Reklama

25-lecie parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

27 czerwca br. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Chrzanowicach została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za 25 lat istnienia parafii, jej darczyńców, a także żyjących, jak i zmarłych parafian

Pierwsze zapiski na temat miejscowości Chrzanowice pojawiły się w księgach parafialnych kościoła rzymskokatolickiego w Kamieńsku na przełomie XV i XVI wieku. W Księgach Wizytacji Biskupich przeczytać można, że w 1683 r. Chrzanowice były jedną z trzynastu wiosek należących do parafii Kamieńsk. Liczyły 160 mieszkańców. W 1900 r. było ich już 636 osób. Ludność zamieszkującą Chrzanowice stanowili przede wszystkim rolnicy. Do 1905 r. był prowadzony dwór szlachecki. Plac obecnej plebanii jest podarowanym placem dworskim, wcześniej stanowił przedwojenną szkołę. Szkoła ta odegrała duże znaczenie w wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu religijno-patriotycznym. W kronice szkolnej prowadzonej wówczas przez nauczyciela Henryka Giełżyńskiego znajdujemy wpis bp. Teodora Kubiny - pierwszego biskupa diecezji częstochowskiej, a także założyciela Akcji Katolickiej, który wizytował szkołę.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy wydzielona została z parafii Kamieńsk. Najpierw utworzono wikariat terenowy (26. 10. 1980 r.), który objął ks. Zenon Haraziak. Parafię 19 kwietnia 1983 r. erygował bp Stefan Bareła. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Zenon Haraziak, który zmarł rok później, 8 kwietnia 1984 r. Ks. Haraziak dał się poznać jako człowiek i kapłan blisko związany ze sprawami ludzi pracy, doskonale je rozumiejący i bez reszty im oddany. Dar głoszenia słowa Bożego, dowcip i osobisty urok zjednywały mu wielkie grono parafian. Parafianie bardzo cenią pamięć po swoim pierwszym proboszczu, świadczy o tym tablica wmurowana na frontonie kościoła, oraz nadanie nazwy jednej z ulic imienia ks. Zenona Haraziaka, postawiono kapliczkę poświęconą jego pamięci, parafianie odwiedzają również jego grób. Kolejni proboszczowie poświęcali swoje siły i budowali plebanię, rozbudowywali i upiększali kościół. Byli to ks. kan. Zygmunt Todos (1984-94), ks. kan. Piotr Wyrwich (1994-97), ks. kan. Tomasz Wrona (1997-04), ks. prał. Eugeniusz Bubak (2004-06) i obecny proboszcz ks. Tomasz Schabowicz. Trud tworzenia parafii, gdzie szczególnie na początku władze komunistyczne utrudniały budowę kościoła, został nagrodzony konsekracją świątyni, której dokonał 27 czerwca 2002 r. abp Stanisław Nowak.
Parafia nasza żyje Bogiem. Jest tu Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, duża liczba ministrantów, chórek żeński, Koła Żywego Różańca. We wszystkich ważnych wydarzeniach uczestniczy także Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, szkoła podstawowa oraz wierni, którzy podejmują inicjatywy razem z Proboszczem. W ciągu istnienia 25 lat parafii wyszedł z niej jeden kapłan - ks. Tomasz Krawczyk, który 11 czerwca 2006 r. odprawił u nas swoją Mszę św. prymicyjną.
W homilii wygłoszonej przez bp. Antoniego Długosza podczas jubileuszowej Mszy św. koncelebrowanej, dominowało słowo „matka”. Biskup porównał osobę matki z Matką Bożą i przekonywał nas, że mając za Patronkę Matkę Bożą Nieustającej Pomocy zawsze możemy liczyć na Jej opiekę i wsparcie, nie tylko w trudach dnia codziennego. Dlatego powinna nam towarzyszyć radość płynąca z takiego obcowania. Uroczystość jubileuszu emanowała radością, a sam bp Długosz przekonał nas o sensie walki i przetrwania parafii. Mszę św. zakończyła uroczysta procesja wokół kościoła.
Dziękujemy księżom przybyłym na tę szczególną uroczystość, a także gościom i wszystkim, którzy uczestniczyli i modlili się razem z nami. Składamy podziękowanie proboszczowi ks. Tomaszowi Schabowiczowi za trud zorganizowania i przygotowania uroczystości jubileuszowej. Dziękczynne „Te Deum” ofiarujemy Bogu za małą, skromną parafię, za cud jej powstania, za dobre ludzkie serca, które u jej powstania walczyły za wiarę.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję