Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Wierzymy w Boga, który jest miłością

– Wierzymy w Boga, który jedynie jest i który jest miłością – powiedział w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 7 czerwca przewodniczył w kościele Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. na zakończenie roku akademickiego z prośbą o dary Ducha Świętego na czas sesji egzaminacyjnej dla studentów.

– Dzisiaj przeżywalibyśmy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który bardzo dbał o środowisko akademickie – powiedział ks. Rafał Grzesiak, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, witając uczestników Eucharystii. Przypomniał również słowa prymasa: „Przykazanie miłości bliźniego musimy odnieść do wszystkich. Mniejsza z tym, czy wierzą, czy nie wierzą, czy nas kochają, czy nie. Wszyscy mają prawo do naszej miłości”.

W homilii metropolita częstochowski zaznaczył, że „w centrum wiary i teologii chrześcijańskiej stoi bardzo zasadnicze pytanie: Czy istnieje Bóg? Czy rzeczywiście jest Bogiem osobowym, który zwraca się do człowieka będącego Jego podobieństwem w rozumności i wolności, objawiając Mu siebie jako Miłość?”.

Odpowiadając, zacytował wiersz ks. Janusza Pasierba „To samo słowo”: „Ojciec pisał rylcem na tablicy z głazów / Syn pisał palcem na kurzu po ziemi / Duch Święty pisał płomienie na wietrze / moje nieszczere serce stuka / to samo słowo / Miłość”. – Dzisiaj jesteśmy zgromadzeni w imię Miłości. To jest nasz Bóg – kontynuował abp Depo.

– Bóg jest zawsze większy i niepojęty. Bardzo wyraźnie podkreślało to pierwsze czytanie. Jak pouczy nas wybrany przez Boga Mojżesz, ludzie Starego Przymierza mają niezwykłe wyczucie tajemnicy Boga i choć są ludem o twardym karku, to odwołując się do wolności i bogactwa łaski Bożego życia i miłosierdzia, mają nadzieję uczynienia ich przez Boga Jego dziedzictwem – zauważył.

– Dzisiaj w jednym z najpiękniejszych fragmentów Ewangelii usłyszeliśmy: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”. To powinniśmy przypominać sobie każdego dnia – powiedział metropolita częstochowski.

Reklama

W tym kontekście przytoczył fragment listu apostolskiego św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”: „(...) tylko dlatego, że Syn Boży stał się naprawdę człowiekiem, człowiek może – w Nim i przez Niego – stać się naprawdę dzieckiem Bożym”.

Za Hansem Ursem von Balthasarem powiedział: „(...) w ofierze Syna zawiera się jednocześnie Jego najwyższa chwała: oto Syn, który do końca nas umiłował, ujawnia przez to całą miłość Ojca; właśnie w tej ofierze miłość Ojca i Syna okazuje się jako jedno – w Duchu Świętym. Jeśli więc ktoś nie rozpoznaje tej najwyższej Prawdy lub sprzeciwia się jej, pozbawia się jednocześnie łaski i miłości Boga, i sam siebie osądza”.

– Bez prawdy o Trójjedynym Bogu nie miałyby sensu nasza dzisiejsza modlitwa, miłość, wiara, sakramenty święte, etyka chrześcijańska, życie moralne, śmierć czy nieśmiertelność. Wierzymy w Boga, który jedynie jest i który jest miłością – zakończył abp Depo.

Mszę św. koncelebrowali częstochowscy duszpasterze akademiccy – ks. Rafał Grzesiak i ks. Norbert Tomczyk oraz sekretarz abp. Depo ks. Mariusz Trojanowski. W modlitwie uczestniczyli również: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Norbert Sczygiol – rektor Politechniki Częstochowskiej, nauczyciele akademiccy i pracownicy administracyjni częstochowskich uczelni.

Jak rok akademicki podsumowali ks. Rafał Grzesiak i prof. Anna Wypych-Gawrońska? O tym napiszemy w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 21 czerwca.

2020-06-08 12:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do KSM Archidiecezji Częstochowskiej dołączyło 10 kolejnych osób

– Tylko w Chrystusie jest tożsamość prawdy, łaski i życia – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Podczas Eucharystii do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej przeżywającego święto patronalne włączonych zostało dziesięcioro kandydatów, którzy przyrzekali pracować nad sobą, aby wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Barbórka w Łęcznej. Patriotyzm najwyższej próby

2022-12-05 08:28

Grzegorz Jacek Pelica

Poranną Mszą św. w kościele św. Barbary w Łęcznej rozpoczęły się w dniu 3 XII 2022 r. obchody dorocznego święta górników lubelskiego zagłębia węglowego. Barbórkowej Liturgii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił abp Stanisław Budzik. Za stałą modlitewną pamięć o pracownikach i ich rodzinach podziękowali prezesi Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Oprawę Mszy św. przygotowali sami górnicy. Uroczystości, których kontynuacją było spotkanie na cechowni w Bogdance, uświetniła orkiestra górnicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję