Reklama

Watykan

Watykan: czterech kardynałów członkami Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych

Ojciec Święty zaliczył do grona członków Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych następujących kardynałów: Luisa Antonio G. Tagle'a, prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów; Luisa Francisco Ladarię Ferrella, prefekta Kongregacji Nauki Wiary; Dominique'a Mambertiego, prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej oraz Josepha Kevina Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia – poinformowało Biuro Prasowej Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

pixabay.com

Zadaniem kierowanej od 7 kwietnia 2018 roku przez abp. Filippo Iannone, O.Carm. Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych jest czuwanie nad ortopraksją (zgodnością z normami prawa kanonicznego) w Kościele katolickim. Składa ona na ręce Ojca Świętego wnioski o uchwalenie nowych kanonów w przypadku tzw. luki prawnej lub dezaktualizacji norm w odniesieniu do Kodeksu łacińskiego i Kodeksu Kościołów Wschodnich, jak również w odniesieniu do innych norm Kościoła powszechnego. Czuwa także i zapewnia właściwe stosowanie obowiązujących norm. Polega to na: a) badaniu tekstów normatywnych opracowanych przez dykasterie Kurii Rzymskiej w celu oceny ich zgodności z normami powszechnymi i właściwej formy prawnej; b) badaniu dekretów generalnych poszczególnych Konferencji Episkopatu; c) badaniu poszczególnych ustaw różnych niższych instancji ustawodawczych w przypadku wniosków o zgodność; d) stwierdzaniu i zgłaszaniu właściwym władzom wszelkich praktyk, które nie są zgodne z obowiązującymi normami.

Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych posiada także funkcję interpretacyjną - formułowanie autentycznych interpretacji, potwierdzonych przez władzę papieską, powszechnych praw Kościoła. Jeśli istnieją wątpliwości co do prawa, które wymaga autentycznej interpretacji, Papieska Rada może zaproponować odpowiednie i autorytatywne wyjaśnienie znaczenia normy. Wyjaśnienia te mogą mieć również formę deklaracji lub not wyjaśniających.

Dykasteria ta prowadzi ponadto działania mające na celu promowanie wiedzy i praktyki w zakresie prawa kanonicznego oraz podejmuje inne działania zgodnie ze specjalnym mandatem Ojca Świętego.

Podziel się cytatem

Dotychczas w gronie członków tej dykasterii było trzech purpuratów, którzy ukończyli już 80 rok życia, i na mocy prawa złożyli rezygnację z pełnionych obowiązków: Polak -Zenon Grocholewski, Włoch- Agostino Vallini i Hiszpan- Luis Martinez Sistach.

2020-06-19 13:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podziękował za ekumeniczne spotkanie w Bari i pozdrowił Rodzinę Radia Maryja

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie podziękował za wczorajsze spotkanie w Bari z okazji dnia modlitwy i refleksji w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

"Wczoraj, w Bari, wraz z patriarchami Kościołów Bliskiego Wschodu i ich przedstawicielami przeżywaliśmy specjalny dzień modlitwy i refleksji w intencji pokoju w tym regionie. Dziękuję Bogu za to spotkanie, które było wymownym znakiem jedności chrześcijan, i w którym entuzjastycznie uczestniczył lud Boży. Raz jeszcze dziękuję braciom zwierzchnikom Kościołów i ich przedstawicielom. Dziękuję arcybiskupowi Bari, współpracownikom i wszystkim wiernym, którzy towarzyszyli nam i wspierali nas modlitwą i radosną obecnością" - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję