Reklama

Polska

Nuncjusz w Polsce: Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej polsko-ukraińskiej deklaracji

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

ANNA SOWIECH

"Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana 28 czerwca w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`” - powiedział abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce wziął udział w greckokatolickich uroczystościach z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej Ukrainy. Abp Migliore pozdrowił abp Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego oraz biskupów obu obrządków z Polski i Ukrainy, w tym biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej Jacka Jezierskiego oraz wiernych. "Każda wizyta braci w Chrystusie cieszy serce chrześcijanina. Cieszy szczególnie, bo spotkanie o charakterze religijnym było okazją do dania nowego impulsu dla braterstwa dwóch słowiańskich narodów. Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana wczoraj w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`. Życzę wam wiernym różnych wspólnot kościelnych ożywianych nieustannie Duchem Świętym, abyście coraz bardziej zmierzali do tego ideału, który określił nam Chrystus pamiętając, że najważniejsze są: miłość Boga i miłość bliźniego" - powiedział.

Dziękując nuncjuszowi za obecność na uroczystości abp Szewczuk nawiązał do obchodzonej dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim uroczystości świętych Piotra i Pawła, która jest szczególnym momentem komunii z Ojcem Świętym, następcą Apostoła Piotra. "Dla nas Ukraińców, grekokatolików w Polsce obecność nuncjusza apostolskiego jest znakiem potwierdzającym naszą tożsamość katolicką. Jesteśmy dziećmi największego Kościoła rytu wschodniego. Dzisiaj chcemy potwierdzić naszą jedność z Następcą Apostoła Piotra. Ta jedność została potwierdzona wieloma męczennikami, którzy przelali swoją krew za jedność" - powiedział arcybiskup i poprosił o przekazanie życzeń Ojcu Świętemu Franciszkowi w imieniu wszystkich grekokatolików w Polsce i na Ukrainie. Na zakończenie odśpiewano pieśń "Mnohaja Lita" m. in. w intencji papieża Franciszka, abp Szewczuka, abp Jana Martyniaka, abp Miliore i bp Włodzimierza Juszczaka.

2013-06-30 06:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Celestino Migliore odznaczony przez prezydenta Dudę

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

ANNA SOWIECH

Prezydent Andrzej Duda odznaczył kończącego w Polsce misję nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Uroczystość odbyła się w poniedziałek 27 czerwca w Pałacu Prezydenckim.

Order Zasługi RP jest nadawany cudzoziemcom i Polakom zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?

2021-06-13 20:59

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga? - pytał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 13 czerwca przewodniczył Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wspólnota parafialna przeżywała tego dnia 100. rocznicę powstania. Liturgia była transmitowana przez TVP Polonia.

Wiernych przywitał ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. - Dziękujemy dzisiaj za 100 lat wspólnoty parafialnej. To odcinek czasu naszej zbawczej historii, od momentu pierwszego, po dzień dzisiejszy – powiedział ks. Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież: trzeba przemienić kryzys w szansę rozwoju dla wszystkich

2021-06-15 14:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież skierował przesłanie do uczestników 16. Edycji GLOBSEC Bratislava Forum, które o odbywa się pod hasłem: „Zbudujmy lepszy świat niż był przedtem”. GLOBSEC to wiodące w Europie forum podejmujące debatę nad przyszłością świata i jego problemami.

Spotkanie dotyczy kierunków rozwoju po okresie pandemii oraz podejmuje najważniejsze problemy społeczno-ekonomiczne, ekologiczne oraz polityczne, które pogłębiły się w związku z kryzysem sanitarnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję