Reklama

VII Dni Długoszowskie

Niedziela częstochowska 37/2008

W Kłobucku 15-21 września już po raz siódmy będą obchodzone Dni Długoszowskie. Rokrocznie organizują je Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” i Zespół Szkół im. Jana Długosza w Kłobucku. Imprezie patronują: Minister Edukacji Narodowej, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Wojewoda Śląski oraz Śląski Kurator Oświaty, Starosta Kłobucki i Burmistrz Gminy Kłobuck. Patronatem medialnym objęli Dni Długoszowskie: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, TVP, Radio Fiat, Radio Katowice, Miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego „Alma Mater”, magazyn „Mówią Wieki” i „Dziennik Zachodni”.
Celem Dni Długoszowskich jest popularyzacja wśród społeczności uczniowskiej i mieszkańców naszego regionu słynnego dziejopisarza i wieloletniego proboszcza kłobuckiej parafii ks. Jana Długosza - jego postaci, dokonań, wreszcie epoki, w której żył i działał. Efektem ubiegłorocznych Dni jest m.in. wydanie kolejnego numeru „Zeszytów Długoszowskich”, niezwykle cennej publikacji zawierającej wykłady z sesji długoszowskiej.
W roku bieżącym Dni rozpoczną się 15 września występem Kabaretu Masztalskich w Klubie Coloseum w Kłobucku o godz. 19.00. Na 16 września zaplanowano dwie atrakcje: otwarcie wystawy fotograficznej „Siedem lat «Wieniawy» w kadrze” oraz wystawy prac artystów nieprofesjonalnych z regionu kłobuckiego i okolic - w kłobuckim MOK-u o godz. 17.00, a o 19.00 spotkanie z artystą i satyrykiem Krzysztofem Daukszewiczem, również w MOK-u. 17 września zostanie przeprowadzony w ramach obchodów Dni Długoszowskich VII Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Jan Długosz i jego czasy” - w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Kłobucku (godz. 9.00 - etap dla uczniów szkół gimnazjalnych; 10.30 - etap dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych).
Głównym punktem tegorocznych VII Dni Długoszowskich będzie uroczysta sesja mająca formę wykładów uniwersyteckich, poświęcona osobie Jana Długosza i jego czasom, która odbędzie się 18 września w Sali widowiskowej MOK w Kłobucku. Program sesji przedstawia się następująco: godz. 9.00 - spotkanie gości sesji z gospodarzami Dni w siedzibie Stowarzyszenia „Wieniawa” (gmach ZS nr 2 im. ks. Jana Długosza, Kłobuck, ul. 3 Maja 33); godz. 10.00 - rozpoczęcie sesji; 10.30 - wykład prof. dr. hab. Jerzego Leszka Wyrozumskiego (PAU w Krakowie) „Jan Długosz w kręgu spraw uniwersytetu krakowskiego”; godz. 11.10 - prof. dr hab. Stanisław Sroka (UJ w Krakowie) - „Zakon OO. Paulinów na Węgrzech - początki działalności i związki z Polską”; 11.45 - prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk (dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej) - „Długossiana w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej”; 12.25 - dr Lidia Korczak (UJ w Krakowie) - „Król i jego poddany Jan Długosz”; 13.00 - dr Marceli Antoniewicz (AJD w Częstochowie) - „Herb Kłobucka w świetle najnowszych badań”.
Na kolejny dzień obchodów Dni, 19 września, organizatorzy zaplanowali Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”: Kłobuck - Nowa Brzeźnica - Kłobuck; początek godz. 10.00. Ponadto o 12.00 zaplanowano spotkanie z urodzonym w Nowej Brzeźnicy ks. Tadeuszem Bocianowskim - obecnie proboszczem parafii św. Stanisława w Buffalo w USA - oraz władzami Gminy. O godz. 17.00 w Sali widowiskowej MOK w Kłobucku odbędą się występy zespołów taneczno-wokalnych oraz pokaz mody.
20 września na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku będzie miał miejsce Festiwal kulturalno-historyczny, a w jego ramach: w godz. 13.00-18.00 występy Drużyny Kuszniczej z Czerwionki-Leszczyny i bractw zaprzyjaźnionych, pokazy mistrzów średniowiecznego rzemiosła i szczudlarzy oraz tańce i muzyka epoki średniowiecza, a także plener malarski; o 16.00 - samorządowo-rycerski turniej łuczniczy; o 18.10 - bitwa rycerska; o 18.30 - koncert muzyczny. Ponadto w hali sportowej Gimnazjum w Kłobucku w godz. 12.00-14.45 odbędzie się turniej tenisa stołowego. W ostatnim dniu obchodów, 21 września o 12.00 w „długoszowym” kościele pw. św. Marcina w Kłobucku zostanie odprawiona uroczysta Suma. Następnie na Rynku im. Jana Pawła II będzie miał miejsce Festiwal sportowo-historyczny. W godz.14.00-17.00 odbędzie się VI Bieg uliczny Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”, o 16.00 zaś Bieg główny na 10 km; o 17.00 - pokazy walk teakwondo Klubu sportowego Dragon Janów-Olsztyn-Częstochowa; o 18.00 - koncert muzyczny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z "Niedzielą" w 15 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - relacja LIVE o 21:00

2020-04-02 19:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

apel

Tygodnik Niedziela

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dziś, w 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa dziękczynna za największego z pielgrzymów. Przez jego wstawiennictwo zanoszone będą też błagania o ustanie pandemii. O godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski, który poprowadzi redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela" - ks. Jarosław Grabowski.

Zapraszamy na transmisję:

- W 15. rocznicę przejścia św. Jana Pawła II z życia do Życia połączmy się na wspólnej modlitwie, by mogły wybrzmieć słowa jasnogórskiego apelu: „jestem, pamiętam, czuwam” i słowa papieskiego zawierzenia Królowej Polski. W tym szczególnym czasie przed Jej obliczem, jak św. Jan Paweł II chcemy wznosić gorące modlitwy o cud uzdrowienia dla całego świata, o cud zatrzymania pandemii - zachęca o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00, potem zaplanowano rozważania „Totus Tuus”, o 21.37, w godzinie przejścia, wspólne odśpiewanie pieśni „Czarna Madonno” potem różaniec z rozważaniami wg. nauczania św. Jana Pawła II, o 22.30 akt zawierzenia Matce Bożej a następnie medytacja ze św. papieżem, adoracja i koronka do Bożego Miłosierdzia. O północy odprawiona zostanie Msza św.

Zapraszamy na relację LIVE bezpośrednio na portalu niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się za pomagających rozwiązać problem ubóstwa i głodu wywołanego koronawirusem

2020-04-03 10:04

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

O osobach dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 oraz tych, które myślą już o rozwiązywaniu problemów, z jakim będzie się trzeba zmierzyć w przyszłości pamiętał Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Transmitowały ją media watykańskie. W homilii Ojciec Święty nawiązał do tradycyjnego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej w piątek przed Niedzielą Palmową i zachęcił do dziękczynienia za to, że zgodziła się być Matką.

W wprowadzeniu do liturgii papież zachęcił do modlitwy za osoby pomagające zmagać się z następstwami pandemii koronawirusa:

„Są ludzie, którzy już teraz zaczynają myśleć o tym co nastąpi po przezwyciężeniu pandemii. O wszystkich problemach, które nadejdą: problemach ubóstwa, bezrobocia, głodu... Módlmy się za wszystkich ludzi, którzy pomagają dzisiaj, ale także myślą o jutrze, aby pomóc nam wszystkim” – powiedział Franciszek.

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do tradycyjnego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową.

Papież przypomniał, że według tradycji siedem boleści Matki Bożej to: proroctwo Symeona, które mówi o mieczu, który przeniknie serce Maryi; ucieczka do Egiptu, aby uratować życie swego Syna; trzy dni udręki, kiedy chłopiec pozostał w świątyni; spotykanie Jezusa w drodze na Kalwarię; śmierć Jezusa na krzyżu; zdjęcie Jezusa z krzyża, martwego, którego Maryja bierze w swe ramiona; oraz złożenie Jezusa do grobu. Zaznaczył, że w ten sposób pobożność chrześcijańska podąża drogą Matki Bożej, która towarzyszyła Jezusowi. Franciszek wyznał, że późnym wieczorem, kiedy odmawia modlitwę „Anioł Pański” rozważa także siedem boleści, pamiętając, że Matka Kościoła z wielkim bólem zrodziła nas wszystkich.

Ojciec Święty podkreślił, że Matka Boża nigdy nie prosiła o nic dla siebie, a jedynie zgodziła się, aby być Matką. Towarzyszyła Jezusowi jako uczennica, szła za Jezusem i łączyła się z upokorzeniem Syna. Nie chciała żadnych tytułów dla siebie, będąc jedynie Matką, także na modlitwie z apostołami.

„Matka Boża nie chciała odebrać Jezusowi żadnego tytułu; otrzymała dar bycia Jego Matką i obowiązek towarzyszenia nam jako Matka, bycia naszą Matką. Nie prosiła dla siebie, by była quasi-odkupicielką lub współodkupicielką: nie. Odkupiciel jest jeden jedyny i tego tytułu się nie podwaja. Tylko uczennica i matka. I tak, musimy o niej myśleć jako matce, musimy jej szukać, musimy się do niej modlić. Ona jest matką. W Kościele Matką. W macierzyństwie Matki Bożej widzimy macierzyństwo Kościoła, który przyjmuje wszystkich, dobrych i złych: wszystkich” – powiedział papież.

Franciszek zachęcił do rozważenia boleści Maryi. „Jest Ona naszą matką. Jak je dobrze znosiła, z siłą, z płaczem: to nie był płacz udawany, to było właśnie jej serce wyniszczone cierpieniem. Warto, byśmy się chwilę zastanowili i powiedzieli Matce Bożej: «Dziękuję, że zgodziłaś się być Matką, gdy powiedział ci to Anioł, i dziękuję, że zgodziłaś się być Matką, gdy powiedział ci to Jezus»” – stwierdził Ojciec Święty.

Na zakończenie Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo eucharystyczne, a papież zachęcił wiernych śledzących liturgię za pośrednictwem mediów do Komunii św. duchowej.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję