„W dzisiejszych czasach choroba odbiera ludziom nadzieję. Mimo zastraszającego tempa, w jakim umierają ludzie, ginęliby jeszcze szybciej bez naszej miłości”
Piotr Pisiewicz, uczeń LO im J. Śniadeckiego
W gazecie wyczytałam, że nie ma śmierci; jeżeli już to tylko na wsi. W mieście nie trzyma się w domu ciała zmarłego. Tata się z tego śmieje. Ale oni mają rację. Ja nigdy w telewizji nie widziałam, żeby reklamowali śmierć. Jak przedłużyć sobie młodość za pomocą kosmetyków, to owszem. Ale o śmierci w reklamach nie mówią” - napisała gimnazjalistka Patrycja Lajs, laureatka konkursu literackiego „Głębiej od oczu patrzy serce” - promującego ideę hospicjum i wrażliwość na człowieka umierającego. Podczas kwest przed kościołami kieleckimi i w niektórych szkołach kieleckich wolontariusze zebrali łącznie 30 tys. złotych. Pieniądze z pewnością przydadzą się na działalność hospicjum. - Jest to najwyższa kwota z dotychczas zebranych jednorazowo przez nasze hospicjum - mówi z wdzięcznością prezes Hospicjum dr Ewa Banasińska.
14 kwietnia podczas finału kampanii Pola Nadziei w kieleckim WDK laureaci konkursu literackiego i plastycznego odebrali nagrody. Wolontariusze Katolickiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im św. Franciszka z Asyżu, rodzice i dzieci, pacjenci i ich opiekunowie, lekarze ŚCO obejrzeli koncert-spektakl „Dary Czasu” w wykonaniu Imago Projekt, Artura Broncela oraz Jasnogórskiego Zespołu Wokalnego „Camerata”.
Był to przepiękny spektakl, w którym instrumentalno-wokalne kompozycje przeplatały fragmenty Pisma Świętego, teksty Jana Pawła II, poezja ks. Twardowskiego. Aż żal, że na koncert przybyło tak mało mieszkańców Kielc. Publiczność porwał występ dudziarzy ze Szkocji - która jest ojczyzną akcji Pola Nadziei. Płytę-cegiełkę z nagraniami tego koncertu można nabyć w siedzibie kieleckiego hospicjum.
Koncert obejrzeli diecezjalny duszpasterz hospicjów i ks. Mariusz Koza, kierujący Hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty w Busku-Zdroju oraz Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Słoń.
Podczas finału wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. „Żonkil kwiatem nadziei” i literackiego pt. „Głębiej od oczu patrzy serce. Celem konkursu była promocja wśród dzieci i młodzieży idei opieki hospicyjnej i pokazanie roli drugiego człowieka w opiece nad pacjentem terminalnym. Według wolontariuszki i prowadzącej koncert razem z Grzegorzem Nienartowiczem, Iwony Napory - organizatorski konkursu oraz koncertu z ramienia Hospicjum „charakter nadesłanych prac wskazuje na dużą wrażliwość i empatię u młodego pokolenia”. Podobne konkursy plastyczne i literackie, w których wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, odbyły się w Busku Zdroju oraz w Miechowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, bp Kazimierz Ryczan, przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Słoń. Nagrody w konkursie ufundowała „Niedziela Kielecka”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu