Reklama

„Samarytanin” w Legnicy

18 października 2008 r. we wspomnienie św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia, biskup legnicki Stefan Cichy dokonał poświęcenia kaplicy i nowego ośrodka edukacyjno-opiekuńczego, prowadzonego przez Caritas, który nosi nazwę „Samarytanin”

Niedziela legnicka 45/2008

Dyrektor legnickiej Caritas - ks. Czesław Włodarczyk zapewnia: „Chcemy, aby «Samarytanin» był pomnikiem pontyfikatu Jana Pawła II, a także posługi Benedykta XVI. Jan Paweł II bardzo akcentował potrzebę wyobraźni miłosierdzia, jest też nazwany «apostołem miłosierdzia». Jego następca z całego serca to dzieło kontynuuje, a rozpoczynając pontyfikat napisał encyklikę «Deus caritas est», uświadamiając nam jeszcze raz, jak bardzo ważne we współczesnym świecie jest dzieło miłości. Nasz ośrodek ma być żywym pomnikiem, w którym będzie funkcjonowało kilka dzieł. Mam nadzieję, że nowo powstający ośrodek będzie na co dzień wcielał idee Miłosierdzia Bożego”.
Posesja wraz z działką została przekazana diecezji legnickiej przez Urząd Marszałkowski w 2005 r. Budynek jest 4-kondygnacyjny o kubaturze 11688 m3 i powierzchni użytkowej 2512 m2 w kształcie litery L. Remont rozpoczął się w styczniu 2006 r. - zgodnie z założeniami - wyjaśnia ks. Tomasz Biszko z legnickiej Caritas - Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy ma spełniać dwie funkcje: edukacyjno-formacyjną i opiekuńczo-pielęgnacyjną. W realizowaniu pierwszego zadania służyć będą 4 sale wykładowe i komputerowe, biuro, kaplica, jadalnia oraz kawiarenka dla młodzieży w piwnicach domu. Ponadto wydzielono bursę dla 15 studentów z podręczną kuchenką i mieszkanie dla dyrektora domu, którym jest ks. Andrzej Ziombra. Drugie zadanie będzie realizowane na rzecz mieszkańców Legnicy i okolic poprzez przygotowanie pomieszczeń dla 20 osób, z możliwością rehabilitacji, całodobowej opieki lekarskiej i pielęgnacyjnej, z zapewnieniem całodziennego wyżywienia. Będzie tu funkcjonować ogólnodostępna apteka tanich leków oraz Warsztat Terapii Zajęciowej dla 25 uczestników. W ośrodku tym będą też organizowane szkolenia, kursy i konferencje. Ważnym elementem pracy w ośrodku będzie wolontariat, którego zadaniem będzie pomoc osobom chorym. - Pamiętać także chcemy - mówi ks. Tomasz o ludziach samotnych i przeżywających biedę. Dlatego planowane jest w przyszłości wydawanie posiłków dla osób samotnych. W ośrodku docelowo znajdzie pracę przynajmniej 30 osób: kucharki, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, doradcy zawodowi i personel pomocniczy.
Na początku uroczystości otwarcia ośrodka zaproszeni goście mieli okazję obejrzenia całego domu. Następnie w nowo poświęconej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego bp Stefan Cichy przewodniczył uroczystej Eucharystii.
W homilii Biskup legnicki, nawiązując do osoby patrona dnia św. Łukasza, ukazał go, jako nauczyciela Bożego miłosierdzia. Szczególnie Łukasz w swojej ewangelii ukazuje miłość Chrystusa Pana do ubogich, odrzuconych, chorych czy grzeszników. Wśród tych zapisów jest także przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. „To właśnie tutaj, w ośrodku noszącym nazwę «Samarytanin» w szczególny sposób ma być realizowana ta idea zawarta w Ewangelii św. Łukasza o miłosierdziu wobec bliźniego. To św. Łukasz jest tym piewcą miłosierdzia. Ukazuje miłosierdzie Boga, a jednocześnie wzywa do okazywania miłosierdzia drugim ludziom” - mówił Biskup legnicki. „Módlmy się o to, by ludzie rozumieli ważność miłosierdzia. By nie tylko doświadczali miłosierdzia, ale sami także innym miłosierdzie okazywali. Kiedy będą w świecie ludzie miłosierni, możemy mieć nadzieję na lepszy świat”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Tragiczna skala śmierci” w Wieliej Brytanii z powodu wzrostu aborcji

2020-09-20 08:35

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

Brytyjscy biskupi odnotowują „tragiczną skalę śmierci” z powodu wzrostu liczby aborcji. Dane zdrowotne pokazują, że w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku przeprowadzono 109.836 aborcji

Biskupi katoliccy powiedzieli, że są rozczarowani liczbami pokazującymi aborcje w Anglii i Walii na najwyższym odnotowanym poziomie.

Statystyki opublikowane 10 września przez Departament Zdrowia ujawniły, że w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku wykonano 109 836 aborcji.

Liczby te reprezentują wzrost o prawie 4300 w tym samym okresie z 2019 r., w którym odnotowano 200.608 aborcji, najwięcej odnotowano w Anglii i Walii.

W oświadczeniu z 11 września Konferencja Episkopatu Anglii i Walii powiedziała: „Odnotowujemy tragiczną skalę śmierci tak wielu nienarodzonych dzieci z głębokim smutkiem i żalem”.

„To bardzo rozczarowujące, że tak wiele matek odczuło, że nie mogą donosić ciąży, i nie możemy się doczekać czasu, kiedy kobiety otrzymają autentyczne wsparcie, którego potrzebują, aby mieć dzieci bez względu na ich sytuację” - dodaje oświadczenie.

Right to Life, grupa lobbystów pro-life, stwierdziła w oświadczeniu z 10 września, że wzrost ten zbiegł się z tymczasowym środkiem

umożliwiającym tak zwane aborcje medyczne Zrób-to-sam w prywatnych domach podczas lockdown-u.

Polityka ta wprowadzona w marcu była krytykowana przez biskupów. Od tego czasu rząd ogłosił, że rozważa utrzymanie planu aborcji w domu po zniesieniu innych tymczasowych środków przeciwko pandemii.

Wcześniej we wrześniu statystyki aborcyjne opublikowane przez Public Health Scotland pokazały, że liczba aborcji przeprowadzonych w Szkocji w 2019 roku była drugą najwyższą w historii.

Liczby pokazały ponad 13 500 aborcji, najwięcej od 2008 roku.

https://www.ucanews.com/news/british-bishops-note-tragic-loss-of-life as-abortions-increase/89522

CZYTAJ DALEJ

80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

2020-09-20 22:38

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

W niedzielę 20 września w Wieluniu odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Bohaterem uroczystości był kpt. Stanisław Mikulski (1890 – 1940), komisarz Straży Granicznej w Inspektoracie nr 13 w Wieluniu, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r., jeden z 2700 osób zidentyfikowanych przez Niemców wiosną 1943 r. spośród ekshumowanych 4400 ofiar, wpisany do niemieckiego raportu dziennego z 6 lipca 1943 r. jako kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, podkomisarz Straży Granicznej Wieluń – ofiara zbrodni sowieckiej pod numerem 04130 na liście ekshumowanych.

Zobacz zdjęcia: 80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Wieluńskie obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęła Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, sprawowana w intencji kapitana i innych zamordowanych w czasie II wojny światowej strażników granicznych oraz wszystkich zamordowanych w Katyniu.

Homilię wygłosił ks. Adam Sołtysiak, proboszcz parafii św. Józefa. Motywem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Izajasza: „Czyż matka może zapomnieć o swoim dziecku?” z transpozycją na słowa: czyż Polacy mogą zapomnieć o Katyniu, synonimie kainowej zbrodni? Kapłan rozpoczął homilię słowami wiersza Jana Górca-Rosińskiego „Katyń”: „W czyje sumienie/ Wpisano te groby/ Czyje usta/ Zakneblowano milczeniem/ Czyją pamięć/ Zalano wapnem/ mordercy w słońcu/ niewinni/ nam zostało/ tylko epitafium”, a zakończył cytatem z wiersza Mariana Hemara pod tym samym tytułem: Tej nocy zgładzono Wolność/ W katyńskim lesie.../ Zdradzieckim strzałem w czaszkę/ Pokwitowano Wrzesień. (...) Tej nocy zgładzono Prawdę/ W katyńskim lesie,/ Bo nawet wiatr, choć był świadkiem,/ Po świecie jej nie rozniesie... (...)/ I tylko p a m i ę ć została/ Po tej katyńskiej nocy.../ Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,/ Nie chciała ulec przemocy/ I woła o sprawiedliwość/ I prawdę po świecie niesie –/ Prawdę o jeńców tysiącach/ Zgładzonych w katyńskim lesie.

– Pamięć o Katyniu nie dała się zgładzić. Pielęgnowały ją przez lata rodziny zamordowanych oficerów w kraju i na obczyźnie oraz komunistyczni opozycjoniści. Pamiętamy również my, dlatego dziś tu jesteśmy i modlimy się za tych, których zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Twerze – powiedział ks. Sołtysiak.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy udali się na plac Jagielloński, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się ona wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W obecności wnuka zamordowanego w Katyniu Stanisława Mikulskiego i jego małżonki (przyjechali spod granicy z obwodem kaliningradzkim) został posadzony „Dąb Pamięci” i odsłonięty głaz z tablicą memoratywną, powstałą w ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętniającą zamordowanego w Katyniu komisarza SG Stanisława Mikulskiego. Głaz dzień wcześniej wkopali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Urzędu Miejskiego.

Wartę honorową przy głazie pełnili żołnierze z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”. Ceremoniał wojskowy prowadził mjr Bogumił Tobiasz z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a pod głazem złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Elementem towarzyszącym uroczystości była dystrybucja bezpłatnej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Ofiara Zbrodni Katyńskiej kpt. Stanisław Mikulski ps. Schwarzberg komisarz Straży Granicznej (1890 – 1940)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję