Reklama

XVI Piesza Pielgrzymka Legnicka na Jasną Górę (1)

W tym roku pierwszym dniem pieszej pielgrzymki diecezji legnickiej na Jasną Górę był poniedziałek 28 lipca, kiedy to na trasę wiodącą przez Legnicę ku Jasnej Górze wyruszyli pielgrzymi z Jeleniej Góry (po raz 19.) oraz z Lubania. Następnego dnia na szlak pielgrzymkowy weszły grupy z Polkowic, Bolesławca i Lwówka Śląskiego. 30 lipca to samo uczynili pątnicy z Lubina i Jawora. Ten wspólny marsz, którego celem było połączenie się w jedną, zwartą kolumnę w Legnicy, pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego, symbolizował odwieczną prawdę o naszym życiu, które jest nieustannym pielgrzymowaniem. Wyruszenie spod własnego domu, a następnie powrót do niego, symbolizowało nierozerwalne połączenie wiary, modlitwy i kontemplacji życia Jezusa w życiu codziennym na wzór najdoskonalszego przykładu wiary - Maryi, Matki Jezusa. Marsz gwiaździsty, który w swojej formie nie miał jeszcze w naszej diecezji poprzedników, okazał się wspaniałym przedsięwzięciem. Organizatorzy z dużą radością przyjęli pozytywną odpowiedź pątników na wydłużenie z jednej strony szlaku pielgrzymiego, ale i przedłużenie rekolekcji w drodze, jakimi są na pewno przeżycia i trudy pielgrzymkowe. Dla wielu pątników pielgrzymowanie w niewielkiej grupie pozwalało na zawiązanie wspólnoty w grupie, co później owocowało na szlaku.
Biskup Legnicki odprowadził pielgrzymów do legnickiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby tam odprawić dla nich Eucharystię. Odwiedził pielgrzymów również na trasie, 6 sierpnia w miejscowości Radawie, na tzw. legnickim polu. Jest to miejsce specjalnie przygotowane na przyjmowanie pątników z naszej diecezji. Miejsce to zostało tak nazwane, ponieważ w pierwszych latach było miejscem noclegowym legnickich pielgrzymów. Dzięki staraniom miejscowego proboszcza ks. Józefa Muchy i parafian powstał tu polowy ołtarz z figurą Matki Bożej Ocalenia i 7stacji przypominających 7 boleści Maryi. Przy tym ołtarzu i tym razem odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego z udziałem pielgrzymów i mieszkańców parafii.
Ksiądz Biskup przyjechał także do pielgrzymów na ostatni etap pielgrzymki z miejscowości Kawodrza pod Częstochową aż pod Jasną Górę. Wędrował on przez pewien czas z każdą grupą, tak aby poznać charakterystykę poszczególnych grup, ich przewodników a także dodać sił w padającym deszczu.
W tym roku po raz pierwszy pielgrzymka legnicka była też obecna na wirtualnej mapie pielgrzymek na serwerze Kościoła Katolickiego Opoka, na którym można było każdego dnia śledzić trasę wędrówki i przesyłane przez pielgrzymów zdjęcia.

Prezentacja grup:

Grupa nr 1 - „Zagłębie Miedziowe”
Grupa nr 1 jak co roku kroczyła do tronu Pani Jasnogórskiej pod patronatem św. Barbary, a barwą rozpoznawczą był kolor czerwony. Część polkowicka grupy wyruszyła w drogę już 29 lipca, aby dojść na nocleg do Lubina, gdzie dołączyli kolejni pątnicy. Stąd do Legnicy maszerowali już wspólnie, a było ich łącznie 140 osób. Pątnicy pochodzą z Polkowic, Lubina a także ze Ścinawy oraz z Suchej Górnej, Gwizdanowa i okolicznych miejscowości. Nie zabrakło w Jedyneczce górników, którzy są tak charakterystyczni dla Zagłębia Miedziowego. 80% grupy stanowili ludzie młodzi. Całą grupę charakteryzowała żywiołowość i spontaniczność. Warto podkreślić uporządkowanie i zgranie grupy. Czas w grupie przeznaczony jest na modlitwę, ciszę, refleksję i śpiew. Najmłodsza pątniczka Asia miała zaledwie 2,5 roku, najstarszy zaś brat Józef 66 lat. Kapłanami prowadzącymi grupę byli: ks. przewodnik Tomasz Hęś z lubińskiej parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe, ks. Paweł Adres z polkowickiej par. pw. Michała Archanioła, ks. Artur Kaproń z lubińskiej par. pw. Jana Sarkandra. Klerycy pielgrzymujący w „Jedynaczce” to dk. Dominik Korcipa, kl. Krzysztof, kl. Bogusław, oblat. Z grupą pielgrzymowała siostra ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek s. Marta. Byli też w „jedynce” przedstawiciele Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Grupa nr 2 - „Jeleniogórska”
Grupa ze stolicy Karkonoszy wyruszyła już 28 lipca. Po raz 19 rozpoczynali wędrówkę w kierunku Jasnej Góry ze swojego rodzinnego miasta. Patronem grupy był jak co roku św. Franciszek. Na starcie zameldowało się 120 osób. Piękna pogoda zmotywowała do pokonania Rudaw Janowickich, na drodze do Legnicy. Przewodnikiem grupy był ks. Jerzy Jastrzębski z Jeleniej Góry. Towarzyszył i swoim doświadczeniem wspierał go najstarszy kapłan pielgrzymki ks. Kazimierz Piwowarczyk. W „dwójeczce” wędrowali również sekretarz Biskupa Legnickiego ks. Mariusz Majewski, ks. Jarosław Górecki, ks. Andrzej Tarnowski, dk. Daniel. W „dwójce” pielgrzymowały siostry z Zakonu Marii Magdaleny od Pokuty: s. Iwona, s. Magda. W tej grupie pielgrzymowały także siostry serafitki. Kolorem rozpoznawczym był niebieski. Najmłodszym bratem znoszącym trudy długiej drogi był Adam, zaś najwięcej doświadczenia z pielgrzymkowych szlaków posiadał nieoceniony ks. Kazimierz. W grupie pielgrzymował kleryk z odległej Hiszpanii, zwany przez wszystkich Eduardo. Wśród pielgrzymów nie zabrakło niestrudzonych harcerzy, pomagających każdemu we wszystkim. Grupa niosła w sercu i na językach prawdę, iż: Prawdziwie jesteśmy Chrystusa uczniami!/Idąc za Jego boskimi znakami!/Drogą Synodu naszego!

Reklama

Grupa nr 3 - „Grupa Bolesławiecko - Chojnowska”
Grupa wystartowała 28 lipca po Eucharystii w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w bolesławieckim Rynku. Po noclegu dołączyli do nich pielgrzymi z Chojnowa. Łącznie grupa liczyła ok. 150 osób. Patronem prowadzącym pątników do jasnogórskiej Panienki był św. Józef, który był skarbem dla Maryi i Jezusa, stąd Złota Trójca ozłacała „złotą Trójeczkę”. W grupie znajdowali się pielgrzymi z Bolesławca, Nowogrodźca, Wlenia, Świeradowa Zdrój, Wykrot i Chojnowa. Po raz kolejny posługę księdza przewodnika pełnił ks. Józef Hupa, proboszcz parafii pw. NSPJ w Bolesławcu. Pomagał mu w tej pięknej posłudze ks. Piotr Mianowski z Niedźwiedzic oraz dk. Krzysztof i kl. Przemysław. Najmłodszą uczestniczką była 5-letnia Oliwia, a najstarszą 73-letnia siostra Teresa, która do tronu Matki pielgrzymowała już po raz 25.
Nad bezpieczeństwem czuwali bracia Artur i Adam oraz siostra Patrycja. Za nagłośnienie na trasie odpowiadał brat Andrzej. W drodze ze śpiewem służyli: Agnieszka, Kasia, Patrycja, Gosia z córką Madzią, Asia i Adrian. Grupa, radując się, wędrowała szlakami ku Jasnej Górze, a w swoich modlitwach pamiętała o wspólnotach parafialnych, z których pochodzili pątnicy, o rodzinach jak o wszystkich sprawach Kościoła powszechnego i naszej diecezji.

Grupa nr 4 - „Grupa Legnicko - Jaworska”
W grupie 4 wędrowali pielgrzymi z trzech dekanatów legnickich oraz z Jawora i Prochowic. Pojawili się tam również goście z Anglii i Węgier. Tę zróżnicowaną narodowo grupę prowadził ks. Tomasz Biszko, a pomocą służyli księża Mariusz, ks. Dominik, ks. Jacek, ks. Jan oraz ojciec duchowy pielgrzymki, ks. Marek. W grupie nie zabrakło alumnów Wyższego Seminarium Duchownego ks. dk. Łukasza, kl. Piotra i kl. Marcina. Patronami grupy byli Święci Piotr i Paweł, patronowie diecezji. Duchową ekipę tworzyły także siostry Magdalenki od Pokuty s. Dagmara i s. Malwina. „Czwóreczka” liczyła w tym roku 210 pątników. Pełnych Bożego humoru pątników próbowali ująć między tuby porządkowi Łukasz, Rafał, Daniel, pod wodzą głównego porządkowego Marcina. O zdrowie dbała dr Renata, a z bolącymi nogami i pęcherzami walczyły dzielnie siostry Małgosia, Iwona i Asia. Za bagaże odpowiadał brat Robert. Wokół studia panował wyjątkowy tłok, a śpiewały w nim Ania, Asia, Dorota, Dagmara i Ania.
Kolorem już tradycyjnym grupy jest zieleń. Grupa potrafi się wyciszyć i odnaleźć odpoczynek w modlitwie. To połączenie rozmodlonego i roztańczonego ducha stworzyła niepowtarzalny klimat w grupie.

Pielgrzymka w pigułce

Kierownik Pielgrzymki Legnickiej
ks. prał. Marian Kopko

Reklama

Hasło pielgrzymki:
„Jesteśmy uczniami Chrystusa. Synod naszą drogą”

Intencje modlitewne:
- Prośba o Boże błogosławieństwo w pracach i podziękowanie Panu Bogu za dotychczasowe owoce I Synodu Diecezji Legnickiej
- O rychłe ogłoszenie nowego biskupa pomocniczego dla diecezji

Tematy konferencji pielgrzymkowych obejmowały zagadnienie sakramentu chrztu świętego:
- Człowiek zdolny przyjąć Boga
- Bóg objawia się człowiekowi
- Człowiek odpowiada Bogu
- Wierzę w Boga Ojca
- Wierzę w Jezusa Chrystusa
- Wierzę w Ducha Świętego
- Wierzę w Kościół
- Wierzę w ciał zmartwychwstanie
- Wierzę w życie wieczne
- Maryja Matką Kościoła
- Synod naszą drogą

Dane:
- Termin XV PPL: 28 lipca - 9 sierpnia 2007 r. (12 dni)
- w sumie: 260 km
- siedem grup pielgrzymujących pieszo - 1150 osób
- dwie grupy rowerowe - 42 osoby
- jedna grupa duchowego uczestnictwa - ponad 2.500 osób
- księża - 26
- klerycy - 33
- siostry zakonne - 15
- lekarz pielgrzymki - 1
- pielęgniarki i ratownicy - 4
- z zagranicy: Węgry, Austria, Niemcy, Hiszpania i Anglia.

Goście specjalni:
biskup legnicki Stefan Cichy,
ks. prał. Jerzy Pawlik,
ks. prał. Stanisław Orzechowski,
ks. dr Jan Pazgan;

Patronat medialny:
Radio Plus,
Tygodnik Niedziela,
Tygodnik Gość Niedzielny;

Strona internetowa pielgrzymki:
www.pielgrzymka.legnica.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Szumowski dementuje doniesienia o groźbach dymisji

2020-04-02 21:52

[ TEMATY ]

minister zdrowia

PAP

Minister Szumowski dla 300POLITYKI dementuje doniesienia o groźbach dymisji: Twierdzenie, że ktoś mnie naciska, jest taką grą moją osobą, że aż przykro. Zamiast pozwolić mi się zająć walką z epidemią, muszę się zajmować kolejnymi publikacjam.

– Jakiś absurd kompletny. Żadną dymisją nikomu nie groziłem. Jest to kompletnie wyssane z palca i próba manipulacji. Cały czas spędzam na walce z koronawirusem, a te doniesienia o dymisji są naprawdę wyssane z palca. Rozmawiam z premierem codziennie i nigdy nie przyszło mi do głowy grozi dymisją. Tym bardziej ,że nasza współpraca jest bardzo dobra – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z 300POLITYKĄ.

Zapytaliśmy ministra zdrowia o jego komentarz do wieczornej publikacji Onetu, w której napisano, że minister groził premierowi dymisją.

– Największy nacisk, jaki jest na mnie wywierany to nacisk medialny. Ja cały czas odpowiadam zarówno mediom, jak i politykom to samo, że realne prognozy co do sytuacji w maju możemy mieć ok. połowy kwietnia. Twierdzenie, że ktoś mnie naciska, jest taką grą moją osobą, że aż przykro. Zamiast pozwolić mi się zająć walką z epidemią, muszę się zajmować kolejnymi publikacjami – mówi nam minister zdrowia.

– Co do sytuacji w maju, mówię szczerze i żadne medialne naciski mnie nie skłonią do żadnego innego stanowiska, bo to byłoby idiotyczne z punktu widzenia naukowego, połowa kwietnia to są dopiero przecięcia krzywych – mówi nam prof. Szumowski.

Zapytaliśmy min. Łukasza Szumowskiego jaka jest opinia minister zdrowia o propozycji przeprowadzenia wyborów w pełni korespondencyjnie: – Wybory korespondencyjne są bezpieczniejsze niż wybory bezpośrednie. Jeżeli analizujemy z punktu widzenia medycznego, to na pewno są lepszym rozwiązaniem niż wybory przeprowadzone w tradycyjny sposób w czasach epidemii, która nie wiadomo ile będzie trwała.

CZYTAJ DALEJ

Dziś zaczynają się rekolekcje on line dla przedsiębiorców

2020-04-03 09:40

[ TEMATY ]

rekolekcje

przedsiębiorca

Przedsiębiorczość

freelyphotos.com

Rekolekcje dla przedsiębiorców transmitowane przez Internet odbędą się od 3 do 5 kwietnia. - Można się spodziewać dużej dawki tradycyjnej pobożności i wieści z pierwszego frontu walki z koronawirusem, bo nasz rekolekcjonista nadawał będzie z północnych Włoch - zapowiada Maciej Gnyszka, organizator.

- Rekolekcje są dla wszystkich, którzy czują się przedsiębiorczy. Zapraszamy nie tylko przedsiębiorczych przedsiębiorców (co oczywiste), ale także przedsiębiorczych pracowników. Można się spodziewać niebanalnych myśli, inspiracji duchowością kolbiańską, dużej dawki tradycyjnej pobożności i wieści z pierwszego frontu walki z koronawirusem, bo nasz rekolekcjonista nadawał będzie z północnych Włoch - mówi KAI Maciej Gnyszka, organizator rekolekcji, założyciel i Prezes Towarzystw Biznesowych SA.

Rekolekcje wygłosi ks. Tomasz Jochemczyk - Polak będący proboszczem w północnych Włoszech. Niedawno po sieci krążył film, na którym ukazano jego samotną procesję z Najświętszym Sakramentem - kapłan przemierzał parafię, śpiewając na cały głos dawne pieśni.

W dniach 3-5 kwietnia przewidziano pięć nauk rekolekcyjnych, dwie Msze i wspólną modlitwę Anioł Pański. Wszystko transmitowane będzie on line. Pierwsza nauka wygłoszona będzie już dziś o 20:00. "To będzie wyjątkowy czas na rozwój duchowy i inspirację" - zapewniają organizatorzy.

Więcej informacji znaleźć można podlinkiem: https://www.maxretreat.com/online?fbclid=IwAR1WevJmhUZzsJnL0ix6gY9_CJskzFe3pBq716RQeqPZRCJyo5p_2iGz1Go

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję