywać młodzież, aby 18 maja kojarzył im się z czymś wyjątkowym, bo właśnie wtedy narodził się najbardziej wyjątkowy z Polaków, Wielki Święty Jan Paweł II, patron naszej szkoły – tłumaczyła.

Nauczanie, które zostawił nam Papież Jan Paweł II to dziedzictwo, którego nie możemy zapomnieć: –Mamy takie doświadczenia, że kolejne młode pokolenia, które teraz rozpoczynają edukację, niewiele wiedzą na temat Papieża Jana Pawła II. Jest to dla nich jeden ze świętych, który kiedyś tam żył. Dlatego też my, nauczyciele, którzy na co dzień żyjemy nauczaniem Jana Pawła II, czujemy się w sposób szczególny zobowiązani do tego, aby młodym przybliżać jego postać, nauczanie, pokazywać tę jego świętość, pokazać, w jaki sposób te jego słowa wciąż w nas żyją. Jego słowa są wciąż aktualne, to jest wartość nie do przecenienia i dziedzictwo, o którym nie wolno nam zapomnieć – zaznaczyła.

Reklama

– Jestem dumna z tego, że mogę uczyć się w szkole, której patronuje Papież Jan Paweł II. To właśnie tutaj bardzo dużo się o nim dowiedziałam, poznałam jego nauczanie, zobaczyłam też, że nasi nauczyciele rzeczywiście z wielkimi emocjami i wzruszeniem wspominają swoje spotkania z Papieżem Polakiem. To dla mnie taka żywa lekcja o człowieku, który żył jeszcze niedawno, który był na naszej ziemi, który zostawił nam wspaniałą naukę, a którą w Katolickim Liceum nauczyciele przekazują nam każdego dnia. Setna rocznica urodzin naszego Patrona to dzień wyjątkowy i bardzo się cieszę, że mogłam się włączyć w stworzenie wspólnego kolażu i zapewnić o swojej pamięci o św. Janie Pawle II – wyjaśniała jedna z uczennic, Emilia Gałka.

Uczniowie i nauczyciele 'Katolika' przygotowali m.in. specjalny film, w którym nauczyciele czytają fragmenty nauczania św. Jana Pawła II, zaś uczniowie, poprzez kolaż zdjęć, zapewniają o tym, że pamiętają o swoim Patronie. Efekty wspólnych działań można zobaczyć na fanpage'u szkoły na Facebooku oraz w serwisie youtube.

2020-05-18 17:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Niedziela Ogólnopolska 32/2017, str. 33

[ TEMATY ]

wiara

homilia

Graziako

Giovanni Bellini „Przemienienie Pańskie” (fr.), 1455 r.

Przemienienie Jezusa to znak potwierdzający, kim On jest naprawdę. Tak przyjęli ów znak i go zapamiętali apostołowie Piotr, Jakub i Jan, naoczni świadkowie tego wydarzenia. We fragmencie Drugiego Listu św. Piotra, przytoczonym w Liturgii jako drugie czytanie, wyraża się niezłomna pewność: „Nie za wymyślonymi bowiem mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale nauczaliśmy jako naoczni świadkowie Jego wielkości”. Dzieło ewangelizacji od początku karmi się pamięcią o tym, co stało się udziałem pierwszych uczniów i wyznawców Jezusa Chrystusa. Na takim gruncie wyrosła również nadzieja na Jego powtórne przyjście, kiedy objawi się w mocy i chwale.

„Góra wysoka, osobno”, jak napisał św. Mateusz, bądź „góra święta”, jak ją określił św. Piotr w Drugim Liście, to, zgodnie z odwieczną tradycją chrześcijańską, góra Tabor, w środkowej Galilei. Po obu stronach ołtarza w zbudowanej na jej wierzchołku okazałej świątyni umieszczono piękne mozaiki wyobrażające cztery kluczowe przemiany. Pierwsza nawiązuje do Betlejem, gdzie „Syn się nam narodził”. Bóg stał się człowiekiem, co na zawsze odmieniło losy ludzkości. Druga kieruje wzrok na Wieczernik, gdzie została ustanowiona Eucharystia. Chleb i wino, stając się Ciałem i Krwią Pana, stanowią pokarm wierzących na życie wieczne. Trzecia przemiana wskazuje na Kalwarię. W czasach Starego Testamentu po nieociosanych kamieniach ołtarza świątyni jerozolimskiej spływała krew zwierząt ofiarnych, lecz zbawcza krew Jezusa, która spłynęła podczas Jego ukrzyżowania, położyła temu kres, gdyż On sam stał się Barankiem ofiarnym. Czwarta przemiana ukazuje pusty grób. „Zmartwychwstał, nie ma Go tutaj!” – to wołanie obwieszcza zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią, Boga nad siłami zła.

Przemienienie Pańskie jest wpisane w całą historię zbawienia i łączy najważniejsze miejsca, które wyznaczają życie i los Jezusa: Betlejem, Wieczernik, Kalwarię i pusty grób. Wraz ze spełnieniem się tajemniczej wizji proroka Daniela, ukazującej wieczne panowanie Syna Człowieczego, objawiła się prawdziwa tożsamość Jezusa. Jego ukazanie się wraz z Mojżeszem i Eliaszem wyjaśnia oraz wieńczy długi etap Starego Testamentu. Otwiera też na radykalnie nowe działanie Boga, którego zasadnicze znamię stanowi rozszerzenie planu zbawienia na całą ludzkość, czyli „wszystkie narody, ludy i języki”. Prorok Daniel zapowiadał: „Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie”.

Królewski charakter władzy Boga, sławiony również w psalmie responsoryjnym, podkreślają słowa: „Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa, a wszystkie ludy widzą Jego chwałę”.

W święto Przemienienia Pańskiego na całym świecie, wszędzie tam, gdzie Ewangelia dotarła i została przyjęta, brzmi wezwanie: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”. Bóg jest jedyny, lecz istnieje jako Ojciec i Syn, i Duch Święty.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

2020-08-06 11:15

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Specjalne pozdrowienia dla pielgrzymów przekazał ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski. Po raz pierwszy w historii uczestniczy jako pielgrzym duchowy w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę.

- Tym razem nogi odmówiły mi posłuszeństwa, ale jestem duchowo ze wszystkimi pielgrzymami. Czuję doskonale łączącą nas więź. Teraz wiem, jak czas pielgrzymkowy przeżywają uczestnicy duchowi. Byłem od początku tworzenia się wrocławskiej pielgrzymki, jestem i dalej będę tu z Wami – mówił Orzech w rozmowie z dziennikarzem Niedzieli.

Odwiedziliśmy dzisiaj specjalnie ks. Orzechowskiego, żeby pokazać mu materiał filmowy, który udało nam się zebrać do tej pory z trasy pielgrzymki. Orzech obejrzał wywiad z bp Jackiem Kicińskim, „belgijkę” oraz świadectwa pielgrzymów. Bardzo współczuł tym, którzy zmokli na trasie i widać było ten błysk w oku, kiedy rozmawialiśmy o różnych etapach wędrówki.

Wspominał też jak uczył się organizacji pielgrzymki na przykładzie Warszawy, jak miał okazję się spotkać i porozmawiać z bł. ks. Jerzym Popiełuszko podczas pielgrzymki ludzi pracy. Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją, żeby nagrać specjalne pozdrowienia dla wszystkich pielgrzymów 40. PPW na Jasną Górę. Zobaczcie:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję