Reklama

Niedziela Łódzka

Bp Marczak do neoprezbitera: bądź zawsze solą dla ziemi i światłem dla świata – Święcenia Kapłańskie 2020

Piąte i ostatnie Święcenia Kapłańskie – które z uwagi na pandemię koronawirusa zostały przeniesione w różnych świątyń na terenie Archidiecezji Łódzkiej – odbyły się dziś w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. To tam o godz. 18:00 Sakramentu Święceń w stopniu prezbitera diakonowi Mateuszowi udzielił ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

ks. Paweł Kłys

Wybór Piotrkowa Trybunalskiego na udzielenie tego sakramentu nie był przypadkowy, gdyż to właśnie stamtąd pochodzi kandydat do święceń.

W homilii, która poprzedzona została przedstawieniem kandydata przez wicerektora WSD – ks. Jacka Kacprzaka, ksiądz biskup zwracając się do kandydata to święceń powiedział - drogi Mateuszu przed kilku laty zdecydowałeś się iść za Jezusem jako za swoim Mistrzem. Spotkaliśmy się na tej drodze. Wspólnota Kościoła rozpoznała w tobie to powołanie i w imieniu Jezusa posyła cię z misją do świata tego bliskiego i tego dalekiego, tego przyjaznego i tego wrogiego. Bądź więc zawsze solą dla ziemi i światłem dla świata! Nigdy nie zgadzaj się na to, by sól w tobie wietrzała, a światło gasło. Bądź apostołem, który wypełni misję tobie zleconą! – tłumaczył biskup Marczak.

- Masz być jak sól, a sól nadaje smak! Sól chroni i zachowuje żywność od zepsucia. Jesteś powołany by tych, do których Bóg cię pośle trzymać z dala od wszelkich zagrożeń, czy zepsucia niszczącego i zatruwającego życie. Solą jest uczeń – który pomimo codziennych niepowodzeń powstaje odważnie z prochu swoich błędów, i każdego dnia dąży do dialogu i spotkania z innymi. – zauważył hierarcha.

Reklama

- Masz być jak światło, które rozprasza ciemności i pozwala widzieć. Sam Jezus jest światłem, które rozproszyło ciemności, które – jak wiem – są jeszcze na świecie i w poszczególnych osobach. Uczeń Jezus jest światłem, kiedy potrafi żyć swoją wiarą wszędzie tam, gdzie Boża Opatrzność go postawi, bez względu na okoliczności i miejsca. Pamiętaj, że to nie jest twoje światło, ale światło Jezusa. Będziesz więc sługą, aby światło Jezusa dotarło do wszystkich. – podkreślił duchowny.

Po homilii miał miejsce właściwy obrzęd święceń kapłańskich.

Po modlitwie po komunii ksiądz biskup poinformował księdza neoprezbitera o nominacji na jego pierwszą parafię, w której rozpocznie swoją kapłańską posługę pod koniec sierpnia. Ksiądz Mateusz został mianowany przez metropolitę łódzkiego wikariuszem parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi w Łodzi.

2020-06-07 15:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnowiona Kaplica Heinzlów

Jesienią liturgie pogrzebowe na Starym Cmentarzu w Łodzi (św. Józefa) przy ul. Ogrodowej odbywać się będą w odrestaurowanej kaplicy Heinzlów. Pozostało jeszcze oczyszczenie ścian zewnętrznych, by neorenesansowej kaplicy przywrócić dawny blask. Kierownik cmentarza – Eugeniusz Betlej, nie kryje zadowolenia, że prace udało się tak szybko przeprowadzić. Podkreśla, że kaplica jest perłą łódzkiej nekropolii i wreszcie jej piękno będą mogli podziwiać wszyscy odwiedzający groby swoich bliskich. Ma też nadzieję, że choć pożegnaniom towarzyszą łzy i rozpacz, to Msze święte odprawiane w zabytkowej kaplicy sprawią, że ta ostatnia droga zmarłego będzie godnym i pięknym odejściem do Pana. Remont pod nadzorem konserwatora zabytków prowadzony był na zlecenie łódzkiej kurii.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję