Reklama

Niedziela Częstochowska

Złoty jubileusz o. prof. Eustachego Rakoczego

Za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu tradycji patriotycznych, pracę duszpasterską i działalność społeczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany świętujący 50-lecie kapłaństwa o. prof. Eustachy Rakoczy, paulin, duszpasterz kombatantów. Uroczystość odbyła się 14 czerwca na Jasnej Górze.

– Nie myślałem, że doczekam dzisiejszego dnia. Jestem ogromnie szczęśliwy. Wydaję mi się, że minęła godzina czy dwie, a to 50 lat, więc dziękuję Bogu, że był tak łaskaw i „przytrzymał” mnie przez ten czas – przyznał jubilat w rozmowie z mediami.

– Z należnym szacunkiem gratulujemy ojcu tego jubileuszu. Wyrażamy to przede wszystkim naszą modlitwą – powiedział o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera odczytał list Andrzeja Dudy skierowany do jubilata. „Dziękuję szczególnie za gorące polskie serce, z którym dostojny Jubilat od pół wieku kultywuje tradycje historyczne i propaguje wartości patriotyczne łączące nas, Polaków, we wspólnotę. Konsekwentnie przyczynia się Ojciec Profesor do umacniania wierności naszego narodu własnemu dziedzictwu i tożsamości” – napisał prezydent.

W uroczystości wziął również udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – Składamy hołd jednemu z największych kapłanów w najnowszych dziejach Rzeczypospolitej, wielkiemu następcy kapelanów niepodległościowych i wojskowych, którzy towarzyszyli walce Polaków o niepodległość. Nasza wdzięczność jest dozgonna, bo nigdy naród by nie przetrwał, gdyby nie przetrwał jego duch, a dzięki takim ludziom jak Ty duch narodu nie zginął – powiedział.

Reklama

Szef UdSKiOR przypomniał również, że z inicjatywy o. Rakoczego powstała jedna z najcenniejszych relikwii narodowych – wystawiony w Skarbcu jasnogórskim płaszcz hetmański Jasnogórskiej Bogurodzicy, na który składają się odznaczenia, odznaki i ordery uczestników walk o niepodległość Polski.

Min. Kasprzyk wręczył jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom.

Prezes Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa płk. dr Jerzy Banach odczytał list Laurent’a Attar-Bayrou, prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju „Soldiers of Peace International Association” z siedzibą w Lyonie, przyznający o. Rakoczemu Złoty Medal Pokoju. Jubilat otrzymał również kryształowy list dziękczynny ufundowany przez żołnierzy misji pokojowych ONZ z 11 państw.

Wiceprezydent Częstochowy dr Ryszard Stefaniak wręczył o. Rakoczemu honorowy Medal „Merentibus” oraz biografię z jego niepublikowanymi kazaniami, a płk. prof. Mieczysław Struś w imieniu sławnych polskich dowódców i motocyklistów – 100-letnią szablę.

– Niech Maryja Cię prowadzi – życzył jubilatowi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

O. prof. Eustachy Rakoczy urodził się w 1943 r. w Budzyniu. W 1962 r. wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Osiem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mianował go Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości. W latach 70. i 80. o. Eustachy Rakoczy był organizatorem duszpasterstwa kombatantów, wśród których posługuje od ponad czterdziestu lat. Jest historykiem sztuki i doktorem habilitowanym nauk teologicznych.

2020-06-14 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redaktor naczelny „Niedzieli” podczas Apelu Jasnogórskiego: Wiara wymaga od nas odwagi

- Bycie chrześcijaninem nigdy nie było i nie jest łatwe. Ono wciąż zobowiązuje i stawia przed nami nowe wyzwania - mówił w środę podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Ksiądz Redaktor zwrócił uwagę na wyzwania, które współcześnie czekają na wyznawców Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Anielskie rekolekcje na Skałce

2021-09-28 12:47

Zygmunt Put, wikicommons

Od czwartku 30 września do soboty 2 października w kościele na Skałce odbędą się anielskie rekolekcje.

Do udziału w rekolekcjach w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie zaprasza Bractwo Świętych Aniołów Stróżów. Nauki głosić będzie o. Paweł Przygodzki OSPPE w czasie Mszy św. o godz. 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję