Reklama

Świat

Watykan: Ojciec Święty ustanowił komisję do spraw "banku watykańskiego"

[ TEMATY ]

Kościół

Watykan

MARGITA KOTAS

Na mocy pisma z 24 czerwca b.r. papież Franciszek ustanowił Papieską Komisję ds. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) - podał Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Będzie jej przewodniczył kard. Raffaele Farina, w jej skład wejdą jako członek kard. Jean-Louis Tauran, jako koordynator - bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru, jako sekretarz ks. prałat Peter Bryan Wells oraz jako członek prof. Mary Ann Glendon. Komisja rozpoczęła prace dniem podpisania dokumentu przez papieża - 24 czerwca.

Jak wyjaśnia komunikat Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ustanowienie Komisji wynika z pragnienia Ojca Świętego, by lepiej poznać sytuację prawną i działalności tzw. "banku watykańskiego", co pozwoli na lepsze jego zharmonizowanie z misją Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej, w ogólniejszym kontekście reform, które należałoby dokonać w instytucjach wspierających Stolicę Apostolską. Komisja ma na celu zebranie informacji na temat Instytutu i przedstawienie wyników Ojcu Świętemu. Podczas prac Komisji IOR będzie nadal działał według zasad jakie sformułował w 1990 roku bł. Jan Paweł II, za wyjątkiem innych rozporządzeń Ojca Świętego.

Reklama

Jak zaznaczył rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ Komisja nie będzie wpływała na prace IOR, a jej zadaniem jest przekazanie Ojcu Świętemu swoich obserwacji. Instytut Dzieł Religijnych nadal będzie nadzorowany przez Urząd Informacji Finansowej Państwa Watykańskiego, a prace Komisji nie kolidują z jego zadaniami. Papież ustanawia jednak instrument ściślejszej kontroli nad IOR-em. Zdaniem pierwszych komentarzy wydaje się, że jest to osobista decyzja papieża i można ją wiązać z planem szerszej reformy finansów watykańskich.

Komisja składa się z minimum pięciu członków, w tym przewodniczącego, który jest jej prawnym przedstawicielem, koordynatora, który ma zwyczajne uprawnienia delegata i działa w imieniu i na rzecz Komisji, zbierając dokumenty, dane i informacje niezbędne do wypełniania powierzonych jej zadań, a także sekretarza, który pomaga członkom Komisji i przechowuje jej dokumenty. Przedstawiając członków nowej Papieskiej Komisji ks. Lombardi podkreślił obecność kard. Taurana, który jest również członkiem Komisji Kardynalskiej nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych i może w związku z tym przekazać innym jej członkom szeroki i precyzyjna obraz działania IOR.

Jak zaznaczono w papieskim dokumencie Komisja, która ma gromadzić dokumenty, dane i informacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Jej pracom nie będzie przeszkadzała tajemnica służbowa, za wyjątkiem norm chroniących autonomię i niezależność urzędów nadzoru nad Instytutem. Może ona korzystać z pomocy współpracowników i konsultantów. Może także liczyć na współpracę organów IOR i wszystkich jego pracowników, a także dykasterii Kurii Rzymskiej i pracowników Państwa Watykańskiego.

Nowa Papieska Komisja ma informować papieża o swoich pracach, przekazać jemu wyniki swoich prac, całe swoje archiwum w odpowiednim czasie, na zakończenie prac. Działanie Komisji rozpoczęło się 24 czerwca, wraz z podpisaniem przez Ojca Świętego dokumentu o jej ustanowieniu. Ma ona charakter czasowy i o dacie zakończenia jej prac zostanie podana odpowiednia informacja.

Reklama

Przewodniczący Komisji, kard. Raffaele Farina SDB urodził się 24 września 1933 r. w Buonalbergo w prowincji Benewent, w regionie Kampanii w południowych Włoszech. W 1954 r. złoży śluby zakonne w zgromadzeniu księży salezjanów, a 1 lipca 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Z wykształcenia jest historykiem. Od czerwca 2007 r. do 9 czerwca 2012 byłt Bibliotekarzem i Archiwistą Kościoła. Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego 24 listopada 2007 r. Jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz ds. Edukacji Katolickiej a także Papieskiej Komisji ds. Dóbr Kulturalnych Kościoła.

Kard. Jean-Louis Tauran urodził się 3 kwietnia 1943 w Bordeaux. Po studiach na uczelniach katolickich w Rzymie i w Tuluzie przyjął 20 września 1969 święcenia kapłańskie, po czym przez kilka lat pracował w swej rodzimej archidiecezji. W 1975 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Bł. Jan Paweł II mianował go 1 grudnia 1990 sekretarzem ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie. Na tym stanowisku kierował dyplomacją watykańską.

Na konsystorzu 21 października 2003 Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i wkrótce potem, 24 listopada tegoż roku mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego. Od 25 czerwca 2007 roku jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kardynałem- protodiakonem jest od 21 lutego 2011 roku.

Bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru urodził się w hiszpańskim mieście Vitoria 10 kwietnia 1951 r. Należy do prałatury Świętego Krzyża (Opus Dei). Na księdza został wyświęcony w 1977 r. Ma dwa doktoraty z nauk prawnych, wykładał prawo kanoniczne kolejno w mieście Navarra w Hiszpanii, w Rzymie i Wenecji. Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Od 15 lutego 2007 roku jest sekretarzem Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Ks. prał. Peter Brian Wells, ur. 12 maja 1963 w Tulsa w USA. 12 lipca 1991 roku otrzymał święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium rodzinnej diecezji. W 1996 roku został skierowany na studia w Papieskiej Akademii Kościelnej. W 1999 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1 lipca 1999 roku pracuje w dyplomacji watykańskiej. Od 16 lipca 2009 roku jest asesorem Sekcji ds. Ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Prof. Mary Ann Glendon jest od 2004 roku prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, jedną z najaktywniejszych i najbardziej znanych działaczek katolickich na świecie. Urodzona 7 października 1938 w Pittsfield (stan Massachusetts) ukończyła uniwersytet Harvarda, na którym do dzisiaj wykłada prawo. Jest uznaną specjalistką w zakresie bioetyki, porównawczego prawa konstytucyjnego oraz międzynarodowego prawa własności i praw człowieka. Chociaż uważa się za feministkę, znana jest ze swego zaangażowania w obronę życia.

W okresie od 29 lutego 2008 do 19 stycznia 2009 była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Wcześniej – we wrześniu 1995 stała na czele oficjalnej 22-osobowej delegacji watykańskiej, jako pierwsza w historii kobieta na takim stanowisku, na IV konferencję ONZ nt. kobiet w Pekinie.

2013-06-26 15:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się "gorący tydzień" w Watykanie

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Trzydniowe obrady ośmioosobowej Rady Kardynałów od 17-19 lutego, następnie w czwartek i piątek 20 i 21 lutego dni refleksji całego Kolegium Kardynalskiego o rodzinie oraz konsystorz dla kreowania nowych purpuratów – 22 lutego – to ważne wydarzenia w życiu Kościoła powszechnego czekające nas w tym tygodniu. Zakończy go w niedzielę 23 lutego Msza św. w bazylice watykańskiej z nowymi kardynałami.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję