Reklama

Homilie

Jesteśmy dziećmi Bożymi, nikt nie może nam ukraść tej tożsamości

[ TEMATY ]

Msza św.

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przez Jezusa jesteśmy dziećmi Bożymi i nikt nie może nam ukraść tej tożsamości – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii 4 lipca 2013 r. sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. W gronie koncelebransów był arcybiskup-metropolita Rańći w Inidach, kard. Telesphore Placidus Toppo.

W swojej homilii Papież Franciszek skoncentrował się na dzisiejszej Ewangelii (Mt 9,1-8), przedstawiającej uzdrowienie paralityka. Jezus na początku mówi do niego: „Ufaj, synu! Odpuszczają ci się twoje grzechy”. Ojciec Święty zauważył, że być może początkowo człowiek ten był trochę zdezorientowany, bo chciał uzdrowienia fizycznego. Następnie, w obliczu krytyki uczonych w Piśmie, którzy między sobą oskarżali Go o bluźnierstwo – „bo tylko Bóg może odpuszczać grzechy” – Jezus uzdrawia go również na ciele. Papież zaznaczył, że w istocie uzdrowienia, nauczanie, mocne słowa wobec hipokryzji, są tylko znakami, znakami czegoś więcej, czego dokonuje Jezus, czyli odpuszczenie grzechów: „w Jezusie świat jest pojednany z Bogiem, i to jest najgłębszy cud” – stwierdził.

„To pojednanie jest stworzeniem świata na nowo: to najgłębsza misja Jezusa. Odkupienie nas wszystkich, grzeszników, a Jezus czyni to nie słowami, nie za pomocą gestów, nie idąc drogą! Czyni to poprzez swoje ciało! To właśnie On, Bóg, staje się jednym z nas, człowiekiem, aby nas leczyć od wewnątrz, nas, grzeszników” – zaznaczył papież.

Ojciec Święty dodał, że Jezus uwalnia nas od grzechu, stając się sam „grzechem”, biorąc na siebie „cały grzech” i „to właśnie jest nowym stworzeniem”. Jezus zstępuje z chwały i uniża się aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej, aż do okrzyku: "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił". To jest Jego chwała i to jest nasze zbawienie - wskazał kaznodzieja.

„To jest największy cud i co wraz z nim czyni Jezus? Czyni nas dziećmi, obdarzając nas wolnością dzieci. Z tego względu możemy mówić do Boga «Ojcze!» i to mówić z postawą wolności. To jest wielki cud Jezusa. Nas, niewolników grzechu uczynił wszystkich wolnymi, uleczył nas właśnie w głębi naszej egzystencji. Dobrze, abyśmy o tym pomyśleli i dostrzegli jak dobrze być synem, jak wspaniała jest owa wolność dzieci, gdyż syn jest u siebie w domu, a Jezus otworzył nam drzwi tego domu ... Jesteśmy teraz w domu!” – podkreślił papież Franciszek.

Reklama

Teraz, zaznaczył rozumiemy co to znaczy, kiedy Jezus mówi: „Ufaj, synu! Odpuszczają ci się twoje grzechy.”

„To jest źródłem naszego męstwa. Jestem wolny, jestem synem ... Miłuje mnie Ojciec i ja kocham Ojca! Prośmy Pana o łaskę dobrego zrozumienia tego Jego dzieła, tego, czego Bóg w Nim dokonał: pojednał świat ze sobą w Chrystusie, powierzając nam słowo pojednania i łaskę energicznego niesienia w świat tego słowa pojednania, z wolnością synów. Jesteśmy zbawieni w Jezusie Chrystusie! I nikt nie może nam ukraść tej tożsamości. Nazywam się dzieckiem Boga! Jakże piękna to tożsamość! Stan cywilny: wolny! Niech tak będzie!” – zakończył swoją homilię papież Franciszek.

2013-07-04 12:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza postawa na Mszy św.

Wydawałoby się, że wierni regularnie uczęszczający na niedzielną Eucharystię bardzo dobrze wiedzą, jak się mają na niej zachować. W rzeczywistości bywa niekiedy inaczej. Warto zatem przypomnieć pewne ogólne zasady, jakie obowiązują podczas Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

2022-09-25 10:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Modlitwa o pokój, za zabitych, rannych i wszystkich dotkniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie zanoszona jest nieustannie na Jasnej Górze przez paulinów i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, którzy wciąż zapewniają, że chcą „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”. Każdego dnia o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest Msza św. o pokój, odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję