Reklama

Niedziela Legnicka

Poszerzyło się Bractwo Henrykowskie

W sobotni wieczór, 20 czerwca, w legnickiej parafii pw. MB Królowej Polski, odbyła się uroczystość wręczenia Honorowych Tytułów Członków Bractwa Henryka Pobożnego

ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otrzymali je: bp Marek Mendyk – Biskup Świdnicki i bp Włodzimierz Juszczak – Ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Uroczystość miała miejsce podczas Mszy św. której przewodniczył i homilię wygłosił bp. Marek Mendyk. W Eucharystii koncelebransami byli: bp Włodzimierz Juszczak, biskup senior Stefan Cichy oraz księża związani z działalnością Bractwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości wzięli udział członkowie Bractwa, parafianie, oraz przedstawiciele Parlamentu i lokalnych władz samorządowych. Obecny był także książę Henryk II Pobożny, w którego postać wcielił się p. Marek Boruta Mojecki – Marszałek Kapituły Rycerstwa Polskiego.

Reklama

Kandydatów do tego tytułu przedstawił Stanisław Andrzej Potycz – przewodniczący Kapituły Bractwa Henryka, a w imieniu odznaczonych, za przyznanie tego tytułu podziękował bp Włodzimierz Juszczak.

Samo Bractwo powstało 5 lat temu, 9 kwietnia 2015 roku, w rocznicę bitwy na Polach Legnickich, w której zginął książę Henryk Pobożny. Celem Bractwa jest rozwój duchowy oraz dążenie do świętości przez naśladowanie postaw i wartości uosabianych przez patronów – księcia Henryka i księżną Annę. Za wartości szczególnie ważne Bractwo uznaje męstwo w obronie wartości chrześcijańskich, prawo do życia oraz obronę małżeństwa i rodziny, a także krzewienie postaw patriotycznych. Bractwo zabiega także, o beatyfikację tej książęcej rodziny.

W ubiegłym roku, zostali przyjęci pierwsi honorowi członkowie. Był to: biskup senior Stefan Cichy, który jako biskup legnicki, nadał bieg wnioskowi dotyczącemu wyniesienia na ołtarze Henryka Pobożnego, powołał też zespół historyczny; biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski który kontynuując dzieło poprzednika, zwrócił się do Konferencji Episkopatu, a następnie do Stolicy Apostolskiej o zgodę na rozpoczęcie procesu. Powołał też postulatora procesu beatyfikacyjnego; oraz prof. Wojciech Mrozowicz, od początku współpracujący z Bractwem, wspierając działania w zakresie zgłębiania historii, dzieł literackich i muzycznych związanych z Henrykiem Pobożnym i księżną Anną.

  

2020-06-20 21:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław/ Organy zmarłych policjantów zostały przekazane do transplantacji

2023-12-07 17:47

[ TEMATY ]

Wrocław

transplantacja

policjant

Adobe Stock

Organy obu zmarłych w poniedziałek policjantów przekazane zostaną kolejnym pacjentom będącym w potrzebie. Dzięki temu życia kolejnych osób zostaną uratowane - przekazali w czwartkowym komunikacie przedstawiciele KMP we Wrocławiu.

"W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Borowskiej dzięki uprzejmości oraz zaproszeniu lekarzy, policjanci mogli uroczyście +odprowadzić+ zmarłego w tragicznych okolicznościach na służbie asp. szt. Daniela Łuczyńskiego, którego ciało zostało w ostatnim czasie przewiezione na salę transplantologii" - poinformowali w komunikacie przedstawiciele KMP we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spotkanie z Mikołajem

2023-12-08 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Już po raz kolejny Zakon Rycerski Świętego Jerzego Męczennika przygotował 340 paczek dla dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję