Reklama

Zapatrzeni w tajemnicę cierpienia.

Niedziela lubelska 9/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Właśnie dziś Tej, którą nazywamy Pełną Łaski, zwierzamy wasz ból i codzienne zmagania z cierpieniem, prosząc, żeby Ona ukazywała wam pełnię sensu w codziennym dźwiganiu krzyża. I tej pełni uczymy się dziś zjednoczeni duchowo z chorymi, którzy gromadzą się w świątyniach całego świata." Tymi słowami rozpoczynał swoją homilię abp Józef Życiński, wygłoszoną w Archikatedrze 11 lutego br., w dniu obchodów X Światowego Dnia Chorego.

Jak zwykle wnętrze świątyni wypełnili ci chorzy i niepełnosprawni, którym stan zdrowia pozwolił na uczestnictwo w Eucharystii. Przybyli pod opieką licznych wolontariuszy i osób związanych ze służbą zdrowia. Katedralny Ołtarz otaczali kapłani: kapelani i duszpasterze lubelskich szpitali, domów opieki i hospicjów. Taka wspólnota modlitwy i duchowej solidarności z cierpiącymi, nie tylko w tym dniu, ukazała piękno Chrystusowego Kościoła, w którym jest miejsce dla każdego człowieka odkupionego przez Zbawiciela. Ksiądz Arcybiskup mówił: "Czujemy się włączeni w potężny organizm Kościoła i objęci kochającym spojrzeniem Ojca Świętego". To właśnie z inicjatywy Jana Pawła II w 1993 roku po raz pierwszy obchodzono Dzień Chorego na całym świecie. Pierwszy taki dzień odbył się w Lourdes. Potem przez Częstochowę, Yamoussoukro, Guadelupe, Fatimę, Loreto, Harissie i Rzym w Roku Jubileuszowym; przez Sydney aż do Vilankanny w południowych Indiach - w tym roku - Kościół pochylał się nad tajemnicą cierpienia. Ksiądz Arcybiskup wskazał na znamienną rolę Ojca Świętego: "zechciejcie zauważyć - mówił - że to podczas Jego posługi w Kościele został stworzony Światowy Dzień Młodych i, jak gdyby prawem symetrii, Światowy Dzień Chorego. Młodość i ból muszą dopełniać się wzajemnie. Nie można żyć tylko entuzjastycznym okrzykiem, nie można się zamknąć tylko w cierpiętnictwie." Stąd nie dziwi liczna obecność ludzi młodych w tym poniedziałkowym spotkaniu.

"Jesteście skarbem Kościoła" - mówił do uczestników Arcybiskup - wypraszającymi dla niego nowe łaski, poprzez swoje cierpienie, którego sens można odnaleźć jedynie w Krzyżu Zbawiciela. Arcybiskup nazwał krzyż, dźwigany przez chorego, "niedookreślonym" w czasie i rozmiarach. Nie widać jego końca, jak nie widać kresu choroby i cierpienia. Jednak to cierpienie, zjednoczone z Chrystusowym, owocuje i jest pożyteczne. Dlatego Metropolita prosił wszystkich chorych o modlitwę w intencji Ojca Świętego i Archidiecezji, zwłaszcza w obliczu nadchodzącego jej jubileuszu.

Po homilii kapłani udzielili wiernym sakramentu namaszczenia chorych, dla umocnienia na szlaku wiernego trwania przy krzyżu. " Życzę, byście umocnieni mocą tego sakramentu czuli, że towarzyszy wam cały Kościół, dla którego wypraszacie łaski; czuli wielką solidarność także z innymi chorymi i w tym wielkim poczuciu jedności Kościoła spełniały się słowa Ojca Świętego "Aby życie mieli i mieli je w obfitości" . Liturgię zakończył akt oddania chorych Matce Bożej Katedralnej.

Podobne uroczystości odbyły się także w kaplicach i kościołach przyszpitalnych Archidiecezji. Dzień wcześniej, w niedzielę, Ksiądz Arcybiskup sprawował Mszę św. w kaplicy PSK 4, przy ul. Jaczewskiego. Zainaugurowano w ten sposób przekaz telewizyjny Mszy św. do sal chorych, znajdujących się w tym szpitalu. Także w kościele przy ul. Staszica, wieczorem, Eucharystia zgromadziła pacjentów i pracowników Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1. We wspólnej modlitwie przedstawiano te sprawy, które bliskie są cierpiącym i tym, którzy się nimi opiekują. Okolicznościową homilię wygłosił rektor kościoła ks. Andrzej Bubicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Trzech nowych kapłanów. Mają być święci i wierni

2024-05-25 14:00

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

święcenia kapłańskie

ks. Ireneusz Cymborski

ks. Janusz Małysiak

ks. Mateusz Bandura

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Neoprezbiterzy A.D. 2024. Od lewej ks. Mateusz Bandura, ks. Ireneusz Cymborski i ks. Janusz Małysiak

Neoprezbiterzy A.D. 2024. Od lewej ks. Mateusz Bandura,  ks. Ireneusz Cymborski i ks. Janusz Małysiak

W katedrze świdnickiej w przeddzień uroczystości Trójcy Świętej, trzech diakonów przyjęło z rąk biskupa świdnickiego święcenia kapłańskie.

- Za łaską Pana Boga gromadzimy się w dostojnej katedrze świdnickiej, aby naszą serdeczną modlitwą uwielbiać najświętsze Imię Boże w Trójcy Świętej wszechmogącego Boga – mówił 25 maja we wstępie do Mszy świętej bp Marek Mendyk, prosząc wiernych o modlitwę za kapłanów, podkreślając ich niezastąpioną rolę w duchowym życiu wspólnoty. Zaapelował również o modlitwę za młodych ludzi, aby nie brakowało tych, którzy zdecydują się poświęcić swoje życie służbie Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Wiceprzewodnicząca Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet: Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci

2024-05-26 10:23

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

mama

Adobe Stock

Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci, nie sprzyja wielodzietność. Ludzie niepotrzebnie są tak zabiegani i zatroskani. Tak naprawdę życie jest bardzo proste, tylko trzeba na nie patrzeć oczami Ducha Świętego - zaznaczyła Maria Pietrzak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i matka czwórki dzieci. W rozmowie z KAI, opowiedziała m.in. o tym jak przekazywać dzieciom wiarę, a także odpowiedziała na pytanie czemu coraz więcej kobiet nie chce zostać matkami lub decyduje się tylko na jedno dziecko. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Anna Rasińska (KAI): Z niedawnych badań CBOS dotyczących deklaracji wiary religijnej i deklaracji praktyk wynika, że w rodzinach dziedziczy się w dużym stopniu zarówno religijność jak i niereligijność. Jak widzi Pani rolę matek w pokoleniowym przekazywaniu wiary?

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Rusza akcja "Tornister pełen uśmiechów"

2024-05-26 07:02

Paweł Wysoki

Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozpoczęła akcję „Tornister pełen Uśmiechów”. Do końca sierpnia ze zgromadzonych przyborów szkolnych wolontariusze mają nadzieję przygotować aż 1000 wyprawek. Tym razem pomoc trafi do Burundi w Afryce, najbiedniejszego kraju świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję