Reklama

Niedziela Częstochowska

Złoty jubileusz o. prof. Eustachego Rakoczego

Za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu tradycji patriotycznych, pracę duszpasterską i działalność społeczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany świętujący 50-lecie kapłaństwa o. prof. Eustachy Rakoczy, paulin, duszpasterz kombatantów. Uroczystość odbyła się 14 czerwca na Jasnej Górze.

– Nie myślałem, że doczekam dzisiejszego dnia. Jestem ogromnie szczęśliwy. Wydaję mi się, że minęła godzina czy dwie, a to 50 lat, więc dziękuję Bogu, że był tak łaskaw i „przytrzymał” mnie przez ten czas – przyznał jubilat w rozmowie z mediami.

– Z należnym szacunkiem gratulujemy ojcu tego jubileuszu. Wyrażamy to przede wszystkim naszą modlitwą – powiedział o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera odczytał list Andrzeja Dudy skierowany do jubilata. „Dziękuję szczególnie za gorące polskie serce, z którym dostojny Jubilat od pół wieku kultywuje tradycje historyczne i propaguje wartości patriotyczne łączące nas, Polaków, we wspólnotę. Konsekwentnie przyczynia się Ojciec Profesor do umacniania wierności naszego narodu własnemu dziedzictwu i tożsamości” – napisał prezydent.

W uroczystości wziął również udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – Składamy hołd jednemu z największych kapłanów w najnowszych dziejach Rzeczypospolitej, wielkiemu następcy kapelanów niepodległościowych i wojskowych, którzy towarzyszyli walce Polaków o niepodległość. Nasza wdzięczność jest dozgonna, bo nigdy naród by nie przetrwał, gdyby nie przetrwał jego duch, a dzięki takim ludziom jak Ty duch narodu nie zginął – powiedział.

Szef UdSKiOR przypomniał również, że z inicjatywy o. Rakoczego powstała jedna z najcenniejszych relikwii narodowych – wystawiony w Skarbcu jasnogórskim płaszcz hetmański Jasnogórskiej Bogurodzicy, na który składają się odznaczenia, odznaki i ordery uczestników walk o niepodległość Polski.

Min. Kasprzyk wręczył jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom.

Prezes Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa płk. dr Jerzy Banach odczytał list Laurent’a Attar-Bayrou, prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju „Soldiers of Peace International Association” z siedzibą w Lyonie, przyznający o. Rakoczemu Złoty Medal Pokoju. Jubilat otrzymał również kryształowy list dziękczynny ufundowany przez żołnierzy misji pokojowych ONZ z 11 państw.

Reklama

Wiceprezydent Częstochowy dr Ryszard Stefaniak wręczył o. Rakoczemu honorowy Medal „Merentibus” oraz biografię z jego niepublikowanymi kazaniami, a płk. prof. Mieczysław Struś w imieniu sławnych polskich dowódców i motocyklistów – 100-letnią szablę.

– Niech Maryja Cię prowadzi – życzył jubilatowi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

O. prof. Eustachy Rakoczy urodził się w 1943 r. w Budzyniu. W 1962 r. wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Osiem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mianował go Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości. W latach 70. i 80. o. Eustachy Rakoczy był organizatorem duszpasterstwa kombatantów, wśród których posługuje od ponad czterdziestu lat. Jest historykiem sztuki i doktorem habilitowanym nauk teologicznych.

2020-06-14 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Z napędem Ducha Świętego” – pielgrzymki rowerowe z diec. kieleckiej, Przasnysza i Mlądza

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rower

pielgrzymki

BPJG

250 km przejechało 250 osób w 9. Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej. Z miejsca chrztu św. Stanisława Kostki dotarli cykliści z Przasnysza. - W pielgrzymce rowerowej jak w życiu, bez napędu Ducha Św. nie da rady. Bez Niego jesteśmy jak dętka bez powietrza – podkreślali pątnicy z Otwocka-Mlądza.

W ubiegłym roku przyjechała reprezentacja, dziś w 9. Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej dotarło 250 osób. Przed pandemią pielgrzymka kielecka należała do najliczniejszych. Przyjeżdżało nawet pół tysiąca osób.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję