Reklama

Na pątniczym szlaku

Niedziela legnicka 29/2008

W ciągu ostatnich dni stworzyliśmy rodzinę. Z rodziną trudno jest się rozstawać” - m.in. takie słowa skierował do uczestników XII Pieszej Pielgrzymki z Lwówka Śląskiego do Krzeszowa o. Tadeusz Głusiec, franciszkanin; podczas Eucharystii kończącej kilkudniowy marsz.
Po raz 12 z lwóweckiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu wyruszyła piesza pielgrzymka. W dniach 22-28 czerwca ponad trzydziestu młodych uczestników wędrowało krętymi szlakami Doliny Bobru i Rudaw Janowickich, by pokłonić się Matce Bożej Łaskawej. Coroczne pielgrzymowanie - jak mówią sami młodzi - jest niezwykłym czasem wchodzenia w głąb siebie. Brzemię kierownika przyjął na siebie Wojciech Kaczorowski, wraz z pomocnikami czuwał na całością. Z organizacją pielgrzymki zmierzył się po raz pierwszy - i jak przyznał nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Młodym ludziom towarzyszyło hasło: „Bądźmy uczniami Chrystusa” - kolejne aspekty bycia uczniem Jezusa ukazywał podczas konferencji i homilii o. Tadeusz, opiekun duchowy. Pielgrzymom towarzyszyła także s. Marzena Głusiec ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.
Każdy dzień obfitował w niespodzianki i nowe doświadczenia. Życie we wspólnocie nie jest łatwe, ale jak udowodnili pielgrzymi wspólny cel jednoczy. Niezwykle ciepło, po raz kolejny, pielgrzymi zostali powitani w Olesznej Podgórskiej, parafia Lubomierz; gdzie stoły uginały się od jedzenia, a serdeczność i otwartość mieszkańców na trwałe zapisały się w pamięci. Siostry Elżbietanki z Wlenia jak zwykle czekały z ciepłym poczęstunkiem, a proboszcz z Dąbrowicy z 3 koszami słodkich bułek. Dowodów sympatii i wsparcia nie brakowało każdego dnia. Utarło się przekonanie, że pielgrzymi są Bożym błogosławieństwem dla społeczności, która ich gości - a oni z wdzięcznością, w sercu niosą intencje dobroczyńców do celu swojej wędrówki. Tak też było i tym razem.
Ważnym doświadczeniem jest coroczna Msza św. na Sokliku, czy nocleg na kościelnym chórze w Miedziance i woda z beczki. Każdego roku te swoiste rekolekcje w drodze wyglądają inaczej. Zmieniają się ludzie, a w raz z nimi oczekiwania. Jednak te najważniejsze - poszukiwanie Boga i siebie - pozostają niezmienne. Wytwarza się specyficzna przestrzeń dla Bożego działania. Trudno jest grać i przybierać maski, gdy jest się zmęczonym, plecak ciąży, a w sercu i umyśle kłębią się trudności.
Dwukrotnie uczestnicy mogli wysłuchać refleksji Bartłomieja Mścisławskiego - dawnego organizatora pielgrzymki. Przedostatniego dnia, po gościnnym przyjęciu w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze, pielgrzymi wysłuchali konferencji Łukasza Paterewicza, który mówił o miłości i „widzialności” niewidzialnego Boga. Ostatniego dnia wędrówki, po jutrzni konferencję nt. pobożności maryjnej wygłosił kl. Daniel Rożenko - alumn WSD Diecezji Legnickiej. Tego dnia też do pielgrzymów dołączyły rodziny i przyjaciele. Wspólnie wkroczyli do Krzeszowa i z radością klękając przed ikoną Matki Bożej Łaskawej powierzyli Jej swoje intencje, intencje złożone przez parafian i zbierane podczas wędrówki. Celebrując Eucharystię wyśpiewali Magnificat za łaskę wspólnego wędrowania, poznawania siebie i wchodzenia na ścieżkę uczniów Jezusa. Potem nastał czas podsumowań i pożegnań. Za rok z pewnością znowu znajdą się odważni by podjąć trud wędrówki! Do zobaczenia na szlaku!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Wspólnota jest zamysłem Jezusa na istnienie kościoła

2021-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego była ostatnim akcentem czterodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” jakie prowadziła wspólnota Ruchu Światło – Życie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję