Reklama

Sąsiedzkie spotkanie pod znakiem Caritas

W Zagórzu Śląskim w ośrodku Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Caritas Diecezji Świdnickiej w dniu 26 maja br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Caritas Hradec Kralove, reprezentowanego przez dyrektora Jiri Stejskal, oraz Caritas Diecezji Świdnickiej w osobie dyrektora ks. dr. Radosława Kisiela.
Na wstępie dyrektorzy wyrazili swoją głęboką chęć współpracy obydwu Caritas, które łączy już otwarta granica polsko-czeska. Dyrektor Jiri z Hradec Kralove, który przyjechał na to spotkanie z przedstawicielami poszczególnych grup, wyraził gotowość i chęć pomocy naszej Caritas, która dopiero niedawno, bo w roku 2004 rozpoczęła swoją działalność, a nasi sąsiedzi ponad 16 lat temu. Dlatego Czesi chcą się podzielić z nami tym swoim 16-letnim doświadczeniem, choć borykają się z podobnymi problemami, jak i Caritas Świdnica: jak zdobyć pieniądze na cele, którymi się zajmują.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele grup działających przy Caritas, tak ze strony czeskiej, jak i polskiej. Każdy na różny sposób przedstawiał to, w jaki sposób pomaga innym: jedni poprzez prezentację multimedialną, inni rozdawali foldery, w których była zawarta informacja na temat ich działalności, jeszcze inni mieli ze sobą kroniki, przedstawiające ich działalność.
Pierwszymi grupami, które mówiły o sobie, były szkoły podstawowe i gimnazjalne. Przedstawiciele tych grup przekazali nam, w jaki sposób realizują swoją misję w szkole z młodymi ludźmi, skąd zdobywają fundusze na remonty szkół, na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. Następnymi grupami, były świetlice socjoterapeutyczne, zajmujące się dziećmi i młodzieżą z rodzin patologicznych i ubogich; przedstawiały one swoje prace, cele i zadania, które wykonują. Podobnie prezentowały swoje dokonania pozostałe grupy, uczestniczące w spotkaniu: Warsztaty Terapii Zajęciowej (grupa zajmująca się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi), Stacje Opieki Caritas (pomoc ludziom chorym w ich domach) i sekcje młodzieżowe.
Na podsumowaniu spotkania, każdy z uczestników przedstawiał propozycję na dalszą współpracę poszczególnych grup, które mają podobne pole działania. Odbyła się wymiana adresów, aby móc utrzymać wzajemne kontakty. Propozycje, które się pojawiły na najbliższy czas współpracy, to: wymiana dzieci szkolnych („zielona szkoła”), organizowanie akcji letnich, zapraszanie poszczególnych grup, aby zobaczyć jak wyglądają ich i nasze prace w praktyce. Każdy z uczestników tego spotkania wyjeżdżał nie tylko pełen radości, ale i nadziei na współpracę, która będzie się rozwijała na pożytek ludziom i na chwałę Bożą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję