Reklama

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2008/2009

Niedziela podlaska 39/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy dzień w kalendarzu szkolnym, 1 września, okazał się wyjątkowy dla Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gimnazjum im. Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego tworzących Zespół Szkół w Drohiczynie. Miała tu miejsce Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2008/2009. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, celebrowaną przez bp. Antoniego Pacyfika Dydycza oraz abp. Bruno Musaro nuncjusza apostolskiego z Gwatemali i wielu innych księży. Nabożeństwo odprawiono również w cerkwi pw. św. Mikołaja. Na uroczystej Mszy św. w katedrze zgromadzili się licznie przybyli goście, przedstawiciele władz samorządowych, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież szkolna należąca do scholi i orkiestry OSP. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił Biskup Drohiczyński. Na wstępie powitał przybyłych gości, nauczycieli, rodziców oraz dziatwę szkolną. Zwrócił uwagę na obecność krzyża, będącego znakiem właściwym człowiekowi w przeszło 1000-letniej historii Państwa Polskiego. Zaznaczył, że krzyżem rozpoczynamy każdą ofiarę, towarzyszy on nam podczas ważnych uroczystości, jest obecny każdego dnia. Jego Ekscelencja powiedział też o Bożym błogosławieństwie, które jest dowodem bezwarunkowej miłości Boga do człowieka. Przypomniał także, że początek roku szkolnego to czas planów i marzeń, często marzeń o dorosłości. Na tej drodze do ich realizacji czyha wiele pokus, stąd młodemu człowiekowi potrzebne jest wsparcie ze strony dorosłych - rodziców, nauczycieli oraz instytucji oświatowych. Prawdziwie dorosły jest ten, kto potrafi mądrze korzystać z możliwości, jakie niesie cywilizacja. W tym miejscu przypomniał apel Jana Pawła II skierowany do młodych, aby nie dali się zwieść złu. Żyć to wciąż wyrywać się do przodu, dążyć do czegoś nowego, rozwijać potencjał swych możliwości. Dla młodego człowieka staje się to często celem najważniejszym, jednak w tej pogoni za sukcesem, ku przyszłości nie można zapominać o przeszłości, o przestrogach ojców. Zmieniają się cywilizacje, kultura stawia coraz to nowe wymagania, ale człowiek powinien pamiętać o ciągłości dziejów. Mała Ojczyzna i głęboko zakorzeniona w niej tradycja stanowią fundament pod każde solidne wychowanie, zaś życie z krzyżem na sercu, z łaską Bożą, życie bogate w plany i marzenia, jednocześnie zgodne z zasadami chrześcijaństwa pozwala zachować ludzką godność. Za wszelką cenę powinniśmy bronić człowieczeństwa, budować je na mocnym fundamencie, jakim jest wiara. Ksiądz Biskup słowa życzeń poprzedził słowem dotyczącym 69. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wskazał, jak bardzo człowiek niszczy siebie i innych, gdy zwątpi i odwróci się od Boga. Słowa homilii zachęciły zebranych do refleksji, pozwoliły zrozumieć, czym jest dążenie ku dorosłości, jakimi prawami powinien kierować się człowiek, pragnący czerpać ze źródeł cywilizacji.
Dalsza cześć uroczystości miała miejsce w hali sportowej szkoły. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.
Jako pierwsza głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół w Drohiczynie, Dorota Kowalczuk. Dokonała prezentacji pocztów sztandarowych przybyłych na tę uroczystość szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach; Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach; Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Stanisława Reymonta w Czartajewie; Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grodzisku; Szkoły Podstawowej im. Ignacego Kłopotowskiego w Miłkowicach Jankach; Zespołu Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku; Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach; Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Drohiczynie; Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drohiczynie; Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drohiczynie.
Następnie głos zabrał burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, wyrażając ogromną radość z przybycia gości do historycznej stolicy Podlasia. Powitał ordynariusza drohiczyńskiego bp. Antoniego Dydycza, bp. Jerzego oraz przybyłych duchownych, przedstawicieli władz województwa podlaskiego na czele z wojewodą podlaskim - Maciejem Żywno, szefa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej Lidię Krajewską. Wyraził też zadowolenie z przybycia podlaskiego kuratora oświaty w Białymstoku Jerzego Kiszkiela, wicekurator Wiesławy Ćwiklińskiej oraz przedstawicieli instytucji oświatowych. Serdecznie powitał także przybyłych senatorów, posłów, członków władz powiatowych, samorządowych, dyrektorów szkół, nauczycieli. Gorące pozdrowienia skierował również do uczniów i przybyłych na uroczystość rodziców. Wyraził zadowolenie z faktu, iż to Zespół Szkół w Drohiczynie został wyróżniony i ma możliwość bycia gospodarzem tak ważnej uroczystości.
Podlaski Kurator Oświaty życzył wszystkim spełnienia planów i marzeń związanych z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Przed każdym uczniem oraz pracownikiem oświaty otwiera się możliwość ich urzeczywistniania, wszystko zależy od ambicji, wysiłku i umiejętności wykorzystania możliwości. Ta nadzieja dotyczy również całej polskiej oświaty, przed którą wiele zmian, wynikających z potrzeby reformy programowej. Każda nowość jest wyzwaniem, ale też szansą. Jak zaznaczył Kurator, początek roku szkolnego jest wyjątkowy ze względu na towarzyszącą mu oprawę, ale już następnego dnia czeka wszystkich ciężka praca. Dyrektorom, nauczycielom, wychowawcom życzył stabilnej atmosfery, sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, satysfakcji i spełnienia zawodowego. Uczniom zaś, aby w nowy rok wkroczyli z energią i entuzjazmem. Życzenia spokojnego roku szkolnego przekazał też rodzicom, podkreślając ich ważną rolę w życiu szkoły.
Następnie miały miejsce wystąpienia gości. Zgromadzeni z zainteresowaniem wysłuchali abp. Bruno Musaro nuncjusza apostolskiego Gwatemali, przybyłego do Drohiczyna na zaproszenie bp. A. Dydycza. Opowiedział on o trudnych warunkach życia w Gwatemali, o niewielkich szansach edukacyjnych tamtejszych dzieci. Podkreślił, że aby być dojrzałą, odpowiedzialną za społeczność osobą należy dobrze przygotować się do tej roli, a jest to możliwe dzięki ciężkiej pracy, wzbogacaniu wiedzy i umiejętności. Dzieci drohiczyńskie podarowały Biskupowi plecak z przyborami szkolnymi, aby przekazał go dzieciom, z którymi pracuje w Gwatemali. Tuż po przedstawicielu Stolicy Apostolskiej głos zabrał bp Jerzy, tuż po nim szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej Lidia Krajewska. Odczytała list Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall, w którym czytamy, że szkoła ma pomóc dzieciom poznać samych siebie, otaczający je świat, dobrze przygotować do dorosłego życia. Lidia Krajewska zapewniła, iż zostaną wprowadzone zmiany mające na celu ułatwienie pracy nauczycielowi, uproszczenie prawa oświatowego, zlikwidowanie biurokracji, wdrażanie podwyżek wynagrodzeń. W bieżącym roku szkolnym zakres współpracy z rodzicami będzie rozszerzony. Instytucje oświatowe będą wspierać rodziców w jak najlepszym przygotowaniu dzieci do nauki w szkole.
O swoim poparciu dla inicjatyw na polu oświatowym zapewniał kolejny mówca - członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Jacek Piorunek. Wyraził życzenie, aby polska oświata kwitła, by rozrastały się polskie szkoły, by nie brakło w nich obiektów sportowych, a warunki lokalowe zachęcały do spędzania w nich jak najwięcej czasu.
W dalszej części uroczystości głos zabrała ponownie Pani Dyrektor. Przekazała zebranym ogólne informacje o Zespole Szkół w Drohiczynie, podkreślając długoletnią tradycję szkolnictwa w tym mieście. Zaznaczyła, że rozpoczynający się rok szkolny niesie wiele ważnych rocznicowych wydarzeń - Gimnazjum im. Jana Pawła II odchodzić będzie 10-lecie, Liceum Ogólnokształcące 90- lecie swego istnienia.
Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie młodzieży, która zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, mający na celu przybliżenie historii Drohiczyna, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów szkół drohickich. Nie zabrakło w nim wątków związanych z działalnością zakonów - począwszy od franciszkanów, poprzez benedyktynki, jezuitów, a skończywszy na pijarach. Jak zaznaczyli występujący, współczesna społeczność szkolna Drohiczyna jest spadkobiercą czterowiekowej tradycji szkolnictwa w naszym mieście. Teksty poetyckie i narracyjne opracowane przez Bożenę Niemyjską, wraz z częścią muzyczną przygotowaną pod przewodnictwem Małgorzaty Głowackiej, oraz tańcami regionalnymi zaprezentowanymi przez Szkolny Zespół Tańca działający pod kierunkiem Aliny Małaszkiewicz, wzbudziły refleksję na temat dziedzictwa kulturowego i jego roli w kształtowaniu młodych pokoleń.
Po montażu słowno-muzycznym podziękowanie od Rady Miejskiej w Drohiczynie, za pracę w Szkolnym Zespole Tańca, reprezentowanie szkoły podczas uroczystości lokalnych i ogólnopolskich turniejów tańca, kultywowanie tradycji regionalnych otrzymała Alina Małaszkiewicz
Podsumowaniem spotkania w Drohiczynie były podziękowania skierowane przez Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Drohiczyna. Bardzo ważnym akcentem było symboliczne rozpoczęcie nowego roku szkolnego, którego dokonał Podlaski Kurator Oświaty. Pierwszy raz w tym roku szkolnym zabrzmiał ogromny, specjalnie przygotowany na tę uroczystość dzwonek i równie głośno dało się słyszeć zdanie: Rok szkolny 2008/2009 uważam za otwarty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję