Reklama

Obchody Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej ( cz. II)

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 czerwca imię sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju. Uroczystą Mszę św. w kościele Trójcy Świętej i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny celebrował i homilię wygłosił ks. bp Mariusz Leszczyński. W Szkole odsłonięto pamiątkową tablicę, po czym dzieci zaprezentowały piękny program związany z postacią Prymasa Tysiąclecia. Natomiast 27 czerwca program słowno - muzyczny na Rynku Wielkim w Zamościu zaprezentował zespół dziecięcy "Arka Noego".

W lipcu w Centrum Oświaty, Kultury i Sportu w Krasnobrodzie otwarto wystawę fotografii, ilustrującą związki Prymasa Tysiąclecia z Kościołem na Zamojszczyźnie.

W pierwszych dniach sierpnia odbyły się w Zamościu główne uroczystości. Od 1 do 11 sierpnia otwarta była w katedrze wystawa poświęcona postaci Prymasa Tysiąclecia, przygotowana przez Instytut Prymasowski w Warszawie. 3 sierpnia udała się pielgrzymka z Zamościa do Zuzeli - miejsca urodzin Prymasa, a w tym dniu w Zamościu wystawiono sztukę w oparciu o Zapiski więzienne Księdza Prymasa, przygotowaną przez Julię Rodzik. W niedzielę 5 sierpnia, o godz. 10.30, pasterz diecezji - ks. bp Jan Śrutwa celebrował w katedrze uroczystą Mszę św., podczas której homilię wygłosił ks. inf. Jacek Żórawski. Kaznodzieja przypomniał sylwetkę Prymasa Tysiąclecia oraz jego zasługi dla Kościoła lubelskiego i Kościoła w Polsce. Zachęcał też wiernych do wielkiego dziękczynienia Bogu za tego wielkiego Polaka, Biskupa i Kandydata na ołtarze. Po Komunii św. wierni modlili się o beatyfikację Sługi Bożego, a tekst specjalnej modlitwy odczytał ks. inf. Franciszek Greniuk, kanclerz Kurii.

6 sierpnia ks. bp J. Śrutwa celebrował Mszę św. w Stanisławce, na terenie parafii Horyszów Polski, gdzie w czasie II wojny światowej ukrywał się ks. Wyszyński. Po wojnie, jako biskup lubelski, wizytował on tę parafię. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń umieszczono na ścianie miejscowej kaplicy, z inicja-

tywy proboszcza ks. Leszka

Oberdy, tablię ze słowami Prymasa Tysiąclecia: "Warto wszystko oddać, by Boga zachować", a w miejscu, gdzie ukrywał się ks. Wyszyński, ustawiono obelisk z tablicą oraz krzyż, które poświęcił Ksiądz Biskup. Kazanie podczas tej uroczystości wygłosił ks. J. Ciżmiński. W sierpniu odbyła się też kolejna pielgrzymka wiernych z Zamościa, tym razem szlakiem miejsc uwięzienia Prymasa Tysiąclecia.

18 sierpnia na Jasnej Górze, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Energetyków, Elektryków i Elektroników, w której uczestniczyła liczna delegacja z Zamojskiej Korporacji Energetycznej, ks. bp Leszczyński wygłosił referat pt. Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Maryjny.

Wiele ważnych wydarzeń w ramach obchodów Roku Kardynała Wyszyńskiego miało miejsce również we wrześniu. 1 września ks. bp J. Śrutwa celebrował Mszę św. w Aleksandrowie, z okazji nadania tamtejszemu Gimnazjum imienia kard. Stefana Wyszyńskiego. Poświęcił też sztandar szkoły i nową salę gimnastyczną oraz uczestniczył w dożynkach. 2 września ks. abp Bolesław Pylak wygłosił w Biłgoraju referat o postaci Prymasa Wyszyńskiego.

Podniosłe uroczystości odbyły się 15 i 16 września w Hrubieszowie. 15 września ks. bp J. Śrutwa poświęcił tablicę ku czci kard. Wyszyńskiego w Gimnazjum nr 2. Natomiast 16 września, w 55. rocznicę pobytu Księdza Prymasa w tym mieście, Mszę św. celebrował ks. Andrzej Puzon, a homilię wygłosił Ksiądz Biskup, który po nabożeństwie poświęcił pamiątkowe popiersie Prymasa Tysiąc- lecia i tablicę w miejscowych koszarach. W związku z 100. rocznicą urodzin Księdza Prymasa i 55. rocznicą jego wizyty w Hrubieszowie od 24 października była otwarta wystawa w miejscowym Muzeum pt. Śladami Prymasa Tysiąclecia. W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Zamościu (23-30 września) 24 września zaprezentowano w kościele pw. Miłosierdzia Bożego spektakl pt. Refleksje więzienne Prymasa Tysiąclecia według Zapisków więziennych, natomiast 25 września w kościele Ojców Franciszkanów dokonano podsumowania konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, w tym także niepełnosprawnych pt. Czas to miłość - Stefan Kardynał Wyszyński. Punktem kulminacyjnym konkursu była Msza św. celebrowana przez ks. bp. Leszczyńskiego, który wygłosił także homilię do dzieci i młodzieży. Dobra organizacja i przebieg tej imprezy, którą uwieńczono wręczeniem nagród laureatom, była w dużej mierze zasługą Marii Gmyz. Organizatorów tego konkursu wspierał Diecezjalny Komitet Obchodów Roku Prymasa Tysiąclecia oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, działające przy Wydziale Duszpasterskim.

Październik również obfitował w liczne wydarzenia, związane z Rokiem Prymasa Tysiąclecia. 7 października imię kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymało Gimnazjum w Mirczu, a uroczystości tej przewodniczył ks. bp Jan Śrutwa. Także szkoła w Łabuńkach, na terenie parafii Łabunie, otrzymała 14 października imię Prymasa Tysiąclecia oraz sztandar, który poświęcił miejscowy proboszcz ks. Aleksander Sieciechowicz.

26 października, w godz. od 10.00 do 13.00, w Ratuszu zamojskim odbyła się sesja popularno-naukowa pod hasłem: Prymas Tysiąclecia a wychowanie młodzieży, zorganizowana przez Fundację "Dom Trzeciego Tysiąclecia" im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu. Prelekcje wygłosili: ks. prof. Anzelm Waiss (KUL) - Źródła patriotyzmu Prymasa Tysiąclecia; dr Alina Rynio - Aktualność myśli pedagogicznej Prymasa Tysiąclecia; ks. prof. Janusz Nagórny (KUL) - Wychowanie do wolności w ujęciu Prymasa Stefana Wyszyńskiego i mgr Anna Rastawicka (Instytut Prymasowski w Warszawie) - Godność człowieka jako fundament nauczania Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia po południu uczniowie Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żdanowie zaprezentowali w kościele św. Katarzyny program słowno-muzyczny. O godz. 16.00 celebrował tam Mszę św. ks. bp J. Śrutwa, a homilię wygłosił ks. J. Ciżmiński. Wieczorem, o godz. 17.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego, w gronie licznie przybyłych gości na czele z prezydentem Markiem Grzelaczykiem, odbyła się oficjalna inauguracja działalności Fundacji " Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego". W jej powstanie duże zasługi położyła Alicja Trefler z Warszawskiego Koła Zamościan im. Michała Pieszki, działającego przy Oddziale Stołecznym PTTK. Fundacja, ustanowiona przez kościół św. Katarzyny w Zamościu i Warszawskie Koło Zamościan, została zarejestrowana 8 listopada 2000 r. w Warszawie, a od 1 grudnia tego roku rozpoczęła swą działalność, w oparciu o "Statut Fundacji «Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego» z siedzibą w Zamościu". Celem Fundacji jest m. in. "upowszechnianie w społeczeństwie, a w szczeólności wśród młodzieży wartości religijnych, patriotycznych, narodowych i społecznych zawartych w nauce Stefana Kardynała Wyszyńskiego; prowadzenie i wspieranie działalności oświatowej i kulturalnej mającej na celu kształtowanie postaw zgodnych z nauką społeczną Kościoła katolickiego i dziedzictwem Prymasa Tysiąclecia(...), tworzenie ośrodków skupiających ludzi pragnących wychowywać młode pokolenie zgodnie z zasadami pedagogiki chrześcijańskiej w ujęciu Stefana Kardynała Wyszyńskiego" (§ 9). Do zarządu Fundacji weszli: Alicja B. Trefler - prezes oraz Krzysztof Zwolan, Piotr Kondraciuk, Jadwiga Mazur, ks. Jan Ciżmiński - prezydent Zgromadzenia Fundatorów, Jerzy Chróścikowski, ks. Marek Giergiel i ks. Marek Żur. Fundacja ma zamiar prowadzić także szeroką działalność charytatywną oraz nieść pomoc finansową i organizacyjną przy budowie Domu Trzeciego Tysiąclecia, który ma stanąć w przyszłości obok kościoła św. Katarzyny. Warto tu odnotować fakt, że kamień węgielny pod budowę tego Domu-pomnika przywieziono z Zuzeli, miejsca urodzenia Księdza Prymasa, a poświęcił go Papież Jan Paweł II 12 czerwca 1999 r. w Zamościu. W październiku w kościołach i kaplicach diecezji były odprawiane nabożeństwa różańcowe, podczas których czytano teksty związane z osobą Prymasa Tysiąclecia.

Bogaty w wydarzenia duszpasterskie i kulturalne był także listopad. Od 4 do 11 listopada trwał w Lubaczowie XV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem: Wielcy Polacy XX wieku, który zainaugurował Mszą św. i homilią ks. bp J. Śrutwa. 6 listopada ks. dr Andrzej Gałka z Warszawy wygłosił prelekcję pt. Stefan kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia. Na zakończenie Tygodnia, 11 listopada, Mszę św. celebrował ks. bp Leszczyński. W homilii mówił o miłości Ojczyzny w ujęciu Prymasa Tysiąclecia, a także o jego pobycie w Lubaczowie w 1966 r., podczas Milenium Chrztu Polski oraz udziale w uroczystościach nawiedzenia symboli maryjnych w Lubaczowie, Bełżcu i Tomaszowie w 1971 r.

W Hrubieszowie, wramach obchodów Roku Kardynała Wyszyńskiego, odbywał się od 8 do 10 listopada VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego pod hasłem: Musicie być jak orły, mieć serce orle i wzrok orli ku przyszłości, a 15 listopada w Zamojskim Domu Kultury miały miejsce występy artystyczne, wręczenie nagród laureatom konkursów oraz wystawa fotografii związana z postacią Prymasa Tysiąclecia.

16 listopada, w 53. rocznicę powołania biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego na Stolicę Prymasowską w Gnieźnie i Warszawie, odbyły się w Zamościu uroczystości podsumowujące obchody Roku Kardynała Wyszyńskiego. O godz. 9.30 w kościele św. Michała Archanioła młodzież z Gimnazjum nr 1 w Hrubieszowie zaprezentowała pogram słowno-muzyczny, a o godz. 10.00 została tam odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. J. Śrutwy. Kazanie wygłosił ks. inf. Stanisław Kur z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Dalsze uroczystości odbywały się w zamojskim Kinie "Stylowy". Zgromadzeni tam goście, wśród których był ks. bp Leszczyński, mieli okazję zobaczyć prezentacje programów artystycznych, w wykonaniu uczniów szkół noszących imię Prymasa Tysiąclecia, tj. Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, Gimnazjum w Mirczu, Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie, Gimnazjum w Aleksandrowie, Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim, Gimnazjum w Żdanowie, Szkoły Podstawowej nr 9 w Zamościu i Gimnazjum w Łabuńkach. Podczas tej imprezy wystąpili także uczniowie ze szkół w Sitnie, Tomaszowie i Kunkach oraz dzieci z zespołu tanecznego "Raptus" z Zamojskiego Domu Kultury. Bardzo interesujący był także spektakl o losach więziennych Prymasa Tysiąclecia, który zaprezentowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Podczas jesiennych VII Zamojskich Dni Filmu Religijnego " Sacrofilm" - Zamość 2001 zaprezentowano m. in. film Teresy Kotlarczyk, pt. Prymas. Trzy lata z tysiąca. W ramach Dni, 13 listopada, ks. bp Leszczyński wygłosił referat dla studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, na temat 30. rocznicy peregrynacji symboli maryjnych w Kościele na ziemi zamojsko-lubaczowskiej w 1971 r., w której uczestniczył Prymas Wyszyński. Prelekcję na ten temat Ksiądz Biskup miał także 15 grudnia w siedzibie "Civitas Christiana" w Zamościu ( zob. M. Leszczyński, Trzydziesta rocznica nawiedzenia Pani Jasnogórskiej w symbolach maryjnych z udziałem Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kościele na ziemi zamojsko-lubaczowskiej, "Zam. Inform. Diec.", nr 3 s. 273-280; na s. 281-299 opublikowano po raz pierwszy pełne teksty kazań, które wygłosił Ksiądz Prymas w Lubaczowie, Bełżcu i Tomaszowie w 1971 r., sprowadzone z Archiwum Instytutu Prymasowskiego w Warszawie).

Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej obfitował w wiele doniosłych wydarzeń religijno-duszpasterskich i kulturalnych. Pięć szkół otrzymało imię Prymasa Tysiąclecia. Poświęcone zostały liczne tablice ku jego pamięci. Nade wszystko był to szczególny czas na okazanie wdzięczności Bogu za Wielkiego Prymasa Tysiąclecia i na ufną modlitwę o jego rychłą beatyfikację.

Biskup Mariusz Leszczyński

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Jałmużna „Last Minute”

2024-03-28 11:03

CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej podjęła się trudu zebrania funduszy na rzecz osób najbardziej potrzebujących w okresie Wielkanocy. Kolejna akacja to Jałmużna „Last Minute”. To nie tylko zwykła zbiórka pieniędzy, ale gest solidarności i wspólnoty wobec tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję