Reklama

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Wyobraźnia miłosierdzia

Niedziela podlaska 45/2008

W dniach 10-11 października w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się dwudniowe spotkanie Szkolnych Kół Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Jak w każdym spotkaniu młodych wolontariuszy najważniejsze były wspólna modlitwa, Msza św., Różaniec i Apel Jasnogórski. Dużo miejsca zajęła też praca szkoleniowa. Była to okazja do zastanowienia się nad nowymi formami pracy i nowymi możliwościami, by wszyscy zaangażowani w dzieła miłosierdzia potrafili jak najlepiej, najszerzej naśladować Chrystusa Miłosiernego.
Do Sokołowa przyjechała grupa prawie 60 uczniów z Siemiatycz, Węgrowa, Dzierzb, Jabłonny i Sokołowa Podlaskiego. Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Krzysztof Kisielewicz do pracy z młodzieżą zaprosił ks. Pawła Smarza, od lat uczestniczącego w pracach Caritas Diecezji Siedleckiej. Spotkanie rozpoczęła wspólnie odśpiewana „Barka”, pieśń, która zawsze przywodzi na myśl Jana Pawła II. Taki początek dwudniowej formacji nie był przypadkowy, to właśnie Papież mówił, iż trzeba obudzić wyobraźnię miłosierdzia, a jego nauka zawsze jest drogowskazem dla wszystkich członków Caritas. W pierwszej części spotkania odbyła się prezentacja zebranych grup, ich historii i dnia dzisiejszego. Każda z tych grup ma swoje zadania, które realizuje od lat: uczniowie z Siemiatycz odwiedzają Szkołę Specjalną - organizują tam mikołajki, walentynki, Dzień Dziecka. W Węgrowie Szkolne Koło Caritas przygotowuje paczki dla dzieci w szpitalu. Uczniowie z Dzierzb opiekują się zapomnianymi grobami na lokalnych cmentarzach, troszczą się też o mogiły żołnierzy. W Jabłonnie Lackiej prowadzą kwestę na renowację zapomnianych pomników na cmentarzu. Grupa z Sokołowa odwiedza Dom Dziecka w Julinie, w tłusty czwartek robią tam pączkową ucztę. W dalszej części spotkania wolontariusze poznali historię Caritas w Polsce i na świecie. Dzień zakończyła wspólna modlitwa.
Sobota również była pracowitym dniem. Warsztaty pod hasłem: „Wyobraźnia miłosierdzia” łączyły wiedzę teoretyczną i ćwiczenia warsztatowe. Przedstawiono zasady tworzenia i funkcjonowania Szkolnych Kół Caritas, etyczny kodeks wolontariusza i możliwe sposoby pracy. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie była bodźcem do tworzenia prac plastycznych, w których próbowano odpowiedzieć na pytanie, co zobaczyłby miłosierny Samarytanin, gdyby przyszedł do naszej szkoły. Rysunki uczniów i ich spostrzeżenia były bardzo twórcze i zaskoczyły nawet prowadzących szkolenie. Ćwiczenia te przekonały wszystkich, że w młodych ludziach tkwi olbrzymi potencjał i wspólnie mogą robić wiele dobra. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali koszulki z logo Caritas. Młodzi wolontariusze podbudowani i pełni nowych pomysłów po wspólnej Mszy św. opuścili gościnny Sokołów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów prezydenckich

2020-06-03 11:37

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Radek Pietruszka

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła wybory prezydenckie na niedzielę 28 czerwca. Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Marszałek Sejmu powiedziała na środowej konferencji prasowej, że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z "2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego".

"Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020, dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia" - poinformowała.

Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Radość z prymicji. Neoprezbiterzy w „Niedzieli”

2020-06-03 11:45

[ TEMATY ]

prymicje

neoprezbiterzy

Maciej Orman/Niedziela

– Prosimy, aby Duch Święty mógł „wiać” przez wasze pióro i klawiaturę na cały świat – powiedział do pracowników „Niedzieli” ks. Zbigniew Wojtysek, jeden z siedmiu neoprezbiterów archidiecezji częstochowskiej, którzy 3 czerwca odprawili w redakcji tygodnika Mszę św. prymicyjną w intencji jego pracowników i czytelników.

– Ręce jeszcze drżą, szczególnie kiedy przewodniczy się Eucharystii. Wtedy zawsze jest stres i moment zawahania. Dopiero dociera do nas fakt, że już jesteśmy kapłanami i że to przez nas Jezus przychodzi do drugiego człowieka. To wielki dar – powiedział ks. Szymon Całus z parafii św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Dla niego Eucharystia w „Niedzieli” była piątą Mszą św. Przyznał, że wzruszającym momentem były dla niego prymicje w rodzinnej parafii, które łączyły się z 25. rocznicą zawarcia sakramentu małżeństwa przez jego rodziców.

Zobacz zdjęcia: Radość z prymicji. Neoprezbiterzy w „Niedzieli”

Pytany o to, co kapłani mają do zaoferowania światu, ks. Dominik Kozłowski z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu powiedział, że dla niektórych ludzi „mogą być jedyną okazją do tego, żeby zobaczyli, jaka jest Ewangelia”. – Nie da się nikogo zmusić. Jezus też nikogo nie zmuszał do wiary. Skoro jednak wielu się udało dotrzeć do świętości, dlaczego nie miałoby się udać tobie?

Ks. Kozłowski dodał, że widzi ogromną rolę mediów w duszpasterstwie i ewangelizacji. – Dzisiaj czytałem orędzie Benedykta XVI na 40. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, gdzie tłumaczył, że media „w pewnym sensie pokonały czas i przestrzeń”, bo mogą dotrzeć do wszystkich ludzi – zauważył.

Mszę św. z neoprezbiterami koncelebrował ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”. – „Niedziela” jest zawsze z kapłanami, bo jesteśmy również dla duszpasterzy – powiedział na początku Mszy św.

– Dziękujemy, że możemy z wami robić to, co dzisiaj najważniejsze, czyli spotkać się z Chrystusem – dodał ks. Sebastian Kosecki, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Zbigniew Wojtysek powiedział, że dziennikarze, redaktorzy, operatorzy i wszyscy pracownicy „Niedzieli” są współczesnym św. Pawłem, z których pracy wielu może korzystać. Odnosił się również do pierwszego czytania z Drugiego Listu św. Pawła do Tymoteusza. – Kościół przez św. Pawła prosi dzisiaj ciebie i mnie, abyśmy na nowo rozpalili charyzmaty, które On włożył w nasze serca. Bóg nie dał nam ducha bojaźni, ale mocy i miłości oraz trzeźwego myślenia – cytował Apostoła Narodów.

– Bóg dał wam wiele charyzmatów dla piękna Kościoła. Chcemy prosić, aby one wytrysnęły, aby Duch Święty mógł „wiać” przez wasze pióro i klawiaturę na cały świat, aby przez was ogłaszał łaskę, miłosierdzie i pokój, aby wasza praca była namaszczona Duchem Świętym – kontynuował. Życzył dziennikarzom, „aby Duch Święty przez nich prorokował, czyli tłumaczył teraźniejszość”.

Ks. Wojtysek zwrócił uwagę, że „łatwo jest pisać o Jezusie i Kościele, a trudniej żyć Nim na co dzień. – Weźcie udział w trudach i przeciwnościach, nie tylko o nich piszcie i mówcie. Bądźcie bohaterami tego słowa. Wasza praca jest szczególnym powołaniem do świętości – podkreślił.

– Jesteście dobrymi pracownikami „Niedzieli” nie ze względu na wasze umiejętności redakcyjne, komputerowe czy graficzne. Przed tym wszystkim jest łaska Jezusa. Wierzysz w to, czy tylko w moc swoich czynów, umiejętności, studiów i przygotowania? Kto jest pierwszy: łaska czy ja? – pytał.

– Prośmy, abyśmy naszą pracą rzucali światło przez Ewangelię, abyśmy byli głosicielami, apostołami i nauczycielami – podsumował ks. Wojtysek.

Na zakończenie neoprezbiterzy udzielili prymicyjnego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję