Reklama

Pieczyska 2008 - wspomnienia z kolonii parafialnych

Niedziela łódzka 37/2008

Minęły kolejne wakacje, bogate w przeżycia kolonijne dzieci z parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. 21-dniowy pobyt w Pieczyskach (południowa część Borów Tucholskich) w ośrodku wypoczynkowym „Polonez” spełnił oczekiwania małych parafian i ich rodziców. Przepiękna okolica i obcowanie z przyrodą sprzyjały wyciszeniu się i uwolnieniu młodych umysłów od komputerów, telewizji i telefonów komórkowych.
Realizowany od kilku wyjazdów program „Stop Przemocy” przyniósł pożądane rezultaty. Dzieci szybko weszły w nurt życia kolonijnego dzięki szeregu zabawom integracyjnym umożliwiającym szybsze poznanie się i kształtującym jednocześnie tak ważne dziś wartości moralne, jak szacunek, współodpowiedzialność, kontrolowanie własnych reakcji i kulturalną komunikację.
Wszystkie dzieciaki ochoczo podejmowały różne zadania, uczestniczyły w niezliczonej masie konkursów (a niemało proponowały same), dzielnie walcząc o tytuł „superkolonisty”. Program kolonii był tak skonstruowany, aby każdy mógł ujawnić swój talent dany od Boga. Bardzo ucieszył nas fakt, iż sporo dzieci dopiero na koloniach odkryło swoje uzdolnienia.
W tym roku wyjątkowo duża grupa uczestników - dziewiętnaścioro - pierwszy raz opuściło dom rodzinny. Trzeba przyznać, że dzieci bardzo dzielnie zniosły długą rozłąkę. Wszyscy najmłodsi przystąpili do kolonijnego chrztu. Chociaż na twarzyczkach malował się mały strach przed czymś nowym, wierzyły, że nic złego ich nie spotka, więc czekały na to wydarzenie z niecierpliwością. Cała kadra: wychowawczynie - panie Krystyna, Jola i Emilka, kleryk Piotr, pielęgniarka Leokadia z wielką radością obserwowała duże zaangażowanie dzieci we wszystkie proponowane zajęcia, gry i zabawy.
Odbyliśmy wycieczki autokarowe do Chełmna, Gniezna i Biskupina pod opieką przewodników. W trakcie zwiedzania grodu Polan, koloniści uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej pisaniu egipskich hieroglifów. Każdy przywiózł z niej papirus z własnoręcznym pismem. Ukoronowaniem pobytu w Biskupinie był konkurs na budowlę egipską, a także wieczór egipski, w czasie którego dzieci mogły zaprezentować wykonane przez siebie stroje. Niektórzy pewne elementy tych strojów przywieźli już z domów, skrywając je w walizkach przed kolegami. W czasie wielu zabaw mieliśmy sporą widownię! Wczasowicze wypytywali, skąd jesteśmy, dziwiąc się, że potrafimy podjąć wspólne zabawy bez podziału na wiek. Niektórzy próbowali włączać swoje dzieci w nasze wesołe harce na powietrzu.
Wiele emocji dostarczyła spartakiada, a w niej m.in. zawody łucznicze. Dużym powodzeniem cieszył się taniec towarzyski. Kleryk Piotr przeprowadził konkurs wiedzy religijnej, w czasie którego koloniści przedstawiali pantomimą wybrane fragmenty czytanego wcześniej Pisma Świętego. Ku naszemu zaskoczeniu i w tym konkursie udział wzięli wszyscy. Mieliśmy też możliwość obejrzenia ćwiczeń ratownictwa wodnego, wojska i policji przy użyciu helikoptera.
Wieczór baśniowy, bal kostiumowy, rejs statkiem, wystawa zwierząt egzotycznych i ciekawa prelekcja, kabareton, karaoke, omnibus, ogniska, grill, spotkania z piosenką, to tylko część wymienionych atrakcji, jakie przeżyły dzieci. Rozdanych zostało ponad 160 dyplomów i nagród rzeczowych za czołowe miejsca.
Z wielką radością i w tym roku przeżyliśmy odwiedziny naszego ks. proboszcza Marka Izydorczyka, który, jak zawsze, przywiózł dzieciom torbę pełną słodyczy. Gorąco dziękujemy za wspólnie spędzone chwile, za błogosławieństwo i bardzo ważne dla nas refleksje. Czuliśmy nieustanną obecność Pana Boga. Każdego dnia na Apelach Jasnogórskich i w czasie innych modlitw dziękowaliśmy za dobro, jakiego doświadczaliśmy, przepraszaliśmy za nasze niedociągnięcia.
Prawie wszyscy przystąpili do spowiedzi pierwszopiątkowej, trochę smutno było w tym momencie dwójce naszych maluszków z żalem patrzących, jak reszta przyjmuje Pana Jezusa, ale za rok, dwa i oni dołączą do nas. Cały nasz pobyt uwieczniony jest na płytach DVD, które otrzymał każdy kolonista, oraz na parafialnej stronie internetowej.
Składamy gorące podziękowania wszystkim, którzy wspierali nas żarliwą modlitwą i codzienną obecnością na Mszach św., by cały nasz pobyt przebiegał, jak należy. I tak się też stało! Nikt nie zachorował, nie mieliśmy problemów wychowawczych, a i w protokołach powizytacyjnych z Bydgoskiego Kuratorium, Sanepidu, Urzędu Miasta, Oświaty Zdrowotnej i Policji nie było żadnego zalecenia. Dziękujemy również właścicielom ośrodka wypoczynkowego „POLONEZ” państwu A. Ł. Kalinowskim za ciepłe przyjęcie i wszelką pomoc w organizacji kolonii.
Miejmy nadzieję, że udało nam się choć na chwilę odciągnąć dzieci od zagrożeń cywilizacji, która coraz częściej opanowuje młode umysły, wypracować w dzieciach opanowanie gniewu, nienawiści i niechęci do przebaczania, a tym samym ubogacić ich rozwój duchowy. Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejne wakacyjne wyjazdy z nami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2020-04-01 11:08

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i siostry, współczesny człowiek dostrzega znaki śmierci, które na horyzoncie cywilizacji stały się bardziej obecne. Coraz bardziej żyje w lęku, zagrożony w samym rdzeniu swojej egzystencji. Gdy będzie wam trudno, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi: wiedzcie, że nie jesteście sami. On wam towarzyszy i nigdy nie zawodzi. W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła, w przededniu 15. rocznicy jego śmierci. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, pragniemy dzisiaj przybliżyć sobie szóste błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Każdy z nas chciałby zapewne nawiązać osobistą relację z Bogiem. Jak to uczynić? Wspomniane błogosławieństwo przypomina, że kontemplacja Boga domaga się przede wszystkim wejścia w głąb samego siebie i uczynienia w sercu miejsca dla Boga. Nieodzowna jest przy tym czystość duszy. Jest ona wynikiem procesu, który zakłada wyrzeczenie się zła i wyzwolenie, które w Biblii nazywa się obrzezaniem serca. Pozwala ono nawiązać szczególną relację z Bogiem. Polega ona na poddaniu się natchnieniom Ducha Świętego i pragnieniu prowadzenia przez Niego. Jest to droga wiodąca do wizji uszczęśliwiającej „oglądania Boga” i eschatologicznej wizji radości Królestwa Niebieskiego. Ta relacja pozwala także rozumieć plany Bożej Opatrzności dotyczące naszego życia, rozpoznawać obecność Boga w sakramentach, w braciach, w tym, co przez Niego stworzone. Rozważane błogosławieństwo zaprasza nas do poważnej pracy nad sobą. Niech dzięki niej uda się nam poznać obecność Boga w naszym życiu, odczuć Jego bliskość i doznać pokoju, który wlewa w nasze serca.

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Drodze Krzyżowej online! Lista transmisji z małopolskich kościołów

2020-04-03 10:32

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wspólnie rozważać mękę i śmierć naszego Pana. Poniżej publikujemy listę Dróg Krzyżowych transmitowanych w Internecie.

Kolegiata św. Anny w Krakowie

piątek, godz. 18.45, LINK

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

piątek, godz. 16 w bazylice, LINK

piątek, godz. 19 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim

piątek, godz. 18.30, LINK

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

od poniedziałku do soboty, po Mszy Świętej o godz. 17, LINK 

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 13, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

piątek, godz. 17.30, 18.30, 20, LINK

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 11, LINK


CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję