Reklama

Pan jest moim Pasterzem - a ja jego uczniem!

Niedziela legnicka 36/2008

W dniach 14-18 sierpnia br. w głównym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej w Krzeszowie ponad 500 młodych osób uczestniczyło w XV Europejskim Spotkaniu Młodych. Czasem swego trwania oplotły one także Wielki Odpust Krzeszowski, umożliwiając młodzieży, głównie z Dolnego Śląska, ale także z Czech, Niemiec i Łużyc uczestniczenie w nim.
Spotkania młodych już od lat na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz naszej diecezji. Pierwsze siedem z nich przeżywano w Głuszycy (obecnie diecezja świdnicka), a od 2001 r. gromadzą one swoich uczestników w Krzeszowie.
„Bądźmy uczniami Chrystusa” - te słowa były oficjalnym mottem tegorocznego Spotkania Młodych. Uczestnicy tych „rekolekcji” wybrali i przyjęli również za swoje słowa Psalmu 23: „Pan jest moim Pasterzem”, które przez te pięć dni, nawet kilkanaście razy dziennie rozbrzmiewały w krzeszowskim sanktuarium w formie młodzieżowej pieśni religijnej...
Tegoroczne spotkanie zainaugurowała Msza św. sprawowana w czwartkowy wieczór przez wszystkich kapłanów, którzy współtworzyli te swoiste „młodzieżowe rekolekcje”.
O godz. 20 pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego wszyscy uczestniczyli w nowennie do Matki Bożej Łaskawej i 5-kilometrowej procesji z lampionami po krzeszowskiej kalwarii z 32 stacjami, umieszczonymi w 23 okalających Krzeszów kapliczkach. Kalwaria krzeszowska, jako pierwsze śląskie założenie kalwaryjskie, została ufundowana przez opata Bernarda Rosę w 1672 r., szybko stając się celem licznych pielgrzymek.
Następnie o północy, a więc już w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawiono Pasterkę Maryjną, której również przewodniczył Ksiądz Biskup. W homilii mówił o radości chrześcijańskiej, która powinna towarzyszyć każdemu uczniowi Jezusa Chrystusa! „Tu, u Matki, podczas tych Dni Młodych, macie się radować z tego, że jesteście dziećmi Boga Ojca i uczniami Jezusa Chrystusa. Jednocześnie, nie wolno Wam zmarnować tego czasu, który daje Wam Pan Bóg, byście na nowo zbliżyli się do Niego, rozkochali w Nim i głosili Go całemu światu”.
Te pięć wspólnie przeżytych dni wypełniły modlitwa, refleksja, śpiew, praca i formacja podczas warsztatów tematycznych oraz zabawa, które łącząc się i przeplatając, miały na celu wskazać drogę osobistego spotkania młodej osoby z Jezusem Chrystusem oraz z drugim człowiekiem. Trzydniowym deszczem Pan Bóg oczyszczał serca i uczył pokory każdego z przybyłych w tym roku do Krzeszowa. Jednak nie ostudziło to zapału, miłości, radości i pragnienia bliższej relacji z Jezusem, z jakimi przyjechała do Krzeszowa młodzież.
Stałymi punktami programu były, oczywiście, Eucharystia i ciągła możliwość pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty oraz całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, która gromadziła w różnych porach dnia wiele osób w kościele pw. św. Józefa.
Program tych dni oparty był na pięciu cnotach ucznia Chrystusa: roztropności, wstrzemięźliwości, męstwu, sprawiedliwości i świętości, które szczególnie przybliżane były w licznych konferencjach. Prelegentami zaś, którzy to czynili byli m.in.: o. Grzegorz Mielniczuk SSCC (odpowiedzialny za formację duchową stypendystów i organizację obozów w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”), Marek Zając (redaktor „Tygodnika Powszechnego i TVP), ks. Stanisław Orzechowski (duszpasterz akademicki i świata pracy z Wrocławia), o. Leon Knabit OSB (benedyktyn, rekolekcjonista z Krakowa, znany z telewizji, przyjaciel Jana Pawła II), ks. Marek Kozłowski (pasterz grupy modlitewnej „Sól ziemi”, uczestnik Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Tymoteusza, moderator oazowy, założyciel młodzieżowego zespołu muzycznego Funky Brothers - Nowa Sól), ks. Jan Pazgan (wykładowca i duszpasterz akademicki z Legnicy), Marek Jurek (były Marszałek Sejmu RP, polityk, poseł), Szczepan Delan (Łużyce).
Każdego dnia przewidziane było kilka godzin na warsztaty: modlitewne, liturgiczne, muzyczne, plastyczne, filmowe, fotograficzne i dziennikarskie, teatralne oraz taneczne, które prowadzili fachowcy w swoich dziedzinach.
W programie nie zabrakło także koncertów, m.in.: Poldka Twardowskiego z Poznania, Zespołu Kana z Ukrainy i Zespołu Full Power Spirit - hiphopowe trio prezentujące swój autorski program artystyczno-edukacyjny.
Spotkanie zakończyło się w poniedziałkowe popołudnie Mszą św., której przewodniczył bp Stefan Cichy.

Tegoroczne Dni Młodzieży, były dla mnie niepowtarzalnym doświadczeniem. Zobaczyłam, jak my młodzi potrafimy się modlić, jak zbliżyliśmy się do Boga. W wolnym czasie, podczas posiłków czy wieczorem, potrafiliśmy się spotykać, rozmawiać, bawić, śpiewać, czyli krótko: wielbić Boga. Uczestniczyłam w warsztatach fotograficzno-dziennikarskich, które wznieciły we mnie zainteresowanie fotografią, a nawet zmobilizowały mnie do czynnego pisania. Czas, który przeżyłam wśród tych wspaniałych ludzi i fachowców, zawsze zostanie w mojej pamięci, liczne notatki, nagrania i zdjęcia, są trwałym śladem tych dni. Już obiecałam sobie ze w przyszłym roku, jeśli to będzie możliwe, również pojadę do Krzeszowa, by tam kolejny raz, wraz z moimi braćmi i siostrami w Chrystusie, modlić się i wspaniale bawić, pamiętając, że to Pan jest moim Pasterzem.
Anita Kałuska, Olszyna Lubańska

Reklama

Krzeszów to coś wyjątkowego! Tutaj jest miejsce i na modlitwę, i na dobrą zabawę. Tu można podładować akumulatory oraz znaleźć przyjaciół na całe życie. Bardzo mnie ucieszyło, że w kościele św. Józefa każdego dnia był wystawiony Najświętszy Sakrament, odmawiano Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec. Podczas tegorocznego spotkania dotarło do mnie, że Jezus oddał za mnie to, co dla człowieka jest najcenniejsze - własne życie! Zrobiło mi się bardzo głupio i przykro, że za tak wielki dar, jaki od Niego otrzymałem, czasem nie potrafię znaleźć kilka minut dziennie, by Mu podziękować... W Krzeszowie nauczyłem się dziękować Jezusowi za to, że jest moim Pasterzem.
Ksawery Dominiak, Chojnów

Wcześniej w Dniach Młodzieży w Krzeszowie uczestniczyłem dwa razy - w 2005 i 2006 r. Zawsze jest to był czas radosnego przeżywania chrześcijaństwa! Szczęście dawała mi bliskość Pana Jezusa - zwłaszcza podczas adoracji w kościele św. Józefa, na którą wykorzystywałam każdą wolna chwilę... Momenty ciszy, kiedy można było Go usłyszeć i tak po prostu spotkać... Potem wychodziłam do świata, w którym żyję, napełniona Jego łaską i pokojem serca - takim pokojem, jakiego nikt inny mi dać nie może. Był to dla mnie szczególny czas utwierdzenia się na drodze Jego ucznia, czas powiedzenia Panu, że chce iść Jego drogą i budująca świadomość, że na tej drodze nie jestem sama!
Marta Wojtas, Zachełmie - Jelenia Góra

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Magdalena Mścichowska
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Magdalena Mścichowska
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 00 wew. 366, 515 082 867
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Msza św., która pozostanie na zawsze w pamięci. Wspomnienie papieskiej wizyty

2020-05-25 23:31

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

sumienie

odpust

Podbeskidzie

MJscreen

Biskup Roman Pindel nawiązał w Skoczowie do tematyki sumienia podjętej przez Papieża na skoczowskiej Kaplicówce w 1995 r.

Papieskie słowa, wypowiedziane 25 lat temu na skoczowskiej Kaplicówce, przypomniał biskup Roman Pindel w okolicznościowej homilii wygłoszonej na diecezjalnym odpuście ku czci św. Jana Sarkandra, który 400 lat temu zmarł śmiercią męczeńską, dochowując tajemnicy spowiedzi. Biskup podkreślił, że Msza św., którą odprawił Papież 22 maja 1995 r. w Skoczowie, pozostanie na zawsze w pamięci diecezji.

Człowiek wierzący powinien pamiętać, że w jego sumieniu przemawia Duch Święty. Ten Duch mówi nie tylko, co jest dobre i złe, ale też skłania człowieka do żalu i ufności w miłosierdzie Boże. Duch Święty daje więcej, niż sam zapis przykazań Bożych. On także daje moc do wypełniania przykazań Bożych, czasami aż do umocnienia w gotowości na śmierć męczeńską i dawania świadectwa o swej wierze – mówił bp Roman Pindel na Mszy św. odpustowej, sprawowanej w niedzielę 24 maja w Skoczowie. W tym dniu na Kaplicówce miał się odbyć tradycyjny odpust ku czci św. Jana Sarkandra, poprzedzony procesją na wzgórze i połączony z uroczystym dziękczynieniem za jubileusze – 25-lecia wizyty papieskiej i 25-lecia kanonizacji św. Jana Sarkandra.

(Na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka Papież Jan Paweł II odprawił 22 maja 1995 r. Mszę św. dziękczynną za kanonizację św. Jana Sarkandra, której dokonał dzień wcześniej w czeskim Ołomuńcu).

Stało się jednak inaczej – uroczystość była skromna, bez procesji na wzgórze z udziałem setek kapłanów i wiernych z całej diecezji. Odbyła się w kościele parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie przy udziale niewielkiego grona kapłanów i wiernych. W związku z panującą sytuacją epidemiczną pozostali uczestnicy łączyli się przez transmisję internetową.

Mszy św. przewodniczył biskup Roman Pindel w koncelebrze z miejscowym proboszczem ks. Witoldem Grzombą i sekretarzem biskupa ks. Piotrem Górą. – Msza św. sprawowana przez Papieża nazajutrz po kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu pozostanie na zawsze w pamięci naszej diecezji. Usłyszeliśmy wtedy programowe i zarazem ponadczasowe słowo na temat sumienia. Wypowiedział je w określonych warunkach politycznych i społecznych, w początkach nowego kształtu społeczno-politycznego naszej ojczyzny. Dziś także słowo Papieża powinno nas pouczać – zwłaszcza wtedy, gdy dostrzegamy głębokie podziały w społeczeństwie, zawziętość i agresję, a nawet tworzenie fałszywych wiadomości dla dyskredytowania przeciwnika. Z wdzięcznością wspominamy podjęte przez Papieża na Kaplicówce tematy, takie jak sumienie i nasze posłuszeństwo wobec jego głosu oraz konieczność podejmowania decyzji w sprawach osobistych i społecznych według dobrze ukształtowanego sumienia – powiedział bp Roman Pindel.

Zauważył przy tym, że odpowiedzialność w sumieniu człowieka polega też na tym, że kiedy człowiek stanie na końcu swojego życia przed Bogiem, zobaczy zestawienie wszystkich głosów swojego sumienia i odpowiadające im czyny. Dlatego wielka jest odpowiedzialność chrześcijanina za posłuszeństwo wobec sumienia i za jego stan.

MJscreen


Na zakończenie uroczystości biskup otrzymał od skoczowskiej parafii w darze kopię obrazu z wizerunkiem św. Jana Sarkandra, który znajduje się na co dzień w kaplicy – miejscu narodzenia Świętego. Otrzymał również kopię medalika z 1860 r. wybitego w Ołomuńcu z okazji beatyfikacji męczennika, reprint wydawnictw wydanych z okazji 300-lecia śmieci Jana Sarkandra i dary od związku pszczelarzy. Po Mszy św. biskup wraz z kapłanami i wiernymi odmówił Litanię do św. Jana Sarkandra przed ołtarzem i relikwiami męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję