Reklama

Nieść miłość i nadzieję

Każdego roku w pierwszą sobotę września Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II gości nauczycieli religii z terenu archidiecezji lubelskiej. Konferencja metodyczna, organizowana przez Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie z ks. prał. Ryszardem Lisem, gromadzi kapłanów, osoby zakonne oraz katechetów świeckich, zatrudnionych we wszystkich typach szkół

Spotkanie rozpoczęło się 6 września Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego m.in. przez ks. prał. Ryszarda Lisa, ks. Piotra Goliszka i ks. Krzysztofa Gałana. „Nasze nadzieje i troski składamy dziś na ołtarzu, u stóp Chrystusa. Z Nim zaczynamy, bo On nadaje sens naszym wysiłkom i naszemu posłaniu. Gdy głosimy Jego chwałę, nie musimy się lękać” - mówił Metropolita. W homilii Pasterz archidiecezji zachęcał, by katecheci swoją pracę traktowali jako szczególną służbę na niwie głoszenia Dobrej Nowiny. „Starajmy się tak rozumieć naszą misję, by człowieka widzieć jako drogę Kościoła; by ukazywać Boga, który jest miłością i nieść nadzieję - wyjaśniał Ksiądz Arcybiskup. - Wasza dobroć, kultura i uśmiech niech idą w parze z głoszeniem Ewangelii miłości i przebaczenia, ze świadectwem modlitwy”. Metropolita dziękował wszystkim, którzy modlitwę i udział we Mszy św. czynią „źródłem skuteczności działania i kształtowania dusz na wzór Chrystusa”.
Druga część spotkania odbyła się w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego, gdzie zebranych powitał rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk. Gospodarz uczelni podkreślił znaczenie katechetów wśród nauczycieli dzięki ich „charyzmatycznej obecności pośród młodzieży i dla młodzieży” oraz szczególnemu powołaniu, które „wyróżnia się umiłowaniem młodzieży poprzez wspaniałomyślne poświęcenie czasu, uzdolnień, a nawet zdrowia”. Ksiądz Rektor zwrócił uwagę, że wypełnianie tej misji przypada w trudnym czasie, naznaczonym kryzysem wychowawczym. „Przyczyną tego jest upadek autorytetu, rozpad małżeństw, promowanie postaw konsumpcyjnych i brak poszanowania wartości - wyjaśniał. - Wyzwaniem pozostaje także dostrzeżenie uczuciowego sieroctwa dzieci z rodzin, których członkowie podjęli pracę za granicą”. Rosnące tempo życia, coraz większe możliwości ludzkiego umysłu, gloryfikacja kultury materialnej - zdaniem ks. prof. St. Wilka - powodują coraz większe zagubienie człowieka na płaszczyźnie duchowej. Taki stan rzeczy może zniechęcać, ale wobec tego zadaniem katechety jest tym większa troska o młode pokolenie. „Potrzeba waszego życzliwego towarzyszenia, słuchania głosu młodzieży, stałego przebywania wśród młodych - apelował Ksiądz Rektor, stawiając katechetom za wzór osobę św. Pawła Apostoła. - Uczcie młode pokolenie, że życie ludzkie może być sensowne i piękne, nawet jeśli nie osiągnie się w nim kariery i nie odniesie błyskotliwych sukcesów”.
W czasie konferencji metodycznej zostały nakreślone główne kierunki pracy katechetycznej. Założenia duszpastersko-katechetyczne przedstawił Metropolita Lubelski, zwracając uwagę m.in. na podstawy ocenienia z religii. „Katecheta nie zalicza pierwszych piątków i nie koncentruje uwagi na sprawdzaniu, czy dzieci były na Różańcu - mówił. - W ustaleniach, które zostały wypracowane, katecheta ocenia za przekazany materiał, za przyswojenie wiedzy. Ale ta wiedza w sposób naturalny powinna prowadzić do modlitwy oraz do umiłowania Boga i człowieka”. Następnie o inicjatywach katechetycznych na rok szkolny 2008/2009 mówił ks. prał. R. Lis, a ks. P. Goliszek przedstawił pastoralno-katechetyczny wymiar duszpasterstwa nauczycieli. Gośćmi spotkania byli także: Krzysztof Babisz - kurator oświaty w Lublinie, Ewa Dumkiewicz-Sprawka - dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie, Marek Błaszczak - wicedyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz ks. Piotr Kawałko - dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2020-04-01 11:08

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i siostry, współczesny człowiek dostrzega znaki śmierci, które na horyzoncie cywilizacji stały się bardziej obecne. Coraz bardziej żyje w lęku, zagrożony w samym rdzeniu swojej egzystencji. Gdy będzie wam trudno, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi: wiedzcie, że nie jesteście sami. On wam towarzyszy i nigdy nie zawodzi. W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła, w przededniu 15. rocznicy jego śmierci. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, pragniemy dzisiaj przybliżyć sobie szóste błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Każdy z nas chciałby zapewne nawiązać osobistą relację z Bogiem. Jak to uczynić? Wspomniane błogosławieństwo przypomina, że kontemplacja Boga domaga się przede wszystkim wejścia w głąb samego siebie i uczynienia w sercu miejsca dla Boga. Nieodzowna jest przy tym czystość duszy. Jest ona wynikiem procesu, który zakłada wyrzeczenie się zła i wyzwolenie, które w Biblii nazywa się obrzezaniem serca. Pozwala ono nawiązać szczególną relację z Bogiem. Polega ona na poddaniu się natchnieniom Ducha Świętego i pragnieniu prowadzenia przez Niego. Jest to droga wiodąca do wizji uszczęśliwiającej „oglądania Boga” i eschatologicznej wizji radości Królestwa Niebieskiego. Ta relacja pozwala także rozumieć plany Bożej Opatrzności dotyczące naszego życia, rozpoznawać obecność Boga w sakramentach, w braciach, w tym, co przez Niego stworzone. Rozważane błogosławieństwo zaprasza nas do poważnej pracy nad sobą. Niech dzięki niej uda się nam poznać obecność Boga w naszym życiu, odczuć Jego bliskość i doznać pokoju, który wlewa w nasze serca.

CZYTAJ DALEJ

Wybory prezydenckie za 2 lata?

2020-04-03 13:37

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP

Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Gowin mówił na briefingu prasowym w Sejmie, że według danych naukowych "w najbliższych tygodniach liczba chory, niestety także liczba zmarłych będzie przyrastać w bardzo szybkim tempie". "W tej sytuacji nie czas na gry i spory polityczne. Stoimy wobec wyboru: życie albo śmierć i każdy polityk, każdy obóz polityczny musi zmierzyć się z tą perspektywą w odpowiedzialności za dzisiejsze pokolenie Polaków i za przyszłe pokolenia" - podkreślił wicepremier.

Jak oświadczył, wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć. "To jest rzecz oczywista z punktu widzenia danych medycznych" - dodał.

Zaznaczył, zmiana terminu wyborów może się odbyć tylko i wyłącznie w zgodzie z konstytucją. "Jest pytanie o możliwy termin. Nie ma pewności, czy wybory mogłyby się odbyć ze względów epidemiologicznych latem, czy mogłyby się odbyć jesienią. Natomiast wszystkie dane naukowe wskazują, że bezpiecznym terminem jest przesuniecie wyborów prezydenckich o dwa lata. Taka zmiana jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia tak projekt przedstawiamy" - oświadczył Gowin

Nasz projekt zmiany konstytucji przewiduje wprowadzenie jednej, siedmioletniej kadencji prezydenta z równoczesnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata - mówił lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Jak dodał zmiana zakłada też, że obecny prezydent nie będzie kandydował za dwa lata.

Lider Porozumienia podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślał, że wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć, a Porozumienie złoży projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata. "To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny pan prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata" - mówił.

"Skonsultowaliśmy ten projekt z wybitnymi konstytucjonalistami. Jesteśmy przekonani, że nie tylko jest on zgodny z dalekosiężnym modelem ustrojowym Polski, ale przede wszystkim jest to rozwiązanie tego dramatycznego dylematu przed którym stoi polskie państwo i polskie społeczeństwo" - powiedział. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję