Reklama

Dzień Jana Pawła II w Parlamencie Europejskim

Niedziela lubelska 45/2008

W Parlamencie Europejskim w Brukseli14 października odbyły się obchody 30-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Tydzień papieski zaczął się od konferencji zatytułowanej „Jan Paweł II, Papież Dialogu, budowniczy mostów między kulturami”. Po konferencji została otwarta wystawa fotografii poświeconych pielgrzymkom Papieża Polaka. Na zaproszenie prof. Zbigniewa Zaleskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, w obchodach wzięła udział młodzież z archidiecezji lubelskiej. Byli to laureaci konkursu „Europa wspólnych wartości”, który zorganizował prof. Zaleski.
Młodzi finaliści uczestniczyli w konferencji, podczas której referaty wygłosili m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, bp Tadeusz Pieronek, Przewodniczący Senatu Włoskiego Rocco Buttiglione oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering i Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski. Młodzież towarzyszyła prof. Zaleskiemu również podczas wystawy fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II do 27 państw członkowskich UE. Wystawa zorganizowana została przez Centrum Myśli Jana Pawła II specjalnie dla Parlamentu Europejskiego, a otwarcia dokonał przewodniczący Hans-Gert Pöttering. W budynku parlamentu rozwieszane zostały plakaty promujące wystawę, a jej uczestnicy otrzymali książkę w czterech językach (polskim, angielskim, francuski, niemieckim) z najważniejszymi przemówieniami papieża w ONZ, w Parlamencie Europejskim i Santiago de Compostella. Każdy z odwiedzających mógł odczytać słowa Papieża w swoim języku. Wystawa miała na celu upamiętnienie rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, a także jego wizyty w Parlamencie Europejskim w 1988 r. „Wystawa była bardzo poruszająca. Oglądając fotografie dostrzegłam, że działania Papieża wspierały zarówno integrację europejską, jak również integrację ludzkich serc” - mówiła Aneta Kulig, uczestniczka wyjazdu.
Młodzi uczestnicy wyjazdu do Brukseli to laureaci konkursu „Europa Wspólnych Wartości”, zorganizowanego przez prof. Zbigniewa Zaleskiego. Laureaci zostali wyłonieni na podstawie prac konkursowych na temat tożsamości europejskiej i Europy wspólnych wartości. „Zwycięzcy konkursu to młodzi ludzie, którzy angażują się w działalność społeczną i swoją pracą szerzą postawy i wartości chrześcijańskie. Takich ludzi należy wspierać i promować!” - mówi prof. Zaleski. Udział w obchodach Dnia Papieskiego był połączony ze zwiedzaniem Brukseli. Laureaci razem z przewodnikiem podziwiali uroki miasta: Grand Place z gotyckim ratuszem z XV wieku i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla, katedrę czy Manneken Pis i Atomium. Młodzież zwiedziła również siedzibę Parlamentu Europejskiego, spotkała się z posłami Jackiem Saryusz-Wolskim i Jerzym Buzkiem. Jedna z laureatek, Anna Darocha, po powrocie tak mówiła: „Najbardziej zafascynowała mnie atmosfera podczas wyjazdu, prof. Zaleski był dla nas bardzo otwarty, pobudzał naszą ciekawość świata, zachęcał do poznawania innych kultur i nauki języków. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tej wycieczce, to była wspaniała nagroda”. Wyjazd do Brukseli odbył się w dniach 12-16 października.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KGP: 22 wtargnięcia na Msze i 79 uszkodzeń elewacji kościołów

2020-10-29 12:23

[ TEMATY ]

strajk

Adobe Stock

W związku z organizowanymi demonstracjami policja odnotowała 22 wtargnięcia na Msze św. i 79 uszkodzeń elewacji Kościołów - poinformował w czwartek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że tylko w związku ze wspomnianymi wydarzeniami zatrzymano ok. 80 osób, a w ponad 100 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania.

Jak przekazał w czwartek PAP rzecznik KGP, zgromadzenia i protesty odbywają się w całym kraju zarówno w sposób spontaniczny, jak i organizowany przez różne osoby.

"W związku z demonstracjami policja odnotowała 22 wtargnięcia na Msze św. i 79 uszkodzeń elewacji Kościołów. Tylko w związku ze wspomnianymi wydarzeniami zatrzymano ok. 80 osób, a w ponad 100 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania" - podał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. W rozmowie z PAP przyznał, że najwięcej w Warszawie.

Rzecznik KGP przypomniał też, że najważniejszym dla funkcjonariuszy obecnie zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. "Podejmujemy działania zarówno zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa osobom protestującym, jak i ich oponentom. Zabezpieczamy też miejsca i budynki przed bezprawnymi atakami, np. kościoły" - poinformował Ciarka.

Przypomniał jednocześnie o stanie epidemii i zakazie gromadzenia się oraz obowiązku zakrywania ust. "Osoby gromadzące się na ulicach pochodzą z różnych środowisk i grup społecznych, jednak szczegółów nie podajemy, zachowując bezstronność w naszych działaniach" - wyjaśnił rzecznik KGP.

Podkreślił także, że w związku z czwartkowymi zbiegowiskami ujawniono 9 przestępstw, prawie 500 wykroczeń, pouczono niemal 120 osób i nałożono ponad 200 mandatów karnych, a w całym kraju odbyło się łącznie 410 nielegalnych zgromadzeń i zbiegowisk o rożnej wielkości, które zabezpieczali policjanci. "Łącznie w związku ze zbiegowiskami wystosowanych zostało prawie 200 wniosków o ukaranie do sądu"- tłumaczy Ciarka.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegły czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku przez TK rozpoczęły się protesty w całej Polsce, organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. Od niedzieli odbywają się także liczne protesty przed kościołami i w kościołach w całej Polsce.

W środę większe manifestacje przeszły ulicami Warszawy, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta. Ale protesty odbywały się także w mniejszych miastach, takich jak Zduńska Wola, Otwock, Lębork czy Sztum. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

akuz/ bf/ robs/

CZYTAJ DALEJ

Uciekli z domów. Potrzebują pomocy

2020-10-30 21:44

[ TEMATY ]

misje

Afryka

imigranci

Archiwum ks. P. Wolnego

Ks. Piotr Wolny pomaga imigrantom z Afryki.

Ks. Piotr Wolny pomaga imigrantom z Afryki.

Na misjach w Maroku posługuje pochodzący z Istebnej salezjanin, ks. Piotr Wolny (od września 2019) oraz od września 2016 ks. Antoin Exelmans z diecezji Rennes we Francji. Obaj pomagają afrykańskim imigrantom, opłacając im mieszkanie, wyżywienie i umożliwiając kontynuowanie edukacji, co jednak w realiach misyjnych nie jest proste i wymaga dużych nakładów finansowych.

Obecnie 12 młodych imigrantów z Afryki przebywa w marokańskiej Kenitrze, m.in. ucząc się zawodu elektryka w salezjańskim Instytucie Zawodowym Don Bosco w Kenitrze, gdzie pracuje ks. Piotr Wolny. – Są to ofiary wykorzystywania, przemocy, szantażu i handlu ludźmi. Uciekali z domów z powodów zagrożenia wojnami w rodzimych krajach, z powodu trudnych sytuacji rodzinnych, zmuszeni imigrować w poszukiwaniu stabilności i możliwości, by się uczyć – informuje Karina Czyż z Fundacji „Jest Bosko” z Istebnej, która założyła zrzutkę na pomoc dla księży misjonarzy w kształceniu młodych imigrantów.

Misje kapłanów można wesprzeć na zrzutka.pl: „Wspomóż edukację zdolnych Afrykańczyków, którzy mogą wylądować na ulicy”.

Ks. Piotr Wolny już odprawił we wspólnocie księży salezjanów w Kenitrze Mszę św. w intencji wszystkich ofiarodawców. Jeśli ktoś chciałby złożyć intencję, może to uczynić, a kapłan odprawi Mszę św. w danej intencji w kaplicy salezjańskiej w Kenitrze. W tej sprawie można kontaktować się z Fundacją „Jest Bosko”.

O wydarzeniu piszemy również w najnowszej Niedzieli na Podbeskidziu nr 44 na 1 listopada 2020.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję