Reklama

W Sońsku uczczono bł. Antoniego Juliana

Niedziela płocka 37/2008

Niedziela, 10 sierpnia, w parafii, której patronuje troje świętych męczenników pierwszych wieków chrześcijaństwa - Wit, Modest i Krescencja - z inicjatywy ks. Pawła Biedrzyckiego była poświęcona osobie bł. Antoniego Juliana. Uroczystość wpisała się w obchodzony w naszej diecezji Rok bł. abp. A. J. Nowowiejskiego, a dla społeczności lokalnej była zwieńczeniem odpustu parafialnego z racji przypadającego kilka dni wcześniej święta kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.
Sońsk tętnił życiem już w XII wieku. W tym samym czasie prawdopodobnie istniała też świątynia katolicka, choć pierwsza potwierdzona wzmianka o niej pochodzi dopiero z 1385 r. Obecny, murowany kościół został wzniesiony w latach 1904-05 według projektu Antoniego Wójcickiego, a konsekrował go 2 czerwca 1910 r. bp Antoni Julian Nowowiejski. Polichromię wnętrza wykonano w latach 1931-32 według projektu Władysława Drapiewskiego - tego samego, który wcześniej na prośbę Biskupa ozdobił malowidłami płocką katedrę. Te związki Błogosławionego Męczennika z Sońskiem postanowili wykorzystać tutejsi duszpasterze, przeznaczając odpustową niedzielę na zaznajomienie wiernych z jego postacią.
Tuż przy głównej nawie kościoła ustawiono wystawę poświęconą osobie i działalności wybitnego Pasterza, przygotowaną i wypożyczoną na ten dzień przez ks. Mariusza Dołęgowskiego, wikariusza parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku. Zaproszony prelegent (autor niniejszego artykułu) po każdej Mszy św. przedstawiał uczestnikom liturgii duchową sylwetkę i drogę do męczeństwa bł. Antoniego Juliana, zachęcając jednocześnie, aby zanosić za jego wstawiennictwem modlitwy.
Ze zdumieniem zauważam wśród wiernych trudną do zrelacjonowania słowem kulturę eucharystyczną, przejawiającą się w poszanowaniu dla Pana Jezusa w Sakramencie Miłości utajonym. W pielęgnowaniu tej pobożności i modlitwie dopomaga z pewnością świątynia, której bryła sprzyja zorientowaniu wiernych na sacrum miejsca, to jest na samego Boga.
Wyrazem braterskiej uczty - „agapy”, stał się festyn, który rozpoczął się po Mszy św. o godz. 16. Przy jego organizacji współpracowali: Gminna Instytucja Kultury w Sońsku, Ochotnicza Straż Pożarna z Sońska i Sarnowej Góry, dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkół w Gołotczyźnie oraz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Plac pomiędzy kościołem i rzeką Soną zgromadził ok. 300 osób.
Nowy proboszcz parafii kan. dr ks. Janusz Kochański powitał gości, a ks. Paweł przedstawił program spotkania. Dzieci dziękowały ofiarodawcom za wsparcie letniego wypoczynku i wręczyły im dyplomy. Odbyła się loteria fantowa, rozprowadzano również cegiełki na remont kościoła i plebanii. Przy scenie swoje podwoje otworzyła Księgarnia Diecezjalna z Płocka - tu ks. Janusz Mackiewicz osobiście zachęcał do nabywania książek, tym bardziej że kilka z nich było poświęconych głównemu bohaterowi dnia - abp. Nowowiejskiemu. Oprócz występu zespołów muzycznych działających przy kościele, uczestnicy festynu mogli podziwiać motocykle „z duszą” (najstarszy z nich, marki BMW, pochodził - bagatela - z 1938 r.!). Dzieci mogły nacieszyć się zjeżdżalnią, trampoliną oraz jazdą na kucyku. Rodzime wyroby piekarnicze, garmażeryjne i cukiernicze prezentowali i częstowali nimi miejscowi wytwórcy. Nie zabrakło oczywiście chleba ze smalcem i ogórkiem. Imprezie towarzyszył turniej reprezentacji wsi należących do parafii, które konkurowały m.in. w „rzucie kciukiem na odległość”, przeciąganiu liny, biegu w workach. Ukoronowaniem festynu był koncert zespołu „Eurodance” z Ciechanowa. Warto podkreślić, że organizatorzy zapewnili wszystkim przednią zabawę i to bez grama alkoholu - jak na miesiąc trzeźwości przystało. Czyli jednak można w naszym kraju ucztować beztrunkowo? Z pewnością!
Duszpasterze z Sońska, mający w swojej pieczy niewiele ponad 3 tys. wiernych, udowodnili, że jeśli się chce, to z pomocą lokalnej społeczności, darczyńców i gminnych instytucji można zaangażować niemałą rzeszę osób w organizację przedsięwzięcia, które z pewnością należy zaliczyć do udanych. Myślę, że bł. Antoni Julian spoglądał z nieba zadowolony, ponieważ zachowano właściwą kolejność: od złożenia Ofiary eucharystycznej Bogu - do bratniej uczty i integracji parafian po jej zakończeniu.
A jak pamięta się o naszym Błogosławionym w innych zakątkach diecezji?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Apel Jasnogórski z "Niedzielą" w 15 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2020-04-02 20:47

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Dziś, w 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa dziękczynna za największego z pielgrzymów. Przez jego wstawiennictwo zanoszone będą też błagania o ustanie pandemii. O godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski, który poprowadzi redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela" - ks. Jarosław Grabowski.

Zapraszamy na transmisję LIVE:

CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

2020-04-03 13:37

Ks. Mariusz Frukacz

W czwartek, 2 kwietnia, w godzinach południowych, w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na krakowskiej Woli Justowskiej odbyła się msza żałobna za duszę śp. profesora Krzysztofa Pendereckiego.

Uroczystości żałobne zmarłego w niedzielę śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyły się w skromnej świątyni parafialnej i miały charakter ściśle prywatny. W nabożeństwie, koncelebrowanym przez ks. prof. Roberta Tyrałę, uczestniczyła najbliższa rodzina zmarłego – żona, Elżbieta Penderecka, dzieci i wnuczka. Przed kościołem żegnali twórcę przyjaciele oraz sąsiedzi – informuje Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W trakcie mszy żałobnej rozbrzmiewała muzyka Jana Sebastiana Bacha, Krzysztofa Pendereckiego i polskie pieśni religijne. Odczytane zostały okolicznościowe listy kondolencyjne od Pary Prezydenckiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Krakowa.

„Osobiście ze szczególnym wzruszeniem wspominamy uroczysty koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas którego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rozbrzmiało Polskie Requiem. Monumentalny utwór chóralny, doskonale oddający dzieje i losy Polaków w XX wieku, wywarł głębokie wrażenie na słuchaczach – szefach delegacji zagranicznych uczestniczących w obchodach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni” – napisali Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.

„Maestro, żegnając Cię dzisiaj, pragniemy, byś wiedział, że w Twoim mieście będziesz żył wiecznie – w naszej pamięci, w naszych sercach, w naszych wspomnieniach i przeżyciach, które pozostają z nami w Twojej sztuce” – napisał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak informuje Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wyrazy współczucia i solidarności na platformach internetowych oraz w formie listów przekazali m.in. papież Franciszek, przywódcy wielu krajów, koronowane głowy, liczni ambasadorowie, dyrektorzy instytucji kultury i artyści.

W godzinach popołudniowych urna z prochami prof. Krzysztofa Pendereckiego została złożona w bazylice św. Floriana, w której zgodnie z wielowiekową tradycją rozpoczynała się Droga Królewska – trasa ceremonialnych wjazdów lub pogrzebów. Uroczysty pogrzeb o charakterze państwowym planowany jest po ustaniu pandemii. Prochy wybitnego twórcy zostaną wówczas złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

W czwartek wieczorem na fasadzie krakowskiego Magistratu, Pałacu Wielopolskich, wyświetlone zostało wspomnienie o zmarłym kompozytorze.

Krzysztof Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, której to uczelni został po latach rektorem. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

W swej twórczości artysta sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do jego najważniejszych dzieł należą: “Pasja wg św. Łukasza”, “Polskie Requiem”, “Ofiarom Hiroszimy – tren”, za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO czy symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, przygotowana na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

Był doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie (1994), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2016) oraz wielu uczelni artystycznych na całym świecie, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017).

W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Dzięki jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia – dziś uważana nie tylko za jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych, ale należącą także do europejskiej czołówki.

Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie 29 marca w wieku 86 lat.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję