Reklama

Łączy szkolne i górnicze tradycje

Jest usytuowany w centrum Dąbrowy Górniczej, u zbiegu ulic Górniczej i Legionów Polskich. Obecnie przechodzi gruntowny remont. Mowa, oczywiście, o kościele św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Ta niewielka świątynia początkowo była kościołem rektorackim, a od 1957 r. stanowi centrum pełnoprawnej parafii. Parafia św. Barbary w Dąbrowie Górniczej erygowana została 25 marca 1957 r. Kościół został nabyty od Gminy Polskiego Ewangelicko-Augsburskiego Kościoła w Sosnowcu. Zakupił go, z upoważnienia Kurii Diecezjalnej w Częstochowie, ks. dr Stanisław Ufniarski, proboszcz z Dąbrowy Górniczej. Początkowo świątynia służyła jako kościół rektoracki Szkole Górniczej „Sztygarce”. Kościół poświęcił w 1945 r. bp. Teodor Kubina. W 1997 r. dach pokryto blachą trapezową. W roku 2002/2003 ówczesny proboszcz ks. Bernard Bekus przeprowadził remont wnętrza kościoła. Położono posadzkę z płytek włoskich w całym kościele, dano nową instalację elektryczną, wykonano sufit z drewna olchowego, sprawiono nowe stacje Drogi Krzyżowej. W 2005 r. ufundowano nowy ołtarz i ambonkę z białego marmuru włoskiego, a w 2006 r. nową chrzcielnicę.
Prace te kontynuuje obecny proboszcz ks. Wojciech Stach, który objął parafię 9 marca 2008 r., po śmierci ks. Bekusa. „Pierwszą sprawą było ogarniecie spraw administracyjno-remontowych. Choć wnętrze świątyni było remontowane, mury i wieża znajdowały się w dramatycznym stanie. Trzeba było ratować świątynię. Zresztą inspektor budowlany z UM W Dąbrowie Górniczej nakazał remont wieży i elewacji zewnętrznej, gdyż budowla groziła zawaleniem i zamknięciem obiektu. A na to nie mogliśmy sobie pozwolić” - tłumaczy ks. Wojciech Stach.
I odnowa murów świątyni ruszyła ekspresowo. Już po 2 tygodniach od objęcia parafii ks. Stach uzyskał pozwolenie na remont. Rozpoczął od porządkowania placu przykościelnego i rozbiórki garaży, tak by przygotować parking i miejsce na materiał i sprzęt do remontu, bowiem działka, na której usytuowany jest kościół nie jest zbyt duża.
Kolejnym krokiem, tuż przed jubileuszem 25 lecia pracy kapłańskiej ks. Wojciecha Stacha, było ustawienie rusztowań przy wieży. I tu pojawił się kolejny problem. Inspektor budowlany zalecił ściągnięcie z wieży 3 dzwonów. Były ku tego przesłanki - dzwony na skutek rezonansu naruszyły konstrukcję wieży. Swoje też zrobiły warunki atmosferyczne. „A ściągniecie i zainstalowanie od nowa dzwonów, po wstępnych szacunkach, kosztowałoby 200 tys. złotych. Wpadłem więc na pomysł, by dzwony zostawić, wybyć okna, wstawić żaluzje i siatki ochronne oraz odbudować i wzmocnić konstrukcję przy dzwonach. Wówczas dźwięk będzie się swobodnie rozchodził i unikniemy niepotrzebnych kosztów” - tłumaczy Ksiądz Proboszcz.
Na chwilę obecną ľ wieży jest wyremontowane. W połowie września wymieniona zostanie więźba dachowa i położona zostanie powlekana blacha ocynkowana na dachu wieży. Całość ma być gotowa za kilka miesięcy, na odpust parafialny, który przypada 4 grudnia. Podczas odpustu świątynia zostanie konsekrowana, bowiem do tej pory nie spełniała odpowiednich warunków. Konsekrację poprzedzą misje św.
Na dwa tygodnie przed konsekracją zostanie zamontowane nowe, stałe, pancerne, ogniotrwałe tabernakulum. Już przygotowuje je Stanisław Czajka, metaloplastyk z Przemyśla. Tabernakulum zostanie zatopione w krzewie gorejącym, w gałęziach którego będą wkomponowane zaimpregnowane bryły węgla, nawiązujące go górniczych tradycji parafii. Nad tabernakulum zawieszony został już XVI wieczny krzyż. „Będzie to stanowić całość z ołtarzem, na którym codziennie dokonuje się bezkrwawa ofiara krzyża” - podkreśla ks. Stach.
Póki co trwa piaskowanie murów kościoła czyli czyszczenie cegły pod ciśnieniem. Przywróci to naturalny kolor murów. Następnie mur zostanie odpowiednio zaimpregnowany, by śnieg, deszcz, upał czy mróz nie spowodowały pęknięć. Zmian doczeka się także fronton kościoła. Filary i zadaszona część wejściowa zostanie wyłożona cegłą klinkierową - teraz jest wytynkowana - spowoduje to ujednolicenie wyglądu świątyni. Prac jest więc mnóstwo, ale wiele już dokonano.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Marta Olszewska, wdowa po b. premierze Janie Olszewskim

2020-04-05 13:07

[ TEMATY ]

zmarły

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę nad ranem zmarła Marta Olszewska, wdowa po nieżyjącym już byłym premierze Janie Olszewskim. Była dziennikarką i działaczką opozycji antykomunistycznej, odznaczoną przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O śmierci Marty Olszewskiej poinformowali w niedzielę: Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz były szef MON Antoni Macierewicz.

"Dziś nad ranem zmarła Marta Olszewska z domu Miklaszewska, żona śp. premiera Jana Olszewskiego i matka działacza niepodległościowego Marka Majle. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2007 roku została członkiem Kapituły Orderu" - napisał Macierewicz na Facebooku.

Jak dodał, żona zmarłego przed rokiem Jana Olszewskiego była wybitną dziennikarką m.in. "Tygodnika Solidarność" i prasy podziemnej, działaczką opozycji niepodległościowej, autorką sprawozdań z procesów robotników z Ursusa, morderców błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz pierwszego wywiadu z płk. Ryszardem Kuklińskim. "Żegnamy Cię Marto. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie" - napisał polityk PiS.

Jan Olszewski - adwokat, publicysta i polityk (od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. premier) zmarł 7 lutego 2019 roku. (PAP)

mkr/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Włochy: W ciągu doby zmarło 636 osób zakażonych koronawirusem, wzrost do ponad 16,5 tys.

2020-04-06 18:34

[ TEMATY ]

Włochy

koronawirus

źródło: wPolityce.pl

636 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łącznie zanotowano dotąd od lutego 16 523 zgony. Od niedzieli wirusem zaraziło się 1941 następnych osób. Ich łączna liczba obecnie wynosi 93 tysiące.

Dotychczas potwierdzono 132 tysiące przypadków w całym kraju. Wyleczonych zostało 22,8 tys. chorych.

Szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli prezentując te dane w Rzymie podkreślił, że trzeci dzień z rzędu spada liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii. Na konferencji prasowej zwrócono uwagę na to, że dane wskazują na pewną poprawę sytuacji.

W Mediolanie ogłoszone zostały dane dotyczące Lombardii, czyli epicentrum epidemii we Włoszech. Tam w ciągu jednego dnia zmarło 297 osób. Spada liczba ludzi hospitalizowanych. Koronawirusem zakaziło się około 1100 następnych osób. Zakażonych jest w tym regionie 51 tys. osób. (PAP)

sw/ ap/

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję