Reklama

Benedyktyńskie Centrum Kultury

Po dwóch latach restauracji XI-wiecznych murów, w odbudowanym południowym skrzydle Opactwa Tynieckiego, 11 lipca 2008 r. rozpoczął swoją działalność Benedyktyński Instytut Kultury „Aby chronić dobro”. Instytut ma promować benedyktyńskie dziedzictwo kultury, historii i duchowości. Fundamentem działalności jest trwająca 15 wieków tradycja św. Benedykta, kultywująca pielęgnowanie i odnowę najważniejszych dla człowieka wartości: miłości, piękna, szacunku dla innych, harmonii, pokoju.
Odbudowany obiekt jest pierwszym, który na terenie opactwa w Tyńcu służyć będzie przede wszystkim przybyłym do tego miejsca pielgrzymom i turystom. Jak podkreśla o. Jan Paweł Konobrodzki OSB, działania Benedyktyńskiego Instytutu Kultury (BIK) obejmować będą szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i rekolekcyjnych. - Chcemy, aby centrum tętniło życiem i każdy znalazł w nim ofertę dla siebie - mówi o. Konobrodzki.
W ogólnodostępnym budynku, w przeciwieństwie do reszty opactwa - na parterze i w podziemiach, w tzw. lapidarium prezentowane są stare fragmenty klasztornej architektury (m.in. zwieńczenia romańskich kolumn), a przez multimedialną salę z szesnastoma stanowiskami interaktywnymi będzie można poznać nie tylko historię klasztoru w Tyńcu, ale również i innych siedzib benedyktynów w całej Europie.

Centrum kultury i modlitwy

Reklama

Już podczas wakacji będzie można wziąć udział w warsztatach kaligraficznych, chorałowych oraz doskonalić umiejętności wychowawcze (dla rodziców i nauczycieli), czy nawet uczestniczyć w „Biblijnych warsztatach antydepresyjnych”. W ramach działalności Instytutu będą organizowane wystawy sztuki współczesnej i dawnej, koncerty, spektakle, widowiska poetycko-muzyczne oraz spotkania z ludźmi kultury, nauki i sztuki. Wśród pierwszych zaproszonych jest m.in. Stanisław Sojka - muzyk i Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy.

Hotel w Wielkiej Ruinie

Nowoodbudowane południowe skrzydło w opactwie tynieckim będące siedzibą Benedyktyńskiego Instytutu Kultury, przez wiele lat zwane było Wielką Ruiną. Jeszcze pod koniec XX wieku na zachowanych murach rosły drzewa. Przystępując do restauracji, a następnie aranżacji wnętrz Wielkiej Ruiny, starano się pokazać to, co ocalało, a zarazem ukazać dawną świetność budowli. Obiekt składa się z czterech poziomów, gdzie w odpowiedni sposób prezentowane są zachowane zabytkowe mury. Duża sala, która służyć ma jako sala koncertowa i miejsce spotkań i medytacji, jest przykładem takiej nowoczesnej aranżacji. Żelbetowy surowy strop wsparty na sześciu filarach otaczają zabytkowe mury z zachowanym urwanym sklepieniem. Całość zamyka odtworzona barokowa posadzka, której inspiracją była posadzka w kościele, i jest to nawiązanie do dawnej świetności budowli.
Dla gości centrum na drugim piętrze przygotowana jest część hotelowa (40 łóżek), dostosowana także dla inwalidów. Koszt renowacji i budowy centrum wyniósł 10,5 mln zł. Sumę tę ojcowie benedyktyni uzyskali m.in. z Unii Europejskiej - 3, 2 mln zł, z Ministerstwa Kultury - 4 mln zł, ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - 2 mln zł, z Fundacji Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - 1 mln zł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję