Reklama

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Wyobraźnia miłosierdzia

Niedziela podlaska 45/2008

W dniach 10-11 października w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się dwudniowe spotkanie Szkolnych Kół Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Jak w każdym spotkaniu młodych wolontariuszy najważniejsze były wspólna modlitwa, Msza św., Różaniec i Apel Jasnogórski. Dużo miejsca zajęła też praca szkoleniowa. Była to okazja do zastanowienia się nad nowymi formami pracy i nowymi możliwościami, by wszyscy zaangażowani w dzieła miłosierdzia potrafili jak najlepiej, najszerzej naśladować Chrystusa Miłosiernego.
Do Sokołowa przyjechała grupa prawie 60 uczniów z Siemiatycz, Węgrowa, Dzierzb, Jabłonny i Sokołowa Podlaskiego. Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Krzysztof Kisielewicz do pracy z młodzieżą zaprosił ks. Pawła Smarza, od lat uczestniczącego w pracach Caritas Diecezji Siedleckiej. Spotkanie rozpoczęła wspólnie odśpiewana „Barka”, pieśń, która zawsze przywodzi na myśl Jana Pawła II. Taki początek dwudniowej formacji nie był przypadkowy, to właśnie Papież mówił, iż trzeba obudzić wyobraźnię miłosierdzia, a jego nauka zawsze jest drogowskazem dla wszystkich członków Caritas. W pierwszej części spotkania odbyła się prezentacja zebranych grup, ich historii i dnia dzisiejszego. Każda z tych grup ma swoje zadania, które realizuje od lat: uczniowie z Siemiatycz odwiedzają Szkołę Specjalną - organizują tam mikołajki, walentynki, Dzień Dziecka. W Węgrowie Szkolne Koło Caritas przygotowuje paczki dla dzieci w szpitalu. Uczniowie z Dzierzb opiekują się zapomnianymi grobami na lokalnych cmentarzach, troszczą się też o mogiły żołnierzy. W Jabłonnie Lackiej prowadzą kwestę na renowację zapomnianych pomników na cmentarzu. Grupa z Sokołowa odwiedza Dom Dziecka w Julinie, w tłusty czwartek robią tam pączkową ucztę. W dalszej części spotkania wolontariusze poznali historię Caritas w Polsce i na świecie. Dzień zakończyła wspólna modlitwa.
Sobota również była pracowitym dniem. Warsztaty pod hasłem: „Wyobraźnia miłosierdzia” łączyły wiedzę teoretyczną i ćwiczenia warsztatowe. Przedstawiono zasady tworzenia i funkcjonowania Szkolnych Kół Caritas, etyczny kodeks wolontariusza i możliwe sposoby pracy. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie była bodźcem do tworzenia prac plastycznych, w których próbowano odpowiedzieć na pytanie, co zobaczyłby miłosierny Samarytanin, gdyby przyszedł do naszej szkoły. Rysunki uczniów i ich spostrzeżenia były bardzo twórcze i zaskoczyły nawet prowadzących szkolenie. Ćwiczenia te przekonały wszystkich, że w młodych ludziach tkwi olbrzymi potencjał i wspólnie mogą robić wiele dobra. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali koszulki z logo Caritas. Młodzi wolontariusze podbudowani i pełni nowych pomysłów po wspólnej Mszy św. opuścili gościnny Sokołów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodziny Głosu Nienarodzonych

Dzwony zawsze w historii i tradycji biły na trwogę. Grały larum. Ten dzwon ma poruszać sumienia.

Aby skutecznie obronić życie dzieci nienarodzonych, potrzebne są: wiara, że tylko Bóg jest Panem życia i śmierci; wiedza, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia; prawe sumienie, które zna i respektuje piąte przykazanie Boże: „Nie zabijaj!”. Potrzebny jest także symbol, który będzie przypominał, że życie ludzkie jest święte i będzie budził nas z letargu czy zobojętnienia. Takim symbolem ma być dzwon „Głos Nienarodzonych”, którego uroczyste „narodziny” – czyli spust rozgrzanego do temp. 1200°C brązu do wcześniej przygotowanej i umieszczonej w ziemi formy – miały miejsce 26 sierpnia w znanej nie tylko w Polsce Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: prof. Bogdan Chazan – prezes Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Bogdan Romaniuk – wiceprezes fundacji i inicjator dzieła; ks. Lucjan Szumierz – proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, która będzie głównym miejscem pobytu dzwonu; Piotr Pilch – wicemarszałek woj. podkarpackiego; Krzysztof Kuźniewski – główny donator; Krzysztof Zuba – delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce; Jacek Kotula – działacz pro-life, organizator Marszu dla Życia i Rodziny w Rzeszowie.

Po wystygnięciu, co zajmie ok. 2 tyg., dzwon (o średnicy 118 cm, ważący 970 kg) zostanie poddany dalszej obróbce. Na zewnętrznej ścianie u dołu i u góry ozdobiony będzie ornamentami w kształcie łańcuchów kodów genetycznych ojca i matki; między nimi umieszczone zostaną takie elementy, jak: nazwa dzwonu, odlew USG dziecka poczętego, odlew tablic symbolizujących Dekalog. Na pierwszej z nich umieszczone będą słowa Jezusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, na drugiej piąte przykazanie: „Nie zabijaj!”, a także słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”.

Fundacja „Życiu

Tak” – wsparta prośbą biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby – wystąpiła do papieża Franciszka, aby to on dokonał na placu św. Piotra pierwszego, symbolicznego uderzenia w dzwon. Jego przeznaczeniem będzie udział w Marszach za Życiem w całej Polsce. Pierwszy taki marsz z towarzyszeniem dzwonu jest przewidziany w październiku w Warszawie.

– Ten dzwon ma poruszać sumienia. Pomysł jego odlania powstał na początku tego roku, gdy przeczytałem informację, że rocznie 42 mln dzieci na świecie jest zabijanych w wyniku aborcji – powiedział Bogdan Romaniuk. Profesor Chazan uzasadniał z kolei: „Dzwony zawsze w historii i tradycji biły na trwogę. Grały larum. (...) Dźwięk tego dzwonu będzie potęgował prośby nienarodzonych dzieci: darujcie nam życie, nie zabijajcie nas. A drugi aspekt wiąże się z wezwaniem do modlitwy. Powinniśmy się modlić za nienarodzone dzieci. Za rodziców, którzy rozważają możliwość zabicia nienarodzonego dziecka, aby nie robili tego. Za lekarzy, aby wreszcie uznali, że zabicie nienarodzonego dziecka jest sprzeczne z ich etosem zawodowym, (...) za organizatorów opieki medycznej, aby nie narażali personelu medycznego na łamanie sumień oraz za rządzących, aby jeszcze bardziej chronili nienarodzone życie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję