Reklama

Polska

Jasna Góra: nowa plenerowa wystawa o Prymasie Tysiąclecia

- Trzeba nam dążyć do wielkich podniebnych lotów, wielkich Bożych zwycięstw, których uczył nas kard. Wyszyński, strażnik naszej wierności Bogu - mówili organizatorzy zainaugurowanej dziś na Jasnej Górze plenerowej wystawy o życiu i dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia. Ekspozycja wpisuje się w jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji Prymasa, który „wszystko postawił na Maryję”.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

www.prymaswyszyński.pl

kard. Stefan Wyszyński

kard. Stefan Wyszyński

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski nazwał Kardynała Wyszyńskiego przede wszystkim człowiekiem wielkiej ufności, strażnikiem naszej wierności względem Boga. Podkreślił, że i dziś, w czasach, w których nie brakuje różnych form zniewoleń, oddziaływania różnych nurtów światopoglądowych na ludzkie życie Prymas Tysiąclecia staje się „strażnikiem naszej wierności względem Boga” – I trzeba prosić, aby ten czas oczekiwania na beatyfikację był dla nas czasem czujności, byśmy patrzyli na naszą ojczyznę, patrzyli na nas tworzących żywy Kościół – mówił podczas uroczystego otwarcia generał paulinów.

Na wystawę składa się 31 plansz ze zdjęciami przyszłego błogosławionego, opatrzonych komentarzami, którymi są słowa Jana Pawła II i samego Prymasa. Są one dokumentacja różnych etapów jego życia i płaszczyzn działania oraz nauczania.

Reklama

Usytuowanie ekspozycji, wzdłuż murów prowadzących na Jasną Górę od strony bramy 'Totus Tuus', nie jest przypadkowe, bowiem nawiązuje ona tematycznie do tego papieskiego przesłania, o czym przypomina jej tytuł „Per Mariam Soli Deo” (przez Maryję samemu Bogu). O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry zwrócił uwagę, że Prymas Wyszyński pokazał Jasną Górę Polsce i światu, uczynił ją centrum duszpasterstwa i ewangelizacji w najtrudniejszym etapie polskiej historii.

Na każdej z plansz znajduje się po kilka fotografii. Pochodzą one przede wszystkim z bogatego archiwum Instytutu Prymasowskiego. Jak powiedziała Stanisława Grochowska odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego - założycielka wspólnoty, Maria Okońska, sama zrobiła 10 tys. zdjęć. Na wystawie są te wcześniej już publikowane, ale i te jeszcze nie pokazywane. - Chcemy ukazać człowieka świętego, jego drogę i zawierzenie Maryi - podkreśliła odpowiedzialna generalna Instytutu i przypomniała, że Prymas był konfratrem Paulinów i bardzo kochał swój Zakon i Matkę Bożą – Wskazywał na Jasną Górę, zwłaszcza na wieżę jasnogórską i podkreślał, że to jest symbol drogi narodu polskiego – zawsze wzwyż, nigdy w dół – trzeba nam wielkich podniebnych lotów i wielkich Bożych zwycięstw.

Wystawę można zwiedzać do końca października 2020r.

Wystawę „Per Mariam Soli Deo” przygotował Instytut Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie w ramach Roku Prymasa Wyszyńskiego ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego.

2020-06-13 19:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu odpowiada

Jakie wydarzenia czekają polski Kościół w 2020 r.? Jaki będzie on sam? Dominować będą słowa „kryzys” czy „nadzieja”?
Będzie to bardzo ważny rok w Kościele w Polsce. Rok naszych wielkich rodaków i wybitnych kapłanów, którzy zapisali się pięknie w historii Kościoła i naszego kraju – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Powrót braci studenckiej

2021-09-28 04:48

Archiwum Centrum Wolontariatu

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję