Reklama

„Samarytanin” w Legnicy

18 października 2008 r. we wspomnienie św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia, biskup legnicki Stefan Cichy dokonał poświęcenia kaplicy i nowego ośrodka edukacyjno-opiekuńczego, prowadzonego przez Caritas, który nosi nazwę „Samarytanin”

Niedziela legnicka 45/2008

Dyrektor legnickiej Caritas - ks. Czesław Włodarczyk zapewnia: „Chcemy, aby «Samarytanin» był pomnikiem pontyfikatu Jana Pawła II, a także posługi Benedykta XVI. Jan Paweł II bardzo akcentował potrzebę wyobraźni miłosierdzia, jest też nazwany «apostołem miłosierdzia». Jego następca z całego serca to dzieło kontynuuje, a rozpoczynając pontyfikat napisał encyklikę «Deus caritas est», uświadamiając nam jeszcze raz, jak bardzo ważne we współczesnym świecie jest dzieło miłości. Nasz ośrodek ma być żywym pomnikiem, w którym będzie funkcjonowało kilka dzieł. Mam nadzieję, że nowo powstający ośrodek będzie na co dzień wcielał idee Miłosierdzia Bożego”.
Posesja wraz z działką została przekazana diecezji legnickiej przez Urząd Marszałkowski w 2005 r. Budynek jest 4-kondygnacyjny o kubaturze 11688 m3 i powierzchni użytkowej 2512 m2 w kształcie litery L. Remont rozpoczął się w styczniu 2006 r. - zgodnie z założeniami - wyjaśnia ks. Tomasz Biszko z legnickiej Caritas - Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy ma spełniać dwie funkcje: edukacyjno-formacyjną i opiekuńczo-pielęgnacyjną. W realizowaniu pierwszego zadania służyć będą 4 sale wykładowe i komputerowe, biuro, kaplica, jadalnia oraz kawiarenka dla młodzieży w piwnicach domu. Ponadto wydzielono bursę dla 15 studentów z podręczną kuchenką i mieszkanie dla dyrektora domu, którym jest ks. Andrzej Ziombra. Drugie zadanie będzie realizowane na rzecz mieszkańców Legnicy i okolic poprzez przygotowanie pomieszczeń dla 20 osób, z możliwością rehabilitacji, całodobowej opieki lekarskiej i pielęgnacyjnej, z zapewnieniem całodziennego wyżywienia. Będzie tu funkcjonować ogólnodostępna apteka tanich leków oraz Warsztat Terapii Zajęciowej dla 25 uczestników. W ośrodku tym będą też organizowane szkolenia, kursy i konferencje. Ważnym elementem pracy w ośrodku będzie wolontariat, którego zadaniem będzie pomoc osobom chorym. - Pamiętać także chcemy - mówi ks. Tomasz o ludziach samotnych i przeżywających biedę. Dlatego planowane jest w przyszłości wydawanie posiłków dla osób samotnych. W ośrodku docelowo znajdzie pracę przynajmniej 30 osób: kucharki, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, doradcy zawodowi i personel pomocniczy.
Na początku uroczystości otwarcia ośrodka zaproszeni goście mieli okazję obejrzenia całego domu. Następnie w nowo poświęconej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego bp Stefan Cichy przewodniczył uroczystej Eucharystii.
W homilii Biskup legnicki, nawiązując do osoby patrona dnia św. Łukasza, ukazał go, jako nauczyciela Bożego miłosierdzia. Szczególnie Łukasz w swojej ewangelii ukazuje miłość Chrystusa Pana do ubogich, odrzuconych, chorych czy grzeszników. Wśród tych zapisów jest także przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. „To właśnie tutaj, w ośrodku noszącym nazwę «Samarytanin» w szczególny sposób ma być realizowana ta idea zawarta w Ewangelii św. Łukasza o miłosierdziu wobec bliźniego. To św. Łukasz jest tym piewcą miłosierdzia. Ukazuje miłosierdzie Boga, a jednocześnie wzywa do okazywania miłosierdzia drugim ludziom” - mówił Biskup legnicki. „Módlmy się o to, by ludzie rozumieli ważność miłosierdzia. By nie tylko doświadczali miłosierdzia, ale sami także innym miłosierdzie okazywali. Kiedy będą w świecie ludzie miłosierni, możemy mieć nadzieję na lepszy świat”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dającą kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków

2020-05-22 10:44

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która daje kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków.

"Celem ustawy jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie zapewnienia kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą, a tym samym zapewnieniu zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka" – napisano w informacji prezydenckiej kancelarii.

Zgodnie z nowelizacją darmowe leki z listy leków refundowanych przysługują kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia do upływu 15 dni po planowej dacie porodu wskazanej w zaświadczeniu wystawionym przez lekarza lub położną. Z bezpłatnych leków skorzystają również przyszłe matki, które nie są ubezpieczone.

Wykaz bezpłatnych leków przygotuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ogłoszony zostanie on najpóźniej w cztery miesiące od wejścia w życie ustawy, czyli licząc od 1 lipca 2020 roku. Jak zaznaczał w czasie prac legislacyjnych nad nowelizacją wiceszef resortu zdrowia, Maciej Miłkowski wykaz może być podany do publicznej wiadomości wraz z wrześniową listą leków refundowanych, choć bardziej realnym terminem jest listopad, gdy ogłoszona będzie następna lista refundacyjna.

Leki kobietom w ciąży będą mogli przepisywać wszyscy lekarze oraz położne. Będą oni musieli weryfikować w systemie informacji ochrony zdrowia ilość oraz rodzaj przepisanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane.

Program Ciąża Plus będzie finansowany z budżetu państwa. W tym roku ma kosztować 11 mln zł, w 2021 r. – 24,2 mln zł, potem co roku wzrastać o 10 proc., by ostatecznie w 2029 roku osiągnąć kwotę 51,2 mln zł.

Regulacja nakłada na ministra zdrowia obowiązek ograniczania liczby darmowych leków w przypadku przekroczenia założonego limitu wydatków na dany rok.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Mieć w sercu doskonałą Miłość

2020-05-28 21:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dziesięciu neoprezbiterów, którzy 23 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk abp Józefa Kupnego, odprawiło Mszę Św. prymicyjną w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

Wspólnota kleryków pożegnała swoich starszych kolegów, którzy już za chwilę podejmą pracę duszpasterską w diecezji. Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Józefczyk, który na wstępie przypomniał, że spotkanie odbywa się w czasie nowenny do Ducha Świętego, która jest głęboko wpisana w liturgię Kościoła. - Będziemy za chwilę prosić, aby On przemienił nas wewnętrznie swoimi darami i stworzył serce nowe – mówił neoprezbiter.


- Ilekroć czytam Ewangelię o powołaniu apostołów, nasuwa mi się pytanie dlaczego na tych prostych i niewykształconych ludziach Jezus zaczął budować swój Kościół? Przecież byli uczeni w piśmie, faryzeusze, kapłani starego testamentu. Bo według Ewangelii byli to ludzie zadufani w sobie, obłudni i zakłamani. Oni nie widzieli człowieka, ale tylko i wyłącznie literę prawa – mówił w homilii ks. Sylwester Łaska.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał ks. Kacper Radzki, rektor MWSD. - Drodzy neoprezbiterzy, cieszymy się waszą obecnością po tej stronie ołtarza i życzymy wam, abyście mieli w sercach doskonałą miłość. To spełnienie pragnień Chrystusa wyrażanych w budowaniu jedności zwłaszcza wśród tych, którzy decydują się iść Jego śladami, składając Jego ofiarę i użyczając Jemu samych siebie – życzył ks. Radzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję