Reklama

W podróży przez naukę

Niedziela wrocławska 37/2008

Krzysztof Kunert: - Na początku naszej rozmowy proszę przyjąć od redakcji oraz czytelników „Niedzieli Wrocławskiej” gratulacje z powodu objęcia nowej funkcji, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą na UWr.

Prof. Adam Jezierski: - Bardzo dziękuję. Przede mną wiele pracy i mam nadzieję, że podołam obowiązkom.

- Zanim zapytam o konkrety związane z tegorocznym Festiwalem, chciałbym przez chwilę zastanowić się nad fenomenem tej imprezy. W przygotowanie i realizację Festiwalu zaangażowanych jest bowiem wiele uczelni Wrocławia i regionu, które od 11 lat pod wspólnym szyldem promują dolnośląską naukę.

- Faktycznie, jest to fenomen. Wystarczy popatrzeć na liczby. W Festiwalu biorą udział wszystkie publiczne szkoły wyższe oraz, z roku na rok, coraz większa liczba szkół niepublicznych. W tegorocznej edycji przekłada się to na ponad 800 imprez, które przygotowywane są przez środowiska naukowe, co ważne, praktycznie za darmo. Pieniądze, które mamy, są niewielkie i służą jedynie wydrukowaniu programu czy gazetki oraz np. do zakupu festiwalowych flag. Przede wszystkim więc mamy tu do czynienia z ogromnym entuzjazmem i chęcią zaprezentowania społeczeństwu zdobyczy polskiej nauki.

- Jednak, aby te 800 imprez mogło się odbyć, Festiwal potrzebuje organizacji?

- Cały festiwal organizowany jest w oparciu o niezwykle skromne środki. Istnieje co prawda biuro festiwalowe, które jest utrzymywane przez wyższe uczelnie. To w sumie niecałe dwa etaty. Również na każdej uczelni jest koordynator imprezy, który odpowiada za przygotowania uczelnianego programu i zabezpieczenie sal na wykłady. Globalną opiekę nad festiwalem sprawuje Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Wrocławia i Opola. Cała reszta to rzesza wolontariuszy i dobra wola władz samorządowych Wrocławia i Urzędu Marszałkowskiego. Nie można też zapomnieć o naszym głównym sponsorze, Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Do kogo adresujecie DFN?

- Festiwal adresowany jest do wszystkich chętnych, tak dla humanistów jak i umysłów ścisłych. W zeszłym roku odnotowaliśmy 100 tys. uczestników. Sądzę, że w tym roku będzie to podobna liczba. Tym bardziej, że festiwal rozrasta się o Legnicę, Ząbkowice Śląskie, Wałbrzych i Jelenią Górę. Wiele z pokazów zaprezentowanych zostanie w szkołach. Uczniowie od podstawówek po licea stanowią bowiem najliczniejszą grupę naszych widzów. W tym miejscu należy szczególnie podziękować wrocławskiemu Wydziałowi Oświaty, który bardzo nam pomaga w doborze tematyki oraz w organizacji pokazów dla młodzieży.

- Co jest myślą przewodnią tegorocznego Festiwalu?

- Tematem wiodącym jest hasło „Poszerzaj horyzonty - podróżuj po świecie nauki”. W tak szerokim temacie każdy znajdzie coś dla siebie. W konkrecie przyjmuje on formę kilku bloków tematycznych, choć o podróżach będziemy mówili również wprost, chociażby podczas paneli „Jalla. Na afrykańskim szlaku”, wybierając się do Dzielnicy Czterech Świątyń czy też podczas prezentacji pocysterskich klasztorów w Krzeszowie i w Legnickim Polu. Wśród imprez wiodących znajdzie się także blok poświęcony osobom głuchym, będziemy zastanawiać się czy istnieją kosmetyki tylko dla ciała, czy może też dla ducha, zajmiemy się też ewolucją. Osobnym tematem jest, cieszący się szczególnym zainteresowaniem, Park Wiedzy. Proszę mi wierzyć, że metrowa bańka mydlana jest w stanie przyciągnąć doń tłumy. Przy Teatrze Lalek zainstaluje się kilkanaście stoisk, gdzie prezentowane będą interaktywne pokazy. Każdy widz będzie mógł osobiście wykonać jakiś eksperyment, coś zbudować a także np. nauczyć się karmić trzymiesięczne dziecko.

- Festiwal podzielony jest na bloki tematyczne opracowywane przez poszczególne uczelnie...

- Takich paneli jest kilka i każdy składa się z serii wykładów, pogadanek i prezentacji. Pozwolę je sobie wymienić: „Podręczny bagaż humanisty”; „Przewodnik po świecie sztuki”; „Wyprawa w społeczeństwo”; „Tropem zdrowia”; „Ścieżkami biologii; „Chemiczny atlas”; „Zwiedzanie Ziemi”; „W krainach matematyki, fizyki i astronomii” oraz „Przez labirynty techniki”. Osobne bloki prezentowane będą w wymienionych wcześniej miastach: „Legnickie zagłębie minerałów”, „Bogactwo Ząbkowickiej Ziemi”, „Spotkajmy się w Wałbrzychu”, „Jeleniogórskie krajobrazy”.

- Jaki jest udział katolickich uczelni w tegorocznym DFN?

- W tym roku w nasze działania bardzo dynamicznie włączyli się profesorowie Seminarium Duchownego w Legnicy, m.in: ks. Jan Klinkowski zaprezentuje wędrówkę pierwszych chrześcijan po Syrii, krainę Edyty Stein pokaże ks. Jerzy Machnacz, zaś w katedrze św. Piotra i Pawła będziemy mogli wysłuchać koncertu muzykologa ks. Piotra Dębskiego. Natomiast na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu będziemy mogli wysłuchać serii wykładów i prezentacji zebranych pod hasłem „Dialog i wyzwania współczesnego Kościoła”, które przedstawią m.in. profesorowie: ks. Roman Rogowski, ks. Bogdan Ferdek, ks. Józef Pater czy o. Piotr Liszka.

- W jakim kierunku zmierza rozrastający się ciągle Festiwal?

- Festiwal żyje już własnym życiem. Kiedy Kolegium Rektorów powierzyło mi funkcję koordynatora, poprosiłem o ograniczenie liczby festiwalowych imprez, a w konsekwencji ich ilość wzrosła. Niektórzy komentują ten fakt przewrotnie, że nauka musi się rozwijać... Cieszy nas ogromnie, że z roku na rok zwiększa się ilość pokazów, tematycznie i formalnie dostosowanych, do szerokiego odbiorcy. Podczas DFN dużo mówi się o sprawach, które dotyczą wszystkich ludzi. Tematy dotyczące zdrowia, ekologii, techniki czy sfery ducha zajmują najwięcej miejsca. W konsekwencji mówi się coraz głośniej o inicjatywie powołania na bazie DFN całorocznej wystawy - centrum aktywnej popularyzacji wiedzy. Tego typu ośrodki istnieją w wielu miastach Europy Zachodniej, a z budową takiego centrum ruszyła ostatnio Warszawa. Gdyby podobna inicjatywa udała się również we Wrocławiu, byłby to bardzo konkretny owoc naszej wieloletniej pracy.

Dolnośląski Festiwal Nauki na PWT

Ks. prof. Roman Rogowski, Ewangelia według kobiety, 19 września, PWT (aula), godz. 15-16
Ks. prof. Bogdan Ferdek ks. dr Adam Lasek, mgr A. Karbowiak, Ekoreligia?, 23 września, PWT (aula), godz. 15-16
O. prof. Piotr Liszka, Wpływ modelu myślenia na kształtowanie społeczeństwa, 23 września, PWT (aula), godz. 16-17
Ks. mgr-lic. Stanisław Szupieńko, Mecenat artystyczny Benedyktynów i Cystersów w XVII i XVIII w. na przykładzie opactw w Krzeszowie i Legnickim Polu. Główne wątki ideowe i ikonograficzne, 23 września, PWT (aula), godz. 17 - 18.30
Mgr Karol Fjałkowski, Czy nauczanie Kościoła może zmienić świat?, 24 września, PWT (aula), godz. 10-11
O. dr hab. Kazimierz Lubowicki, Jak żyć po poronieniu samoistnym?, 24 września, PWT (aula), godz. 11-12
Ks. prof. Józef Pater, Tajemnice Ostrowa Tumskiego, 24 września, wejście do katedry, godz. 15-16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o uzdrowienie za przyczyną św. Jana Pawła II

2020-04-02 07:09

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

modlitwa

Grzegorz Gałązka

Za przyczyną św. Jana Pawła II uzdrowionych zostało wiele osób. W czasie pandemii koronawirusa można się zwrócić do Boga za wstawiennictwem świętego o uzdrowienie z tej choroby. Dziś przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Publikujemy tekst modlitwy:

Boże, który jesteś Stwórcą człowieka oraz Panem życia i śmierci, bądź uwielbiony! Jeśli jest Twoją wolą, Panie, abym wyzdrowiał, proszę Cię za przyczyną świętego Jana Pawła II o uzdrowienie mnie z tej choroby. Niech Duch Święty, którego otrzymałem w sakramencie chrztu i bierzmowania, pomoże mi przyjąć Twoją świętą wolę. Niech On mnie prowadzi; niech mnie obdarzy męstwem, abym potrafił przyjąć i dźwigać swój krzyż. Uwielbiam Cię, Panie, za wszystkie łaski, którymi mnie obdarzyłeś i ciągle obdarzasz. Chcę wykonać do końca zadanie, jakie mi zleciłeś. Przez zasługi Twojego Syna, który cierpiał na krzyżu, proszę Cię: obdarz mnie zdrowiem ciała i duszy Amen.

Modlitwa pochodzi z: Nowenna do św. Jana Pawła II, O rozwiązanie trudnych spraw, Marianie, Warszawa 2014.

CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

2020-04-03 13:37

Ks. Mariusz Frukacz

W czwartek, 2 kwietnia, w godzinach południowych, w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na krakowskiej Woli Justowskiej odbyła się msza żałobna za duszę śp. profesora Krzysztofa Pendereckiego.

Uroczystości żałobne zmarłego w niedzielę śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyły się w skromnej świątyni parafialnej i miały charakter ściśle prywatny. W nabożeństwie, koncelebrowanym przez ks. prof. Roberta Tyrałę, uczestniczyła najbliższa rodzina zmarłego – żona, Elżbieta Penderecka, dzieci i wnuczka. Przed kościołem żegnali twórcę przyjaciele oraz sąsiedzi – informuje Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W trakcie mszy żałobnej rozbrzmiewała muzyka Jana Sebastiana Bacha, Krzysztofa Pendereckiego i polskie pieśni religijne. Odczytane zostały okolicznościowe listy kondolencyjne od Pary Prezydenckiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Krakowa.

„Osobiście ze szczególnym wzruszeniem wspominamy uroczysty koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas którego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rozbrzmiało Polskie Requiem. Monumentalny utwór chóralny, doskonale oddający dzieje i losy Polaków w XX wieku, wywarł głębokie wrażenie na słuchaczach – szefach delegacji zagranicznych uczestniczących w obchodach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni” – napisali Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.

„Maestro, żegnając Cię dzisiaj, pragniemy, byś wiedział, że w Twoim mieście będziesz żył wiecznie – w naszej pamięci, w naszych sercach, w naszych wspomnieniach i przeżyciach, które pozostają z nami w Twojej sztuce” – napisał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak informuje Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wyrazy współczucia i solidarności na platformach internetowych oraz w formie listów przekazali m.in. papież Franciszek, przywódcy wielu krajów, koronowane głowy, liczni ambasadorowie, dyrektorzy instytucji kultury i artyści.

W godzinach popołudniowych urna z prochami prof. Krzysztofa Pendereckiego została złożona w bazylice św. Floriana, w której zgodnie z wielowiekową tradycją rozpoczynała się Droga Królewska – trasa ceremonialnych wjazdów lub pogrzebów. Uroczysty pogrzeb o charakterze państwowym planowany jest po ustaniu pandemii. Prochy wybitnego twórcy zostaną wówczas złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

W czwartek wieczorem na fasadzie krakowskiego Magistratu, Pałacu Wielopolskich, wyświetlone zostało wspomnienie o zmarłym kompozytorze.

Krzysztof Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, której to uczelni został po latach rektorem. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

W swej twórczości artysta sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do jego najważniejszych dzieł należą: “Pasja wg św. Łukasza”, “Polskie Requiem”, “Ofiarom Hiroszimy – tren”, za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO czy symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, przygotowana na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

Był doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie (1994), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2016) oraz wielu uczelni artystycznych na całym świecie, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017).

W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Dzięki jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia – dziś uważana nie tylko za jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych, ale należącą także do europejskiej czołówki.

Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie 29 marca w wieku 86 lat.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję