Reklama

Rodzina

Maląg: to niezmiernie ważne, że rodzina jest w centrum uwagi

Od 2015 r. rozpoczęło się budowanie dobrego czasu dla Polski, dobrego czasu dla polskich rodzin. Dla mnie jako ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest to niezmiernie ważne, że rodzina jest w centrum uwagi – powiedziała w czwartek w Margoninie (Wielkopolska) szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziła w czwartek m.in. Margonin, gdzie wręczyła promesę Fundacji Rozwój Zbyszewic, która otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).

Minister podkreśliła w trakcie spotkania, że „od 2015 roku rozpoczęło się budowanie dobrego czasu dla Polski, dobrego czasu dla polskich rodzin”.

Reklama

"Dla mnie, jako ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest to niezmiernie ważne, że rodzina jest w centrum uwagi – w centrum uwagi są zarówno rodzice z małymi dziećmi, ale także nasi seniorzy, którym jesteśmy zobowiązani szacunek, podziękowanie za wychowanie młodego pokolenia, nas, za pokazanie, jak przejść przez życie z godnością nie raniąc drugiego człowieka” – dodała.

Szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej wskazała, że Aktywność Społeczna Osób Starszych to jeden z programów realizowanych w ramach szeroko rozumianej polityki prorodzinnej i wsparcia seniorów.

"Wsparcie seniorów to też 13. emerytura, godziwa waloryzacja rent i emerytur, program Senior Plus z budżetem 80 mln zł, który jest adresowany dla jednostek samorządu terytorialnego na tworzenie Domów i Klubów Seniora. Aktywność Społeczna Osób Starszych to program z budżetem 40 mln zł, który jest adresowany dla organizacji pozarządowych na organizację najróżniejszych przedsięwzięć, które przede wszystkim mają służyć seniorom” – podkreśliła.

W sumie w latach 2016-2019 w całej Polsce w ramach programu ASOS sfinansowanych zostało ponad 1400 projektów, z których skorzystało prawie 573,5 tys. osób – w tym 38,5 tys. osób z niepełnosprawnościami. W ramach tegorocznej edycji programu dofinansowanie obejmie ponad 300 projektów na łączną kwotę blisko 38 mln zł. Niemal 3 mln zł zostanie przeznaczonych na aktywizację seniorów w Wielkopolsce w ramach 25 projektów, które obejmują swoimi działaniami prawie 5 tysięcy osób starszych, w tym 400 z niepełnosprawnością.

Reklama

Wśród dofinansowanych projektów są m.in. zajęcia edukacyjne z różnych dziedzin, zajęcia w obszarze kultury i sztuki, promujące aktywność fizyczną osób starszych oraz aktywność turystyczno-rekreacyjną, budowanie sieci społecznych, w tym wolontariat wewnątrz i międzypokoleniowy. To także rozszerzanie dostępności do usług społecznych m.in. opiekuńczych, kulturalnych czy edukacyjnych.

Minister wskazała, że od 2016 do 2019 roku na terenie województwa wielkopolskiego zrealizowano 58 projektów na blisko 6 mln zł. Finansowane ze środków ASOS projekty objęły swoimi działaniami blisko 9 tys. osób starszych. Wśród nich było ok. 1 150 osób z niepełnosprawnością.

"Kolejna edycja programu, czyli na rok 2021 i kolejne lata, planujemy, aby miała większy budżet. Jeszcze dzisiaj nie będę mówiła o dokładnych kwotach, ale przede wszystkim, aby więcej stowarzyszeń mogło uczestniczyć w tym programie i z realnego wsparcia skorzystać, bo widzimy, że jest potężne zainteresowanie. Widzimy również potężne zainteresowanie seniorów; cieszę się, że seniorzy w dzisiejszym spotkaniu też uczestniczyli, bo to pokazuje jak ważne rzeczywiście jest to wsparcie i jak ważna jest ta aktywność osób starszych, aby tę jesień życia z uśmiechem i z drugim człowiekiem mogli razem spędzić” – zaznaczyła Maląg.

W ramach wizyty w Wielkopolsce minister Maląg odwiedzi także Rogoźno, gdzie spotka się m.in. z realizatorami programu ASOS. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mhr/

2020-06-18 17:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum Charyzmatyczne

Niedziela łódzka 38/2014, str. 3

[ TEMATY ]

rodzina

Magdalena Sabicka

Rodzina to miejsce dla każdego”. Takiej tematyce jest poświęcone tegoroczne Forum Charyzmatyczne w Łodzi. Odbędzie się 20-21 września w Hali Sportowej przy ul. ks. I. Skorupki 21. Jest przeznaczone dla każdego – zarówno dla rodzin, małżeństw, jak i osób samotnych oraz konsekrowanych. Nowością na Forum będą warsztaty-rekolekcje dla dzieci w wieku 7-12 lat pt. „Laboratorium Wiary”. Najmłodsi – w czasie konferencji dla rodziców – będą mieć zajęcia śpiewu, tańca, warsztaty plastyczne, biblijne i kącik do zabawy. Dla starszych pociech przygotowana jest m.in. gra terenowa. Wszystkich uczestników będzie łączyła modlitwa w intencjach rodzin, wspólny śpiew i posiłki. Czekają na nas świadectwa, warsztat z dialogu oraz rodzinne spotkanie modlitewne. Sobotniej Eucharystii będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież odwołuje swój udział w uroczystościach z powodu powracającej rwy kulszowej

2021-01-23 19:51

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Z powodu ponownego ataku rwy kulszowej papież Franciszek znów odwołał swój udział w uroczystościach, którym miał przewodniczyć. W niedzielę nie odprawi porannej Mszy św. Przełożono też jego spotkanie z korpusem dyplomatycznym planowane na poniedziałek - podał Watykan.

W komunikacie przekazanym w sobotę dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni napisał, że z powodu ponownego ataku rwy kulszowej papież nie odprawi Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego w bazylice Świętego Piotra. W jego zastępstwie uczyni to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella. W południe papież zwróci się natomiast do wiernych przed modlitwą Anioł Pański z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

CZYTAJ DALEJ

USA: media przybliżyły postać Sługi Bożego Jérôme Lejeune'a

2021-01-24 08:17

pl.wikipedia.org

Jérôm Lejeun

Jérôm Lejeun

Amerykańskie środki przekazu: telewizja NBC i agencja AP w specjalnym materiale przybliżyły swym rodakom postać Jérôme Lejeune'a – wybitnego lekarza francuskiego, którego dekret o heroiczności cnót zatwierdził 21 stycznia papież Franciszek. Jest to pierwszy krok do beatyfikacji tego uczonego, znanego m.in. z odkrycia w 1958 tzw. trysomii chromosomu 21, odpowiedzialnej za występowanie zespołu Downa oraz ze sprzeciwu wobec aborcji.

Cytowanie jego poglądów w amerykańskich mediach, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej, może być dużym wsparciem dla tamtejszych ruchów obrony życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję