Reklama

Niedziela Lubelska

Niezwykłe oddziaływanie śp. ks. Stanisława Roga

Dom Katechetyczny przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie otrzymał imię ks. Stanisława Roga. Został też otwarty Kącik Pamięci poświęcony pierwszemu proboszczowi i budowniczemu wspólnoty parafialnej oraz świątyni.

Ewa Kamińska

Od śmierci ks. Stanisława Roga minęło już pięć lat, jednak pamięć o tym niezwykłym człowieku jest nadal żywa w sercach tych, którzy się z nim zetknęli. O kultywowanie tej pamięci szczególnie dba wraz z wiernymi obecny proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, ks. kan. Marek Urban. Tymi znakami są m.in. na osiedlu Skwer im. ks. prał. Stanisława Roga, pamiątkowa tablica jemu poświęcona przy drzwiach wejściowych do kościoła oraz książka pt. „Pasterz. Wspomnienia o ks. Stanisławie Rogu”.

W piątek, 12 czerwca, odbyła się skromna (ze względu na warunki sanitarne) uroczystość, na którą przybyło kilku księży wraz abp. Stanisławem Budzikiem, delegacja rodziny śp. pierwszego proboszcza tej parafii i budowniczego kościoła oraz przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. Dotychczasowy Dom Katechetyczny otrzymał imię ks. Stanisława Roga. Został też otwarty Kącik Pamięci jemu poświęcony.

Ks. Marek Urban podkreślił, że miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż w Domu Katechetycznym silnie odcisnęła się obecność ks. Roga. – Ksiądz Stanisław nie tylko każdego dnia zamykał drzwi tego domu, ale też spotykał się z poszczególnymi grupami, błogosławił, rozmawiał, towarzyszył – powiedział. Przypomniał, że ks. Stanisław wpłynął pozytywnie na życie wielu ludzi. Wyraził nadzieję, że Kącik Pamięci stanie się nie tylko przypomnieniem życia i osobowości ks. Stanisława, ale będzie też inspiracją dla tych, którzy go nigdy nie spotkali.

Reklama

Na ścianie pamięci znajduje się symboliczna linia życia, kończąca się drewnianym krzyżem z grobu śp. Proboszcza. Jest też autentyczny stolik z mieszkania ks. Roga. Na ścianie wisi też księga, której karty przedstawiają w skrócie życie ks. Stanisława. Głównym jednak elementem jest kiosk multimedialny pełen informacji, fotografii, tekstów, homilii, wspomnień i wydarzeń. Każdy może więc w dowolny sposób wchodzić w ten bogaty świat pamięci. 

Ks. Marek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, zwłaszcza projektantom i wykonawcom koncepcji plastycznej: Małgorzacie i Jerzemu Piaseckim, a także twórcom koncepcji multimedialnej: Annie Sławeckiej, Aleksandrze Czyndackiej, Ewie Kamińskiej i Zbigniewowi Ejnikowi. Dziękował też Rodzinie ks. Stanisława za udostępnienie zdjęć i wspomnień, które zebrano podczas pracy nad książką poświęconą ks. Stanisławowi. Wiele z nich nie mogło ukazać się drukiem, a teraz są już dostępne. 

Abp Stanisław Budzik wspominał ks. Roga, którego poznał już w pierwszych dniach pobytu w Lublinie, 9 lat temu. – Od razu zrobił na mnie niezwykłe wrażenie. To ten nadzwyczajny pokój, który z niego promieniował, Boży duch, którym był napełniony – powiedział. – Potem było wiele spotkań przy różnych okazjach. Kiedy był u mnie na Wigilii [w 2014 r. – red.] już wiedziałem, że perspektywa jego życia jest krótka. Byłem na ostatnich jego imieninach. Sprawowaliśmy Mszę Świętą, jego przedostatnią. Jego pogrzeb zrobił na mnie największe wrażenie - pięciu biskupów, ponad 300 księży, kilka tysięcy parafian. Kiedy z okazji Wszystkich Świętych jestem przy jego grobie, morze świateł świadczy o jego niezwykłym znaczeniu. Zastanawiamy się, jaka była tajemnica tak niezwykłego jego oddziaływania. Nie pisał jakiś uczonych książek, nie był radykalnym wynalazcą nowych metod duszpasterskich, tymczasem wszyscy byliśmy w niego wpatrzeni, wszyscy dobrze czuliśmy się w jego obecności, wszyscyśmy go podziwiali. Wiele nas nauczył. Odwiedziłem go w szpitalu, kiedy wiedział, że jego życie już jest nie do uratowania. To są najtrudniejsze momenty. Wtedy właśnie się ujawnia to, co jest w nas. Nigdy tego nie zapomnę - dzielił się Metropolita. Dodał, że krótko przed śmiercią ks. Stanisław ofiarował pierwszą część złota na koronę do obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Po nim zrobili to inni i dzięki temu powstała piękna korona. 

Reklama

Po modlitwie i poświęceniu Kącika Pamięci nastąpił uroczysty moment jego otwarcia przez symboliczne przecięcie wstęgi. Pierwszego jej nacięcia dokonał Arcypasterz, po nim dziekan ks. Kazimierz Gacan, ks. Marek Warchoł proboszcz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Katarzyna Dziedzic siostra śp. ks. Stanisława Roga i ks. prof. Stanisław Fel, rezydent od początku istnienia parafii z nią związany. Ostatecznego przecięcia wstęgi dopełnił ks. Marek Urban. 

Kącik Pamięci dostępny jest w Domu Katechetycznym im. Ks. Stanisława Roga w Lublinie przy ul. Kasztanowej 1 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 20.00. Każdy może wejść, dotknąć tablicy multimedialnej, zwanej fachowo kioskiem, i wejść w piękny, niezwykle bogaty świat ks. Stanisława Roga.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
2020-06-15 15:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości

2020-08-08 19:41

[ TEMATY ]

Żydzi

II wojna światowa

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości — ocenił w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda. Dodał, że ci ludzie uratowali kilkadziesiąt tysięcy współobywateli.

"W roku 1939 znaczna część ziem Rzeczypospolitej znalazła się pod okupacją nazistowskim Niemiec. Najeźdźcy zaczęli realizować szeroko zakrojony plan zniewolenia, zastraszania oraz częściowej eksterminacji mieszkańców Polski. Dla naszych współobywateli pochodzenia żydowskiego plan ten przewidywał całkowitą zagładę. W Polsce, która od wieków słynęła, jako bezpieczny, wspólny dom ludzi różnych narodowości, kultur i religii, kraju, w którym wolność i wyrastająca z Dekalogu międzyludzka solidarność były wartościami najwyższymi - niemiecki okupant wprowadził swoje totalitarne, zbrodnicze rządy i stworzył przerażający +przemysł śmierci+" - napisał Andrzej Duda w liście, który odczytała dyrektor generalna prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent dodał, że w obozach koncentracyjnych, w aresztach i więzieniach, w gettach, podczas egzekucji, pacyfikacji i ulicznych łapanek, a także na polu walki oraz w wyniku chorób czy niedożywienia - śmierć poniosło 6 mln obywateli, w tym 3 miliony polskich Żydów.

"W tamtym czasie znaleźli się jednak ludzie, których postawa moralna kontrastowała z hitlerowskim barbarzyństwem w sposób szczególnie jasny. To Polacy, którzy nieśli pomoc i dawali schronienie Żydom - mimo kary śmierci, która groziła za to samym ukrywającym oraz ich bliskim. Dzięki tym cichym i często już zapomnianym bohaterom kilkadziesiąt tysięcy naszych żydowskich współobywateli, sąsiadów, bliskich przetrwało wojnę" - wskazał Prezydent.

Ocenił, że pamięć o tych niezwykłych-zwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości.

Otwarty w sobotę Park Pamięci wraz z kaplicą pamięci w toruńskim Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II prezydent uznał za jeden z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie kraju.

Prezydent podziękował Fundacji Lux Veritatis, władzom miasta Torunia, a w szczególny sposób ojcu dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi - "inicjatorowi wyjątkowych przedsięwzięć społeczno-religijnych".

We Mszy świętej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia i otwarciu Parku Pamięci Narodowej w Toruniu uczestniczą m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się, jak trzeba" umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II "Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.

Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni też Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ lena/

CZYTAJ DALEJ

Białoruś/ Exit poll: Łukaszenka zdobywa prawie 80 proc.w wyborach prezydenckich (opis)

2020-08-09 20:17

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

pl.wikipedia.org

Urzędujący prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka otrzymał według "narodowego sondażu" powyborczego (exit poll) 79,7 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 6,8 proc., frekwencja wyniosła 79 procent.

Są to dane oficjalnego badania exit poll, ogłoszone w momencie zamknięcia lokali wyborczych o godz. 20 czasu lokalnego (godz. 19 czasu polskiego). Sondaż przeprowadził Białoruski Komitet Organizacji Młodzieżowych na zlecenie białoruskiego przedstawicielstwa telewizji Mir, a jego wyniki przytacza oficjalna agencja prasowa BiełTA.

Była deputowana Hanna Kanapacka uzyskała według sondażu exit poll 2,3 proc. głosów, współprzewodniczący ruchu Mów Prawdę Andrej Dzmitryjeu - 1,1 proc. głosów, a lider Białoruskiej Socjaldemokratycznej Hramady Siarhiej Czeraczań - 0,9 proc. głosów.

Badanie przeprowadzono przed 320 lokalami wyborczymi, wśród 12 340 osób.

Radio Swoboda przypomina, że aktywiści organizowali niezależne sondaże exit poll, ale na razie nie zaprezentowano takich rezultatów.

Lokale wyborcze zostały zamknięte, mimo że w niektórych miejscach nie wszyscy chętni zdołali zagłosować. Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna powiedziała w niedzielę wieczorem, że w niektórych lokalach wyborczych w Mińsku głosowanie będzie trwać nadal.

Już wczesnym popołudniem w niedzielę CKW poinformowała, że frekwencja przekroczyła 50 proc. Przyczyniło się do tego głosowanie przedterminowe, trwające pięć dni, od 4 do 8 sierpnia. Frekwencja na nim wyniosła aż 41,7 proc., co jest rekordowym wskaźnikiem.

Opozycja białoruska uważa, że głosowanie przedterminowe sprzyja fałszerstwom wyborczym.

Niedzielne wybory poprzedziły masowe protesty przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Swiatłana Cichanouska jest najważniejszą wśród kandydatów rywalką Łukaszenki, który po raz piąty ubiega się o reelekcję.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję