Reklama

KUL wdzięczny za pontyfikat

Niedziela lubelska 45/2008

Na mapie obchodów 30. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II nie zabrakło Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Społeczność akademicka świętowała zarówno wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października), jak i rozpoczęcie pontyfikatu Jana Pawła II (22 października). Misterium, promocja książki, międzynarodowe sympozjum, koncert, projekcja filmu, prezentacja eksponatów upamiętniających związek Jana Pawła II z KUL, a nade wszystko modlitwa w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego, wypełniły czas uroczystości.

15-16 października

„Największym wyzwaniem, jakie pozostawił nam Jan Paweł II, jest świadectwo jego świętości” - mówił ks. prof. Andrzej Szostek MIC w czasie Mszy św. celebrowanej w intencji beatyfikacji Jana Pawła II w Kościele Akademickim KUL. Kierownik Katedry Etyki, w której przez wiele lat pracował Karol Wojtyła, podkreślając nietuzinkową osobowość Papieża, wskazał, że chociaż Ojciec Święty „nie szczędził czasu na modlitwę i nigdy się nie spieszył, zdążył bardzo wiele przeżyć, zrobić, przemodlić, podnieść, zbudować”. W czasie jego agonii, „po ludzku biorąc tak wyniszczającej, chciałoby się rzec, poniżającej, a przecież nigdy większym blaskiem nie świeciła jego wielkość, jego świętość, jego umiłowanie Boga i człowieka”. Wg etyka, kiedy modlimy się o jego beatyfikację, musimy uczyć się nowej obecności Papieża, bo „uczestniczymy w społeczności, która sięga aż po niebo, po świętych”. Były rektor KUL podkreślił, że „wspominanie Jana Pawła II może mieć różne wymiary, począwszy od sentymentalnego, który jest naturalny, ale nie można na nim poprzestać”, stąd trzeba sięgać do encyklik, listów apostolskich, które mają wartość ponadczasową. Tym bardziej, że „zbyt szybko o tych słowach żeśmy pozapominali, gdzieś się zagubiła atmosfera uniesienia, szlachetnej ofiarności, entuzjazmu, jaką nasze społeczeństwo kiedyś okazywało, inspirowane w znacznej mierze przez jego słowa, pasterskie wizyty w naszym kraju. Sięgać trzeba do tych słów, medytować nad nimi, przetrawiać je” - apelował. Kontynuacją liturgicznego wspomnienia Ojca Świętego był wieczorny Różaniec, procesja ze świecami przed pomnik na dziedzińcu uczelni i modlitwa studentów.
Rocznicę uczczono również inicjatywami kulturalnymi. Wiele refleksji wywołało misterium autorstwa Karola Wojtyły „Promieniowanie ojcostwa”, które łączyło inscenizację plastyczną Leszka Mądzika ze słuchowiskiem w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej. Udział w nim wzięli: T. Budzisz-Krzyżanowska, D. Segda i K. Wakuliński, muzykę przygotował R. Łuczkowski, natomiast wokalizy: I. Gostkowska-Kurczewska oraz B. Somerschaf. Istotnym akcentem obchodów był również koncert, w którym zaprezentowano utwory F. Chopina, D. Scarlattiego, J. Łuciuka i A. Nikodemowicza oraz promocja książki „Obecność. Karol Wojtyła - Jan Paweł II w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: Dar i odpowiedzialność”. Publikacja przygotowana w Instytucie Jana Pawła II, a wydana przez Towarzystwo Naukowe KUL, to zbiór wspomnień przyjaciół i uczniów Ojca Świętego, wydanych po śmierci Jana Pawła II. Jest to trzecie wydanie publikacji.

Reklama

22-23 października

„Nie lękajcie się! Chrystus wie, co jest w człowieku!”, to tytuł międzynarodowego sympozjum, jakim uczczona została w KUL 30. rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża Polaka. W wykładach i dyskusjach uczestniczyli wybitni profesorowie z Polski, Włoch, USA i Niemiec, m.in.: ks. prof. A. Szostek MIC, ks. dr hab. A. Wierzbicki, ks. prof. G. Marengo, prof. A. Reimers, prof. J. Merecki SDS, prof. J. Gałkowski, dr Ch. Boehr, prof. H. Kasimow. „Kiedy dziś nawiązujemy do duchowego dziedzictwa, jakie zostawił Jan Paweł II, prośmy, abyśmy na naszym apostolskim szlaku nie zamartwiali się, że tylu wrogów walczy z Kościołem, że laicyzacja powiększa szeregi nowych pogan, bo tak łatwo wtedy o pesymizm albo nawet o pretensje do Pana Boga - mówił w czasie sympozjum abp Józef Życiński. - Tymczasem - trzeba dostrzegać wielkie Boże tajemnice, które zostały zawierzone naszemu pokoleniu. A my, w stylu Jana Pawła II, mamy ukazywać pozytywnie to, co istotne w Ewangelii”. Prof. Rocco Buttiglione, ukazując Jana Pawła II jako Papieża praw człowieka, podkreślił, że „przesłanie Papieża było szczególnie kierowane do młodych”. Zwłaszcza im ukazywał wartość i piękno małżeństwa i rodzicielstwa. Natomiast nt. miejsca solidarności w nauczaniu Jana Pawła II wypowiadał się o. dr Maciej Zięba OP. Prelegent podkreślał, że Papież Polak definiował solidarność jako „cnotę sprawiedliwości społecznej” i ściśle łączył ją z pojęciem dobra wspólnego. W systemie filozoficznym Jana Pawła II, „solidarność jest podstawową pozytywną formą uczestnictwa człowieka we wspólnocie. Wymaga to uznania istnienia szczególnej więzi kulturowej między ludźmi, którzy muszą podejmować wspólne decyzje, i zakłada taką antropologię, wedle której człowiek spełnia się poprzez związek z drugim, a nie przez odcięcie się od niego”. Sympozjum zorganizował Instytut Jana Pawła II KUL.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/ Andrzej Duda spotkał się z grupami wieńcowymi na Dożynkach Prezydenckich

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w niedzielę w Warszawie z grupami, które przygotowały wieńce dożynkowe - symbolizujące zebrane w tym roku plony. Wydarzenie miało miejsce w ramach Dożynek Prezydenckich.

Para prezydencka, która podziwiała bogato ozdobione wieńce dożynkowe i rozmawiała z ubranymi w barwne stroje ludowe uczestnikami dożynek, przeszła następnie z korowodem dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Zobacz zdjęcia: Warszawa- dożynki

Wcześniej Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią, w tym roku uroczystości odbywają się w stolicy i w ograniczonej formule.

W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale (Łódzkie). Spalskie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski. (PAP)

nno/ mgw/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Misyjny charakter procesji

2020-09-20 21:45

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława. Dziękowano za ocalenie od powodzi tysiąclecia i modlono się o oddalenie pandemii.

Uroczystość rozpoczęła się w Bazylice św. Elżbiety specjalnym nabożeństwem, następnie w asyście wojskowej i policyjnej procesja przeszła do kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Uczestniczyło w niej kilkuset mieszkańców miasta.

Bp Andrzej Siemieniewski w homilii wyraźnie wskazał, że ta procesja i modlitwa o duchowe błogosławieństwo za Wrocław, ma także wymiar misyjny. Wyraził pragnienie, aby Wrocław, który jest niezwykłym miastem, piękniał również duchowo.

Hierarcha podkreślił, że ważniejsza jest Eucharystia i jej moc niż strach, który może pojawić się w sercu człowieka. - Tu jest Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. My o tym wiemy, ale jest wielu, którzy nie wiedzą, albo o tym zapomnieli. Czasem lęk, obawy, albo wygodnictwo sprawiają, że ich nie pociąga liturgia. Może wydaje im się to jakimś obowiązkiem, a może popadli w koleiny prawno-dyscyplinarne, dyskutując o dyspensach. My jako świadkowie obecności Pana Jezusa mówmy raczej o Bożych obietnicach, wygłoszonych przez Chrystusa i zapisanych w Ewangelii – mówił bp Siemieniewski.

Zachęcił aby dzielić się tymi obietnicami z innymi, w swoich rodzinach i miejscach pracy. Szczególnie z tymi, którzy traktują niedzielną Eucharystię jako obowiązek. - Mówmy innym: spotkałem Pana! Tak, jak to jest zapisane na kartach Nowego Testamentu. Spotkałem Pana w Ewangelii, której słuchałem, a później wprowadziłem w życie. Kto pije Krew Pańską i spożywa Ciało Pańskie ma życie w sobie na wieki – mówił bp Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję