Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękczynienie za posługę bp. Jana Wątroby

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

bp Jan Wątroba

BIURO PRASOWE KURII METROPOLITALNEJ W CZĘSTOCHOWIE

W środę (26 czerwca) w kościele seminaryjnym odprawiona została Msza św. dziękczynna za posługę w archidiecezji częstochowskiej bp. Jana Wątroby, który został nominowany Biskupem Rzeszowskim. Eucharystia była również okazją do dziękczynienia za jubileusz 55-lecia święceń kapłańskich abp. seniora Stanisława Nowaka. Dokonano także aktu intronizacji i oddania Najsłodszemu Sercu Jezusa.

- W odczytanej dziś Ewangelii św. Mateusza przywołujemy postać Abrama, który uwierzył i Pan Bóg poczytał mu to za zasługę. Uwierzył nie w coś, nawet nie w obietnicę przyszłości syna ale w Boga, który jest. Uwierzył Bogu, który mu się objawił. Bóg zobowiązuje się do zaangażowana na rzecz człowieka. Nie ziemia jest najważniejsza, nie bogactwo, lecz człowiek. Jezus uczy nas, abyśmy wystrzegali się fałszywych proroków. Ma tu na myśli nie tylko głoszących błędne nauki, ale i tych, którzy nie czynią w swym życiu tego co nauczają. Powołani przez łaskę muszą dawać świadectwo wiernym życiem. Trwanie w wierności Bogu wymaga wysiłku w wytrwaniu przeciwko złym prorokom prowadzącym nas na manowce życia. Brak spójności między czynami a słowami nie prowadzi do Zbawienia - powiedział metropolita częstochowski w pierwszej części dzisiejszego rozważania.

Reklama

- Poruszaliśmy ostatnio te problemy w czasie spotkania Episkopatu. W mediach ukazała się niewielka nowinka o tym, że biskupi „pozwalają w piątki tańczyć, ale przy śledziku”. To już nie jest tylko uśmiech, który chciano wywołać, ale swoiste podkopywanie autorytetu Kościoła nauczającego, który ma prawo wyjaśnić, a nie znosić Boże czy Kościelne przykazania. Jakżeż fałszywa jest interpretacja prezentująca te sprawy w taki sposób. Chrystus w Wielki Piątek pokazał miłość Ojcu. Czyż podobnie sprawy nie są w mediach przedstawiane od czasu wyboru papieża Franciszka? Jego wypowiedzi próbuje się wykorzystywać przeciwko tradycji Kościoła. Nasza wiara jest inicjatywą spotkania i zjednoczenia z Bogiem w Trójcy Świętej. To jest prawdziwy obraz religii, a nie jako religii nakazów i zakazów - dodał Ksiądz Arcybiskup.

- Kto miłuje, czyni wolę tego kogo kocha. Nie chodzi tu tylko o nasze osobiste zaangażowanie, bo być wiernym w miłości, oznacza przyjąć uprzedzającą miłość Boga. Tę miłość otrzymujemy też przez pokorną i wytrwałą modlitwę. Braci i siostry, jesteśmy tu razem na ufnej i pokornej modlitwie, a jednocześni zjednoczeni w dziękczynieniu Bogu za 55 lat posługi kapłańskiej Księdza Arcybiskupa Stanisława, również za dar obecności i pasterskiego życia Biskupa Jana, posłanego do ziemi rzeszowskiej. Nowy herb zawiera nowe zadania. Dokonujemy dziś także aktu zawierzenia Najsłodszemu Sercu Jezusa, wpisując w kształt Krzyża serce, miłość do Boga i miłość do człowieka. Potwierdza to hasło: „Oto idę, aby pełnić wolę Twoją”. Przez szczególne oddanie Najświętszemu Sercu Jezusa i wstawiennictwu naszej Matki i Królowej modlimy się o wielką i wierna miłość, by móc te słowa wypowiadać w pełni - zakończył abp Wacław Depo.

Po Mszy św. kapłani, bracia i siostry zakonne oraz wierni świeccy podziękowali za posługę w naszej archidiecezji bp. Janowi Wątrobie. - Dziękuję bardzo serdecznie Księdzu Arcybiskupowi za to, że nas tu zwołał, za to, że przypomniał ten piękny jubileusz abp. seniora Stanisława Nowaka. Dziękuję za dzisiejsze dobre słowo, za modlitwę i pokazanie nam wszystkim kierunku, gdzie mamy kroczyć. Abp. Nowakowi dziękuję za najlepszą szkołę jaka mogła mi się przydarzyć i za promieniowanie ojcostwem. Nie starczy nam słów i czasu, aby podziękować wszystkim. Dziękuję Księdzu Rektorowi tego Seminarium, wszystkim alumnom. To nie jest moment pożegnania ani rozstania, jesteśmy wszyscy w jednym Kościele. Będę prawie 300 km dalej, ale to nie ma wielkiego znaczenia. Niech wszystkie te ważne słowa, przez tyle lat wypowiedziane nabiorą wartości w Jezusowym Sercu - powiedział bp Jan Wątroba, nominowany na Biskupa Rzeszowskiego.

2013-06-27 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymujemy do kościołów stacyjnych

Niedziela częstochowska 10/2019, str. I

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Wielki Post

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Drodzy Bracia w Chrystusowym Kapłaństwie!

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

[ TEMATY ]

Kościół

Słowacja

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Abp Stanislav Zvolenský przyznaje, że obecność Franciszka ożywiła też przesłanie, które pozostawił na Słowacji podczas swych trzykrotnych odwiedzin św. Jan Paweł II. „On zawsze nas zachęcał, byśmy się nie bali i szli na przód, ku przyszłości” - mówi hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję