Reklama

„Samarytanin” w Legnicy

18 października 2008 r. we wspomnienie św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia, biskup legnicki Stefan Cichy dokonał poświęcenia kaplicy i nowego ośrodka edukacyjno-opiekuńczego, prowadzonego przez Caritas, który nosi nazwę „Samarytanin”

Niedziela legnicka 45/2008

Dyrektor legnickiej Caritas - ks. Czesław Włodarczyk zapewnia: „Chcemy, aby «Samarytanin» był pomnikiem pontyfikatu Jana Pawła II, a także posługi Benedykta XVI. Jan Paweł II bardzo akcentował potrzebę wyobraźni miłosierdzia, jest też nazwany «apostołem miłosierdzia». Jego następca z całego serca to dzieło kontynuuje, a rozpoczynając pontyfikat napisał encyklikę «Deus caritas est», uświadamiając nam jeszcze raz, jak bardzo ważne we współczesnym świecie jest dzieło miłości. Nasz ośrodek ma być żywym pomnikiem, w którym będzie funkcjonowało kilka dzieł. Mam nadzieję, że nowo powstający ośrodek będzie na co dzień wcielał idee Miłosierdzia Bożego”.
Posesja wraz z działką została przekazana diecezji legnickiej przez Urząd Marszałkowski w 2005 r. Budynek jest 4-kondygnacyjny o kubaturze 11688 m3 i powierzchni użytkowej 2512 m2 w kształcie litery L. Remont rozpoczął się w styczniu 2006 r. - zgodnie z założeniami - wyjaśnia ks. Tomasz Biszko z legnickiej Caritas - Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy ma spełniać dwie funkcje: edukacyjno-formacyjną i opiekuńczo-pielęgnacyjną. W realizowaniu pierwszego zadania służyć będą 4 sale wykładowe i komputerowe, biuro, kaplica, jadalnia oraz kawiarenka dla młodzieży w piwnicach domu. Ponadto wydzielono bursę dla 15 studentów z podręczną kuchenką i mieszkanie dla dyrektora domu, którym jest ks. Andrzej Ziombra. Drugie zadanie będzie realizowane na rzecz mieszkańców Legnicy i okolic poprzez przygotowanie pomieszczeń dla 20 osób, z możliwością rehabilitacji, całodobowej opieki lekarskiej i pielęgnacyjnej, z zapewnieniem całodziennego wyżywienia. Będzie tu funkcjonować ogólnodostępna apteka tanich leków oraz Warsztat Terapii Zajęciowej dla 25 uczestników. W ośrodku tym będą też organizowane szkolenia, kursy i konferencje. Ważnym elementem pracy w ośrodku będzie wolontariat, którego zadaniem będzie pomoc osobom chorym. - Pamiętać także chcemy - mówi ks. Tomasz o ludziach samotnych i przeżywających biedę. Dlatego planowane jest w przyszłości wydawanie posiłków dla osób samotnych. W ośrodku docelowo znajdzie pracę przynajmniej 30 osób: kucharki, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, doradcy zawodowi i personel pomocniczy.
Na początku uroczystości otwarcia ośrodka zaproszeni goście mieli okazję obejrzenia całego domu. Następnie w nowo poświęconej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego bp Stefan Cichy przewodniczył uroczystej Eucharystii.
W homilii Biskup legnicki, nawiązując do osoby patrona dnia św. Łukasza, ukazał go, jako nauczyciela Bożego miłosierdzia. Szczególnie Łukasz w swojej ewangelii ukazuje miłość Chrystusa Pana do ubogich, odrzuconych, chorych czy grzeszników. Wśród tych zapisów jest także przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. „To właśnie tutaj, w ośrodku noszącym nazwę «Samarytanin» w szczególny sposób ma być realizowana ta idea zawarta w Ewangelii św. Łukasza o miłosierdziu wobec bliźniego. To św. Łukasz jest tym piewcą miłosierdzia. Ukazuje miłosierdzie Boga, a jednocześnie wzywa do okazywania miłosierdzia drugim ludziom” - mówił Biskup legnicki. „Módlmy się o to, by ludzie rozumieli ważność miłosierdzia. By nie tylko doświadczali miłosierdzia, ale sami także innym miłosierdzie okazywali. Kiedy będą w świecie ludzie miłosierni, możemy mieć nadzieję na lepszy świat”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska
CZYTAJ DALEJ

Odkrycia w Osieku

2022-07-06 21:03

[ TEMATY ]

konserwacja kościoła

konserwacja ołtarza

Ks. dr Szymon Tracz

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Podczas konserwacji ołtarza głównego w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku odkryto nową warstwę obrazu ze sceną Zwiastowania NMP.

Do Osieka powróciła po konserwacji ambona, którą już w czerwcu można było podziwiać na ścianie zabytkowego kościoła. Udało się również dokończyć konserwację ołtarza głównego, która przyniosła różne niespodziewane odkrycia. Podczas prac na strukturze ołtarza, konserwatorzy odsłonili pierwotną dekorację malarską naśladującą cesarki porfir.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję