Reklama

Niedziela Lubelska

Puławy

Konkurs plastyczny: Dobrzy jak chleb

Dla uczczenia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz 21. rocznicy nadania miastu Puławy patrona św. Brata Alberta Chmielowskiego, Puławski Ośrodek Kultury  „Dom Chemika” ogłosił konkurs plastyczny „Dobrzy jak chleb - ojcowie polskiej duchowości i miłosierdzia”.

POK "Dom Chemika"

Dobrzy jak chleb, rys. Weronika Szopa

Celem konkursu było „przybliżenie postaci świętych Jana Pawła II oraz Brata Alberta Chmielowskiego, ojców polskiej duchowości, wrażliwych na nędzę świata i poruszających ludzkie sumienia”, a także pielęgnowanie pamięci i wartości głoszonych przez obu świętych. Drogi do świętości Adama Chmielowskiego i Karola Wojtyły były podobne choćby w aspekcie rezygnacji z rozwijania ich pasji artystycznych - malarstwa oraz poezji i aktorstwa. Św. Jan Paweł II wspominał Brata Alberta w swoich homiliach oraz poświęcił mu jeden ze swoich utworów: „Brat naszego Boga”. Można także dostrzec, że obaj święci na swój sposób i na miarę możliwości poświęcili swoje życie dziełom miłosierdzia. Podczas gdy Brat Albert oddał swoje życie ubogim i potrzebującym, zamieszkawszy z nimi w ogrzewalniach, św. Jan Paweł II jako papież rozpowszechnił kult Bożego Miłosierdzia na całym świecie i nieustannie nawoływał do budowania cywilizacji miłości i stosowania w praktyce wyobraźni miłosierdzia. Byli oni inspiratorami i wykonawcami dzieł miłosierdzia, które przetrwały po dzień dzisiejszy.

Ze względu na epidemię prace przedstawiające bohaterów konkursu należało przesyłać w formie elektronicznej - skan lub zdjęcie pracy plastycznej. Konkurs był skierowany do uczniów wszystkich poziomów szkół oraz osób dorosłych. Jury oceniało zgodność z tematem, interpretację tematu, samodzielność pracy oraz kompozycję i walory artystyczne. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 18 maja, a więc dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Wszystkie nadesłane prace zostały nagrodzone lub wyróżnione. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: w kategorii dzieci szkół podstawowych klas IV -VIII: Marta Pawka za „Opoką bliźnim. Zesłani przez Pana”, a w kategorii uczniowie szkół ponadpodstawowych: Sylwia Majkowska za „Poświęcenie”. Gratulujemy laureatom nie tylko zdobytych nagród, ale także udziału w przedsięwzięciu promującym świętych naszych czasów i ich nauczanie.

Galeria prac konkursowych dostępna na https://www.domchemika.pl

Reklama2020-05-20 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: abp Kondrusiewicz wzywa do modlitwy o pokojowe rozstrzygnięcie problemów

2020-08-10 15:04

[ TEMATY ]

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Do modlitwy o „pokojowe rozstrzygnięcie wszystkich problemów Białorusi" - wezwał katolicki metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Do modlitwy za Białoruś abp Kondrusiewicz wezwał już wczoraj podczas Mszy św., jaką odprawiał w Rakowie niedaleko Mińska. Przypomniał sytuację sprzed ponad 30 lat na Filipinach, kiedy w obliczu groźby wojny domowej arcybiskup Manili kard. Jaime Sin zachęcił wszystkich do odmawiania różańca.

– Mówiło się, że różańcem objął cały kraj. I udało się, wojny domowej nie było. Więc ja też zwróciłem się do wiernych, żeby w tej trudnej sytuacji brali do ręki różaniec i modlili się o pokojowe rozstrzygnięcie wszystkich problemów – wskazał metropolita mińsko-mohylewski w rozmowie z KAI.

Wczoraj na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Po zamknięciu lokali wyborczych państwowa telewizja ogłosiła badanie exit poll, zgodnie z którym zdecydowanie wygrał rządzący krajem od 26 lat Aleksander Łukaszenka. Na wiadomość o tym na ulice wyszły dziesiątki tysięcy mieszkańców Białorusi, domagając się jego odejścia i podania prawdziwych wyników głosowania. Według doniesień z Białorusi, protokoły z niektórych komisji wyborczych pokazują, że Łukaszenka przegrał ze swą główną kontrkandydatką Swiatłaną Cichanouską stosunkiem głosów 1:5. Protesty tłumiono z użyciem siły. Według agencji Reutera 1300 osób aresztowano.

CZYTAJ DALEJ

Ostatni dzień na Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej

2020-08-11 00:16

Michalina Stopka

40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę dobiegła końca. Ostatniego dnia pątniczego szlaki w “Sztafetę Maryi” włączyła się grupa 6 - Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów oraz grupa 7 - Strzelin, Kąty Wrocławskie, Wrocław - Nowy Dwór.

Pielgrzymi musieli wcześnie rano wyjechać ze swoich domów, aby na 6:30 stawić się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Blachowni. Tam po otrzymaniu błogosławieństwa od ks. bpa Jacka Kicińskiego wyruszyli na pielgrzymkowy szlak.

Pierwszy etap prowadził do Częstochowy - Gnaszyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap z Częstochowy Gnaszyna do Częstochowy Kawodrza:

Trzeci etap prowadził na Jasną Górę:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

I pielgrzymi na Jasnej Górze:

GALERIA ZDJĘĆ nr 3

Pozdrowienia od "Orzecha".

Po Mszy św. w sali o. Kordeckiego odbyło się dziękczynienie za 40 lat pielgrzymowania z Wrocławia. Prowadził je o. Krzysztof Piskorz oraz zespół N.O.E,

GALERIA ZDJĘĆ 4

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję